Centar za socijalni rad Niš tvrdi da nestala devojčica nije na njihovoj evidenciji, ombudsman kaže da je reč o prikrivanju odgovornosti

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja saopštilo je danas da nestala trinaestogodišnja devojčica T.B. iz Niša, koja je pronađena u okolini Beograda i njena porodica nisu bili na evidenciji niškog Centra za socijalni rad “Sveti Sava“.

To je saopšteno povodom informacije da je Zaštitnik građana po sopstvenoj inicijativi, a na osnovu informacija iz medija o nestanku devojčice pokrenuo postupak kontrole zakonitosti i pravilnosti rada Centra za socijalni rad u Nišu.

Zaštitnik građana je tražio da mu informacije i kopiju kompletne dokumentacije dostavi niški Centar za socijalni rad u roku od 15 dana, a u Ministarstvu napominju „da centri za socijalni rad ne vode evidenciju o svim građanima Srbije i da pomenuta porodica do sada nije bila na evidenciji te ustanove, te da nije u mogućnosti da dostavi tražene podatke“.

Dodaje se „da je Ministarstvo po službenoj dužnosti naložilo Centru za socijalni rad da povodom ovog slučaja sprovede postupak u okviru svoje nadležnosti i da izvesti Ministarstvo uz napomenu da porodica ranije nije bila na evidenciji i da ne postoji dokumentacija“.

Zaštitnik građana je ovakvu izjavu za javnost Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja smatra pokušajem prikrivanja odgovornosti za neke ranije propuste u radu, gde među najsvežije spada objavljivanje na sajtu Ministarstva za rad imena i fotografije deteta bez sakrivenog lica koje je vraćeno usvojiteljskoj porodici.

“Saopštenje resornog Ministarstva, kojim na sebe preuzima nadležnost Centra za socijalni rad obaveštavajući javnost o tome ko se sve nalazi u evidenciji Centra za socijalni rad u Nišu i šta ovaj centar nije u mogućnosti da uradi, smatramo direktnim mešanjem u rad i postupanje Zaštitnika građana i Centra za socijalni rad. Sve to je u velikom neskladu sa tvrdnjom resornog ministarstva iz današnjeg saopštenja da aktivno radi na unapređenju položaja dece”, navodi se u saopštenju.

Zaštitnik građana posebno skreće pažnju na najnovije tvrdnje ministarstva da će „usvajanjem Zakona o pravima deteta i Zaštitniku deteta ova tema biti značajno unapređena“, koje se mogu smatrati izuzetno neodgovornim posebno u momentu kada se građani Republike Srbije bore sa epidemijom virusa Kovid-19 i suočavaju sa teškim ekonomskim posledicama pandemije.

“Zaštitnik građana podseća da je u Mišljenju na Nacrt zakona o pravima deteta i zaštitniku prava deteta upućenom 25. 9. 2019. godine Ministarstvu za rad ukazao da taj nacrt ne nudi nijedan novi mehanizam za zaštitu prava deteta u odnosu na već postojeći – Zaštitnika građana Republike Srbije koji ove aktivnosti već uspešno radi, kao i da su aktivnosti organa predviđenog Nacrtom zakona već deo nadležnosti i ovlašćenja Zaštitnika građana. Nije ni u javnom interesu, niti u interesu građana Republike Srbije dupliranje institucija koje će se baviti ostvarivanjem, zaštitom, promocijom, monitoringom i unapređenjem prava deteta. Opredeljivanje budžetskih sredstava za uspostavljanje novog organa koji bi se bavio poslovima koje već uspešno radi Zaštitnik građana, u situaciji nedovoljnih finansijskih resursa države da deci i porodicama pruži pomoć i podršku, nije samo neracionalno trošenje, već i neadekvatan odnos prema svim građanima, a deci posebno”, dodaje se u saooštenju.

Zaštitnik građana navodi da su nedostatak finansijskih sredstava i ekonomska ograničenja razlozi sve manjeg broja zaposlenih u službama i ustanovama domskog tipa koje se bave decom.

“Iz tih razloga, Zaštitnik građana ponovo ističe da se uvođenje novog državnog organa koje zahteva dodatna finansijska sredstva iz budžeta Republike Srbije, ne može smatrati unapređenjem položaja dece. Kao što se ni preuzimanje nižestepenih nadležnosti na osnovu kojih se obaveštava javnost u osetljivim slučajevima nestanka dece ne može smatrati odgovornim postupanjem nadležnog organa”, zaključuje se u saopštenju ombudsmana.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare