Umetnost lepog pisanja, dela kaligrafije kragujevačkog autora Lazara Dimitrijevića, leskovčani su mogli da pogledaju večeras u Narodnom muzeju, na izložba kaligrafije koja nosi naziv „Crno i belo o umetnosti“.
Odabrani citati na njegovim kaligrafskim radovimam u velikoj meri sažimaju stvaralačke težnje, profesionalna iskustva, umetničku praksu i ideologiju poznatih zagovornika umetnosti poput Leonarda da Vinčija, Vinsenta Van Goga, a svi tekstovi pisani su na koloristički svedenoj crnoj ili beloj osnovi, grafigumom ili tušem.
„Ne može se reći da su ovakve izložbe česte. Zahvalio bih se svima koji su me podržali i koji su prepoznali značaj kaligrafije, jer da nije vas onda čemu ovo sve“, istakao je umetnik Dimitrijević a zatim i zvanično izložbu proglasio otvorenom.
Dimitrijević je nastojao da pomoću kaligrafije proizvede visok stepen osećanja neobične stvarnosti i da postigne novi slobodu, koja je izražena kroz crno i belo, ali i da na ovaj način podstakne jednu vrstu lirkse apstrakcije i dramsku napetost, oličene u binarnosti ogledanja onog unutrašnjeg, ali i ogoljenog, što odabrani citati i predstavljaju.
Rođen je 1981. godine u Bajinoj Bašti, diplomirao na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu 2008. na Katedri za grafički dizajn, a od 2008. do 2013. godine je umetnički direktor Dizajn studija Box u Kragujevcu.
Od 2008. je na FILUM-u saradnik u nastavi, a nakon dve godine i asistent na predmetima iz oblasti Pismo. 2014. godine stiče nastavničko zvanje docent, od kada drži nastavu na predmetima Kaligrafija i Tipografija.
Autor je preko 40 tipografskih pisama i učesnik na preko 40 grupnih i samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, posvećen je pismu i kaligrafiji živi i radi u Kragujevcu.
Dobitnik je međunarodnih priznanja, a neki od njegovih radova publikovani su od strane renomiranih izdavača kao što su Roskport, Communication Arts, ZEIX i Design House. Član je ULUPUDS-a od 2010. godine.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Kako je ime starijem umetniku iz Leskovca zahvaljujući kome su u svakom izlogu bili natpisi „Srećan 8. mart!“ i „Srećna Nova godina!“ do pre nekoliko godina?
čistz umetnos, citiranje citata kaligrafijom
Izložba je predivna