VLASOTINCE – Nebojša Ilić Ilke, snimatelj i autor nekoliko dokumentarnih filmova o turizmu i religiji osvojio je više nagrada nego što neki filmadžije prikupe tokom višegodišnje karijere.
Od Italije, Rumunije, Češke, Rusije , Hrvatske, BIH,… i domaćih priznatih festivala Ilke i njegova kamera osvajaju žiri koji hvale njegov pristup za „očuvanjem kulturnog nasleđa“. Od malih sredina pravim velike pričei“ otkriva Ilke kako pravi svoju magiju.
Lepote kanjona Vučjanke, Đavolje varoši, Sijarinske banje, Vlasinskog jezera , Caričinog i Skobaljić grada bile su poznate mnogo pre nego što je Ilke uzeo kameru u ruke ali je on uspeo da napravi od njih „veliku priču“. U tome mu je pomogao umetnik Bratislav Anđelković Bata, slikar iz Vučja koji oživljava čekticom i bojom kamen i drvo. Slikar koji je svoj trag sa religioznim motivima ostavio na stenama kanjona Vučjanke.
“Za mene su čovek a ne lokalitet turistička atrakcija. Svaki kadar iz mojih filmova može da se urami jer ima odličnu kompoziciju. Priroda ili objekat su nevidljivi ako ne pronađemo dušu jednog naroda, veli Ilke koga filamdžije među kojima je i Kolin Artur, dvostruki oskarovac „optužuju“ da je „uveo nove standarde u svetu turističkog filma“.
Nema granice za umetnost i zato je drugi deo „Kamena“ dokumentarca sa pravoslavnom tematikom na filmskog festivalu u Splitu dobio nagradu za „dojmivost i maštovitost prikazivanja sadržaja u funkciji turizma“.
“Pustim kameru da priča priču i nikada nemam falš snimak. Za dobar film treba vam prostor, tema i čovek. Kamera će u 21.veku biti ono što su nam bili fotografija a pre toga platno, priča Nebojša koji je planirao da se bavi novinarstvom. Upisao je početkom devedesetih žurnalistiku u Beogradu ali su ga dešavanja u bivšoj Jugoslaviji zauvek odvojila od prve ljubavi, novinarstva. Krijući se od vojnih pozivara propustao je ispitne rokove…
Pored slikara Bate iz Vučja Nebojša Ilić sarađivao je sa Dušanom Milovanovićem, kustosom Muzeja primenjene umetnosti i lingvista dr Stanislavom Stankovićem. U poslednjem filmu „Kučevista ili Dušanov znak“ prikazana je Skopska Crna Gora u Makedoniji i tamošnje stanovništvo. U srpskim selima na severu Makedonije očuvana je narodna i crkvena tradicija i svest o etničkoj pripadnosti pa se nastava obavlja na dva jezika, srpskom i makedonskom. Junak mu je baka Desanka koja pripoveda o hrabrosti i čojstvu svojih predaka.
(Kraj)
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!