LESKOVAC – U poslednje tri godine leskovačka lokalna samouprava uložila je u obnovu školskih objekata preko 100 miliona dinara ali i morala da pokrije preko 250 miliona dugovanja koje je ostavila prethodna vlast, kazao je na sastanku sa direktorima osnovnih i srednjih škola gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
On je najavio nove investicije u renoviranje školskih ustanova ove godine ali podsetio na sva dugovanja koja su morala da se vrate, a napravila ih je prethodna vlast pod patronatom Demokratske stranke.
Dugovali za sve
„Nema škole koju ne bi renovirali da nije ostao taj dug od 250 miliona koji je napravila Demokratska stranka ali i njeni koalicioni partneri, sada naši saradnici, koji se prave potpuno nevini“, istakao je gradonačelnik u obraćanju direktorima.
On je saopštio da je, kada je stupio na funkciju prvog čoveka Leskovca, zatekao dugovanja koje je grad morao u ime škola da izmiri za grejanje, struju i slične dažbine.
„Samo se Toplani dugovalo 102 miliona, EPS-u 37, a svim ostalim preduzećima preko 20 miliona dinara. Računi škola su bili blokirani na preko 19 miliona. Da ne navodim koje smo glavobolje imali oko započetih renoviranja pojedinih škola gde je sve rađeno bez prateće dokumentacije“, jadao se Cvetanović.
Zidali bez dozvola i projektne dokumentacije
Kako je rekao, u tim adaptiranjima zgrada, naviše isturenih odeljenja pojedinih seoskih škola, zatekao je haos i niz nepravilnosti.
„Sve je rađeno bez dozvole, bez projektne, građevinske i upotrebne dozvole. Našem stručnom timu je bilo potrebno samo godinu dana da to raskukolji i da dođemo do potrebnih dozvola. Prethodno rukovodstvo je na taj način najviše ugrožavalo bezbednost dece. Sve se radilo u sprezi bivšeg gradonačelnika, direktorke Direkcije za urbanizam i izgradnju i izvođača radova. Mnogi direktori koji su sada ovde to dobro znaju jer su i tada rukovodili školama. A kod nas, i sami vidite, toga nema i tako se ne sme“, kazao je gradonačelnik direktorima nakon čega je pobrao aplauze.
Iz gradske kase 450 miliona za obrazovanje u ovoj godini
Nakon iznetog podatka, Cvetanović je taksativno nabrajao šta će lokalna samouprava raditi na školskim objektima na teritoriji grada Leskovca.
„U planu je da završimo fasadu u srednjoj školi u Grdelici, parterno uređenje u školi u Guberevcu, fasade OŠ „Kosta Stamenković“, Gimnazije i Ekonomske škole, ogradu škoel u Šarlincu, parterno uređenje OŠ „Vuk karadžić“ u Leskovcu, grejanje u školi u Gornjem Stopanju, Brestovcu, kao i adaptaciju škole u Živkovu“, najavio je.
Sastanak bez pitanja, već sa zahvalama
Sastanku sa direktorima osnovnih i srednjih škola prisustvovali su i načelnica Društvenih delatnosti Suzana Stanković Ilić, načelnik Uprave za finansije Dalibor Tričković i direktor ALER-a Bojan Tojaga.
Na insistiranje gradonačelnika da direktori škola iznesu svoje probleme ili zahteve na račun toga šta lokalna samouprava možed a učini za njih ili im izađe u susret, svi su samo ćutali.
„I sam sam kazao da ima još puno toga što moramo da uradimo a vaše ćutanje ću da shvatim tako kao da vam je nezgodno da bilo šta pitate jer sastanku prisustvuju novinari“, našalio se Cvetanović.
Jedini se, dok su novinari još uvek bili u Sali Skupštine grada, prisutnima obratio direktor osnovne škole „Josif Kostić“ Ilija Đorđević uz reči hvale gradonačelniku i konstataciju da pre dolaska Gorana Cvetanovića na vlast „ova škola nije imala ni za jednu običnu kredu“.
(Kraj) dum
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Jedini se, dok su novinari još uvek bili u Sali Skupštine grada, prisutnima obratio direktor osnovne škole „Josif Kostić“ Ilija Đorđević uz reči hvale gradonačelniku i konstataciju da pre dolaska Gorana Cvetanovića na vlast „ova škola nije imala ni za jednu običnu kredu“.
Bravo direktore Ilija,ostalim direktorima – ćutikolozima prijatno veče.
Dobro veče admine …
Videcemo sta ce ostati posle tebe a sto se tice vaseg strucnog tima oni su za projektovanje vecei, krecenje i ciscenje deponija
Ko je projektovao ,izvodio radove i dao upotrebnu dozvolu za plafon u Vucju,a i ko je kriv sto je isti pao?
Gde su potrosene pare koje su namenjene za odrzavanje puteva i koliko skola se moglo sagraditi od tih para?