Leskovačke firme koje se bave održavanjem zgrada upozorile su lokalnu samoupravu da ulazi u stambenim zgradama predstavlajju potencijalni rizik prenosa virusa, ali od Štaba za vanredne situacije još uvek nisu dobili smernice kojima bi trebalo da postupaju.
Vlasnik ganecije za upravljanje i održavanje zgrada “Pegaz” Veljko Nikolić, kaže da su on i njegove kolege skenirali ceo sistem održavanja i došli do sledeće procene rizika prenosa virusa u zgradama:
“Održavanje higijene – higijeničari koji čiste zgrade mogu biti prenosioci virusa, jer ne čiste samo jednu zgradu već više zgrada. Postoji rizik da u jednoj pokupe virus i da ga prenesu u druge zgrade, kao i da se samo zaraze. Zgrade se uglavnom čiste jednom nedeljno i to u velikoj većini slučajeva rade lica starija od 60 godina. Nedostatak zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava takođe ugrožava stambene zgrade. Takođe, izvođenje radova na hitnim interevencijama – majstori koji rade ove poslove su takođe izloženi mogućnosti da u jednoj zgradi pokupe virus i prenesu ga u drugu, kao i da se samo zaraze. Mogu da kontaminiraju vodovodnu mrežu u zgradi kada vrše intervenciju na prsnutoj zajedničkoj vodovodnoj mreži. Takođe, problem pravi nedostatak zaštitne opreme” navodi Nikolić.
Zbog toga je šefu odeljenja za komunalno-stambene poslove još juče uputio predlog mera za rešavanje ovog problema.
“ Prva je i osnovna dezifenkcija zgrade u celosti. To bi trebalo prebaciti na stanare, snabdeti ih dovoljnom količinom dezinfekcionih i zaštitnih sredstava da zgrade i liftove dezinfikuju na dnevnom nivou i uvesti inspekcijski nadzor nad sprovođenjem mera. Firmama koje izvode radove na hitnim interevencijama u zgradama obezbediti dovoljnu količinu zaštitnih sredstava Profesionalnim upravnicima dostaviti plan u slučaju da se u nekoj zgradi pojavi zaraženo lice koje mere preduzet. Sve ovo objaviti i u medijima. Obezbediti zaštitna sredstva za prof upravnike u dovoljnim količinama”, nabraja i tvrdi da na nivou grada ništa od toga nije urađeno.
Mi smo pokušali da dobijemo odgovore od šefa Odeljenja komunalno-stambenih poslova Dragan Nikolića da li će predložene mere agencija koje se bave održavanjem stambenih zgrada uzeti u razmatranje, ali on nije odgovarao na naše pozive.
U lokalnoj samoupravi nam je, sa druge strane, rečeno da se danas očekuje da Zavod za javno zdravlje Leskovac danas donese određene mere i po ovom pitanju.
“To su takozvane specifične mere. One će biti predočene Štabu za vanredne situacije, kao i zaključci sa sastanka sa upravnicima zgrada. Videćemo kako ćemo postupati”, rečeno nam je u Štabu za vanredne situacije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Naravno da jesu,Svakog dana javljaju se problemi sa odrzavanjem higijene u zgradama i poslovnom prostoru da se to ne desava mi smo angazovali Invektu i resili smo problem.Korona ne stanuje kod nas.