U okviru kampanje „Um na drum“ večeras je ispred Narodne biblioteke u Leskovcu realizovana akcija „Da se bolje vidimo“, usmerena ka ranjivim učesnicima u saobraćaju, odnosno pešacima i biciklistima, koja za cilj ima povećanje njihove vidljivosti.
Organizatori su Agencije za bezbednost saobraćaja i grad Leskovac, a prolaznicima su deljeni promo materijali i pokloni.
„Ranjivi učesnici u saobraćaju su prepoznati kao posebno ugrožena kategorija, naročito u noćnim uslovima i jesenjim mesecima, jer tada dolazi do ranijeg smrkavanja, a grad i dalje funkcioniše“, rekao je predstavnik Agencije za bezbednost saobraćaja Filip Živković.
Po njegovim rečima raskrsnica ispred Narodne biblioteke „Radoje Domanović“, nije slučajno izabrana za mesto održavanja kampanje.
„Prepoznali smo da u poslednjih pet godina, na ovom mestu došlo je do značajnog broja smrtno stradalih pešaka i biciklista, pa s tim u vezi imamo podelu fluorescentnih prsluka, zvnoca i svetala za bickikliste, kako bi bili vidljivi kad se uključe u tok saobraćaja. Tu su naravno i promo materijali za decu i lica starija od 65 godina, koja su takođe prepoznata kao ugrožena kategorija. Takođe, tu je i materijal namenjan ostalim učesnicima u saobraćaju“, istakao je Živković.
Ispred lokalne samouprave obratio se Oliver Antanasijević koji je kazao da izrada lokalne baze o obeležjima bezbednosti saobraćaja predstavlja veliki značaj za grad Leskovac, a potom dodao da je to obezbeđeno od strane Agencije bezbednosti saobraćaja.
„Ta baza je od pre nekih mesec dana u funkciji, naravno, mi ćemo je sa onim saznanjima koja imamo, dopunjavati i kroz par godina imaćemo nešto što je izuzetno i što će nam biti jedan alat, koji će umnogome pomoći da se poboljša bezbednost saobraćaja u Leskovcu“, rekao je Atanasijević.
Ovom prilikom je podsetio da je lokalna samouprava u prethodnom periodu uložila oko 18 miliona dinara u saobraćajnu signalizaciju, kao i preko milijardu i 800 miliona dinara u putnu infrastrukturu, kako bi se povećala bezbednost saobraćaja.
„Najveći deo objekata, pre svega škole i predškolske ustanove, gde ima mladih ljudi i dece, obeležili smo na propisan način, ograničili brzinu i postavili trotoare“, naglasio je on.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Свуда у Европи где сам путовала, а где су критичне раскрснице, уместо семафора, постављају се кружни токови. Једино код нас се деле беџеви и џабе узимају паре за дневнице лезилебовића. Да не спомињем да баш на овој раскрсници мало, мало, па не ради семафор, а дуж ове улице пешачки на сваких 15 метара. Пешаци прелазе улицу не гледајући на кола, а возачи јуре као да су на тркама. Значи беџеви неће помоћи, него искључиво физичке баријере, као што је кружни ток.