Osnovna škola „Kosta Stamenković“, njeni profesori i učenici bili su ove nedelje domaćini svojim drugarima iz nekoliko nemačkih gradova u Republici Sachsen Anhalt, gde je glavna tema bila diskriminacija pre i za vreme Drugog svetskog rata.
Međusobne posete učenika uzrasta od 12 do 17 godina odvijaju se kroz projekat „Diskriminacija iz etničkih i verskih razloga“, pod pokroviteljstvom Evropske unuje, odnosno, u okviru programa „Europeans for peace“.
Direktor “Koste Stamenković” Goran Ristić objašnjava da se radilo o uzvratnoj poseti, pošto su leskovački osnovci i srednjoškolci boravili prošle godine u kampu pod nazivom „Tabakstanne“ u toj nemačkoj republici.
“U tom kampu su boravili učenici iz gotovo svih država bivše Jugoslavije, kao i iz svih zemalja Evrope, a mi smo jedini predstavnici Srbije i našeg grada Leskovca, koji su tamo bili. Mi smo iz Leskovca odneli tipično srpsko drvo, našu Pančićevu omoriku i zasadili je pored drveća iz ostalih evropskih država”, priča za Jugmediu Ristić.
Nemački učenici su došli na dan Uskrsa, a otputovali danas, puni lepih utisaka. Njihovi domaćini su im pokazali ono što je najlepše u gradu na Veternici, ali je u sklopu zadate teme neminovna bila poseta spomen obeležju u Arapovoj dolini, gde su nacisti u Drugom ratu ubili veliki broj Roma, Jevreja i Srba.
OŠ “Kosta Stamenković” jedina je u Leskovcu koja svojim osmacima izdaje sertifikate A1 i A 2 za nemački jezik, priznate na nemačkom govornom području.
Obišli su i lokalitet Caričin grad, ali i obližnje selo Sekicol, selo čije ime, kako tvrdi Ristić, profesor nemačkog jezika , vodi poreko od nemačke reči Sachsenzoll, sto znači saksonska carina.
“Jer na tom mestu je vršena carina kada su rudari baš iz krajeva odakle dolaze naši gosti kopali rudu u rudniku Lece i dalje odvozili prema Naisu, današnjem Nišu”, objašnjava Ristić.
Nemački učenici su obišli i Bojnik gde su Bugari zbog odmazde ubili veliki broj civila, decu, žene i starce, što je na decu iz Nemačke ostavilo poseban utisak.
“U međuvremenu su održavane i radionice na temu diskrimicaje, gde su učenici iz obe zemlje mogli da pričaju o tome šta su videli, iznesu svoja gledišta, kao i prevaziđu eventualne predrasude”, dodaje Ristić.
Srpska prestonica je bila nezaobilazna na kratkim izletima, a usput manastir Manasija i Vrnjačka Banja. U Beogradu su obišli Kalemegdan, novisku agenciju „Birn“, hram Svetog Save i Kuću cveća“.
“Ineresantno je da su deca iz Nemačke oduševljena likom i delom Josipa Broza Tita, mada su tada prvi put čula za njega”, priča profesor.
“Deca iz Nemačke, koja su bila smeštena u Domu učenika, a poslednja dva dana kod leskovačkih drugara, su oduševljena našim gostoprimstvom, našom kuhijnom i našom otvorenošcću prema strancima”, prenosi svoje utiske Goran Ristić.
Inače, pored OŠ „Kosta Stamenković“, nosilac projekta su NVO „Edukacioni centar“ iz Leskovca i „Kindervereinigung“ iz grada Chemnitz.
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Hvala ljepo- vielen Dank an alle Organisatoren, die Teilnehmer, unsere Gasteltern in Leskovac und vor allem für die finanzielle und ideelle Unterstützung durch EUROPEANS FOR PEACE, die Allianz Kulturstiftung, das EDC Leskovac, BIRN Belgrad und die KINDERVEREINIGUNG Chemnitz e.V.
Ein besonderer Dank geht an Goran Ristic´, der uns ( neben der Übersetzung) in allen Situationen unermüdlich mit Rat und Tat zur Seite stand.
Die Erinnerungen an eine intensive Woche in Serbien werden bleiben und jetzt es gibt 20 „neue Mitarbeiter“ der serbischen Botschaft in Deutschland.
Ja sam otac jedne devojčice koja je imala sreću da dva puta ode u Nemačku i da sada dočeka svoje prijatelje iz Nemačke. Sve to zahvaljujući gospodinu Goranu Ristiću, direktoru OŠ „Kosta Stamenković“, koji je najzaslužniji za njegovu realizaciju. Moj komentar za ono što je gospodin Ristić radio za ovaj projekat i za svu decu, i srpsku i nemačku je – čist altruizam i filantropija…želja za znanjem, povezivanjem, učenjem, podučavanjem, druženjem.
Moja kćer je aktivni učesnik projekta. Višestruk je benefit i za nju, a i za nas kao njenu porodicu. U dva navrata je imala priliku da ode u Nemačku, da upozna drugu decu i ljude, da upozna deo njihove zemlje, njihovu tradiciju, kulturu i još mnogo toga. Takođe je imala priliku da zajedno sa svojim drugarima iz Leskovca u Nemačkoj predstavi Srbiju. A, sada u ovih poslednjih osam dana smo imali čast i zadovoljstvo da uzvratimo gostoprimstvo, da ugostimo jednu šesnaestogodišnju devojčicu i da nam ona već nedostaje.
Da je ovakvih projekata više!
Porodica Simonović
Ovih dana smo imali divnu priliku da upoznamo i ugostimo decu iz Nemačke, koja su došla u uzvratnu posetu Leskovcu u organizaciji direktora OŠ „Kosta Stamenković“ gospodina Gorana Ristića. Moj sin je bio oduševljen što će ponovo videti drugove iz Nemačke, koje je upoznao pre tri godine kada je sa grupom dece i gospodinom Ristićem boravio u kampu „Tabakstanne“ u Nemačkoj. Tom prilikom naša deca su na najlepši način predstavila naš grad i našu zemlju deci iz više zemalja Evrope. Ovim projektom, kao i mnogim drugim, gospodin Ristić je pokazao kako pravi pedagog može da pomogne svojim učenicima da steknu nova znanja, upoznaju nove sredine i nove ljude. Sada smo mi imali priliku da uzvratimo gostoprimstvo prijateljima iz Nemačke, da im približimo našu kulturu, tradiciju i istoriju. Bilo je pravo zadovoljstvo gledati kako se deca druže i uživaju u zajedničkim aktivnostima. Čestitam organizatorima ovog dogadjaja i želim jos mnogo ovakvih lepih druženja.