Daljinsko nadgledanje obolelih od korone preko monitoring centra

U Kliničkom centru Niš otvoren je telemetrijski centar za praćenje vitalnih parametara kovid pacijenata, a zahvaljujući njemu lekarima je omogućeno daljinsko nadgledanje pacijenata.

Prema rečima stručnjaka, ovo daljinsko nadgledanje i praćenje vitalnih parametara kod kovid pacijenata, kako onih koji su hospitalizovani, tako i onih koji su na kućnom lečenju, biće od izuzetnog značaja za pacijente, ali i za medicinsko osoblje, koje će terapijski moći brzo da reaguje, da sagleda mnogo veći broj pacijenata, a da se pritom, što manje i kraće izlaže virusu u crvenim zonama.

Generalni direktor Kliničkog centra Niš Zoran Perišić, istakao je tri glavna aspekta i prednosti postojanja ovog Centra, koji je trenutno stacioniran na poslednjem spratu nove zgrade KC Niš, u zelenoj zoni.

“Daljinsko nadgledanje pacijenata omogućava da medicinsko osoblje, koje će terapijski moći brzo da reaguje, sagleda veći broj pacijenata. Pritom će manje i kraće biti izloženo virusu u crvenim zonama”, navode u KC Niš.

Generalni direktor Kliničkog centra Niš, prof. dr Zoran Perišić, istakao je tri glavna aspekta i prednosti postojanja ovog Centra, koji je trenutno stacioniran na poslednjem spratu nove zgrade KC Niš, u zelenoj zoni.

“Ono što je zaista važno, to je čuvanje ljudskih resursa. Ovaj sistem omogućava monitoring vitalnih parametara kovid pacijenata, onih u crvenoj zoni, ali i onih čija klinička slika dozvoljava kućno lečenje. Stoga, ako je potrebno, možemo odmah terpijski da intervenišemo. Ljudi će što manje vremena provesti u kontaminiranim zonama”,  pojasnio je prof. dr Perišić. Dodaje da medicinski tim, lekar i sestra, na ovaj način mogu da prate vitalne parametre kod čak 50 pacijenata istovremeno.

Kako je dalje objasnio, ovim sistemom, prati se osam vitalnih parametara onih najbitnijih za pacijente koji su zaraženi, dakle saturaciju, srčanu frekvencu, krvni pritisak, telesnu temepraturu i tako dalje i pre svega, ovi uređaji, koji se kače na ruku pacijenta, grudni koš ili resicu uha, bežičnim putem su povezani sa monitoring sistemom, te su im svi parametri odmah vidljivi na ekranu u Centru.

“Sada ih koristimo za praćenje i lečenje pacijenata koji su smešteni u poluintenzivnim negama, kada je reč o hospitalizovanim i za praćenje onih koji su na kućnom lečenju, tako da na taj način lekar odlučuje o daljoj terapiji”, dodao je Perišić.

U ovom trenutku, preko telemetrijskog monitoring centra, prate se vitalni paramteri kod 40-ak pacijenata niškog Kliničkog centra, a preko ove zdravstvene ustanove, ovakav način nadgledanja i lečenja pacijenata, biće implementiran i u kruševačkoj Kovid bolnici.

Inače, uz pomoć Ministarstva zdravlja, u ovoj zdravstvenoj ustanovi, koja je od početka epidemije zarazne bolesti Kovid-19 zbrinula više od pet hiljada inficiranih pacijenata, ovaj telemetrijski monitoring centar je prvi takav, južno od Beograda.

Foto: KC Niš

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare