DAUNOV sindrom je genetski poremećaj čiji stvarni uzrok nastanka još uvek nije poznat, ali je utvrđeno da se javlja kao rezultat postojanja dodatnog hromozoma, nazvanog hromozom 21.
Poremećaj je dobio ime po doktoru Džonu Daunu, koji ga je kao posebno stanje otkrio 1866. godine. Karakteristike su, specifičan izgled lica i mentalna zaostalost kao obavezni pokazatelj ovog sindroma.
Jedno vreme se verovalo da Daunov sindrom uzrokuje starost majki, ali je ustanovljeno da i mlađe majke rađaju decu sa ovim sindromom. Utvrđeno je da se na 800 do 1000 rođene dece rodi jedno sa Daunovim sindromom, a kod majki koje su starije od 35 godina taj odnos je 1:600. Osobe sa ovim sindromom ranije su živele oko 20 godina zbog nepostojanja odgovarajuće zdravstvene zaštite, a ne zbog samog sindroma. Danas je prosečan životni vek osoba sa Daunovim sindromom između 55-60 godina.
Udruženje za pomoć nedovoljno razvijenim osobama grada Leskovca zalaže se i insistira na široj društvenoj podršci porodicama koje podižu decu sa Daunovim sindromom, ali i porodicama dece sa drugim psihofizičkim smetnjama, budući da smo se kao država reformski opredelili da osobe sa smetnjama u razvoju odrastaju i žive u porodicama, a ne u ustanovama, te da je u tom smislu neophodno osnažiti porodice.
S poštovanjem,
Udruženje za pomoć MNRO Leskovac
Aleksandra Mitić, sekretar
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
http://youtu.be/Ju-q4OnBtNU
Nije lako da čovek o ovako nečemu piše ali samo ako nije upoznat sa načinom života koji žive osobe sa Daunovim sindromom.
Možda je jedini problem taj što mi „normalne“ osobe smatramo da su te osobe manje vredne. Valjda nas je borba za preživljavanjem učinila da vrednujemo samo one osobine koje mogu da obezbede što više resursa.
Ipak duboko u sebi svi mi znamo da smo ljudi upravo zbog toga što imamo i drugačije emocije od onih instiktivnih.
Znamo da se nasmejemo, da zaplačemo, da uradimo glupost a osobe sa Daunovim sindromom to znaju i bolje od nas.
🙂