DCM, prvi Dom zdravlja na jugu Srbije, obeležava 20 godina rada

Dom zdravlja DCM je otvoren pre 20 godina. Preduzetnik Aca Jovanović iz Leskovca sa porodicom je ušao u neizvestan posao i za dve decenije ispisao istoriju. DCM je postala ustanova sa velikim respektom među pacijentima što je postignuto zajedno sa medicinskim osobljem i vrsnim specijalistima iz Leskovca i Niša.

Istovremeno, to je priča o promenama javnog mnenja prema privatnim zdravstvenim ustanovama, ali i priča o tome kako se i sam odnos države menjao prema privatnom sektoru u zdravstvu.

Crvenu traku na otvaranju presekli su ćerka i sin Jovanovića

Dom Zdravlja DCM je prvo osnovan kao poliklinika 13. avgusta 2004. godine od strane porodice Jovanović koji su i danas vlasnici ove ustanove. Aca Jovanović pokrenuo je tada privatni dijagnostički centar, i u vreme kada je bilo zahtevnije nego danas, u smislu ograničenja svih vrsta, počevši od dodatnog rada lekara, pa do uvoza najsavremenijih aparata iz inostranstva. Iako nije lekar po struci, sa puno hrabrosti upustio se u potpuno nepoznatu delatnost, ali upornost i posvećenost su doveli do značajnih rezultata.

To je sada porodični posao.

“Znam da je bilo rizično, ali ja sam bio spreman da uđem u taj rizik, u nepoznato. Međutim, moram da priznam da sam imao veliku podršku supruge Ljiljane, koja je zdravstveni radnik”, priča Aca Jovanović za Jugmediu.

„Od tada, pa do danas, mi, kao DCM, stalno radimo na unapređivanju i širenju lepeze svojih usluga, a u saradnji sa specijalistima različitih oblasti medicine“.

Počeli su, zapravo sa 10-oro zaposlenih i poslovnom zgradom od 300 kvadrata. Doktor Zdravko MItić, sada upošljenik Doma zdravlja, a tada republički zdravstveni inspektor, navodi:

“To vreme bilo je veoma teško za privatne zdravstvene ustanove, jer je tadašnji ministar zdravlja zabranio lekarima specijalistima dopunsku delatnost. To su mogli da rade samo doktori sa zvanjem profesora, čemu sam se ja protivio kao inspektor, jer to nije bilo po zakonu, nego samo uredba. Neustavna uredba je posle godinu i po dana povučena.

DCM je na početku radio sa gubicima.

“Nismo mogli ni sestre da platimo, nismo imali dovoljno ni rukavica. Doduše, bilo je i malo pacijenata Vremenom je počelo da se menja stanje, a zahvalni smo prvim lekarima koji su ovde došli da rade i do danas ostali sa nama”, priseća se Ljiljana Jovanović.

Danas se DCM u Leskovcu nalazi u objektu od preko 700 kvadrata, sa preko 30 stalnih upošljenika i više od 50 konsultanata iz različitih oblasti medicine, među njima i profesora doktora.

“Potrudili smo se da našim korisnicima omogućimo najkvalitetniju uslugu, tako što smo razvili saradnju sa eminentnim profesorima i stručnjacima Medicinskog fakulteta iz Niša. Ovakvim opredeljenjem i načinom rada stekli smo poverenje više hiljada pacijenata i opravdali svoj slogan “Sve na jednom mestu za jedan dan”, pričaju naši sagovornici.

Posvećeni su, dodaju, lečenju pacijenata i to kako odraslih tako i dece.

“Pružanjem brze i kvalitetne medicinske dijagnostike pacijentima smo omogućili da u najkraćem roku dobijaju najkvalitetniju dijagnostiku i terapiju različitih oboljenja i povreda. Omogućili smo da se do lekarskih uverenja dolazi i jednostavno, bez zakazivanja, gužvi i čekanja u redovima, a lista čekanja, doduše kratka, postoji samo kod dva ili tri specijalista.

Od najznačajnijih aparata ovde izdvajaju, pre svega, trenutno najsavremeniji aparat za magnetnu rezonancu od 1,5 Tesle, kao i multislajsni skener,  čime je upotpunjen savremeni dijagnostički centar, jer pravovremena i tačna dijagnoza je suštinska za određivanje pravilnog postupka lečenja.  Posedujemo i najsavremenije aparate za tačnu i brzu laboratorijsku dijagnostiku, što je naš zaštitni znak”, naglašavaju Ljiljana i Aca.

Specijalnosti Doma zdravlja DCM su interna medicina, kardiologija, gastroenterologija, ortopedija, urologija, psihijatrija, neurologija, neurohirurgija, pedijatrija, ginekologija, medicina rada, fizijatrija, kožne bolesti.

“Za poslovanje nikad nismo koristili sredstva države, a ni lokalne samouprave, što je pravi izazov u poslovanju, već sopstvena sredstva i kredite banaka”, naglašavaju.

Stalno se planira ulaganje u najsavremeniju medicinsku  opremu, a u planu je novo proširenje objekta, oko 1000m2  u Leskovcu, čime se stvaraju uslovi za obavljanje novih delatnosti, s obzirom na kontinuirani rast obima usluga.

“Od osnivanja do danas, znatno su se promenili uslovi koje je država omogućila za razvoj privatnom biznisu, što je velika podrška za naš dalji rast i razvoj”, konstatuje sin Dimitrije Jovanović, koji potencira i dobru saradnju sa leskovačkim Zdravstvenim centrom.

“Volim saradnju, razmenu iskustava, a budem srećan ako mogu da pomognem onima koji ulaze u ovaj posao. Konkurencija te zapravo na neki način podstiče da ulažeš više”, ističe Dimitrije.

Ovakav način rada je primećen, pa je  DCM dobitnik brojnih nagrada, priznanja i zahvalnica, a kao najznačajnije nagrade izdvaja se „Kapetan Miša Antanasijević“, kao i sertifikat  „Firma od poverenja“. Nagrade su, kažu, podstrek za još veće zalaganje i trud, a sve u svrhu još većeg broja zadovoljnih korisnika.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare