PEDIJATAR DOMA ZDRAVLJA U VLADIČINOM HANU DANIJELA DIMITRIJEVIĆ

Deca su nam sve bolesnija i sve deblja (video)

Kasno je posle podne kada ulazimo u prostorije Odeljenja pedijatrije Doma zdravlja Vladičin Han. Tek po koji mali pacijent s majkom ili tatom, a u vazduhu se osećaju sredstva za dezinfekciju. Pedijatar Danijela Dimitrijević je završila sa pregledom malog dečaka i ispraćajući ga poziva nas da uđemo. Nosi masku na licu, a na maske smo već zaboravili, pa odmah pitamo – zašto maska?

I dok izgovara prvu rečenicu shvatamo da je prehlađena ili da je u pitanju virus jer govori promuklim glasom.

„Uvek nosim masku dok radim, posebno poslednjih meseci, ali ovoga puta nisam uspela da izbegnem virus“, priča uz smeh, a nas zanima kako je prošla u vreme korone.

Kaže da su od četiri lekara i 7 do 8 medicinskih sestara na Odeljenju pediajtrije, jedino ona i jedna sestra ostale zdrave sve vreme, da je primila rusku vakcinu i da ni danas ne oseća nikave posledice. To posebno naglašava, s obzirom da se svaka bolest pripisuje vakcinaciji protiv korona virusa.

Opština Vladičin Han sa 17.597 stanovnika, po poslednjem popisu, je mala opština i zato ima samo Dom zdravlja i dve ambulante, i četvoro lekara sa specijalizovanom pedijatrijom. U prethodnoj anketi, pacijenti su se Jugmedii najviše hvalili na stručnost doktorke Danijele, koja je specijalizirala pedijatriju pre 8 godina, a pre toga na tom odeljenju radila 10 godina kao lekar opšte prakse.

“Mislim da smo svi dobri i iskusni lekari. Koliko je dobro što ste u maloj sredini svoj na svome, toliko ponekada zna da bude i loše. Jer mi se svi međusobno znamo, pa ako jednom ne učinite po želji, onda vas otpišu, precrtaju. To su mane male sredine, ali mnogo više je prednosti”, priča doktorka koja je osnovne studije i specijalizaciju završila u Nišu.

Iako je reč o maloj sredini, pacijenata je, naglašava, sve više, u proseku dnevno 30 po lekaru.

“Deca su nam bolesna. Neprikidno pod virusima. Ranije se znalo da je leto sezona stomačnih virisa, a sada, zadnjih nekoliko godina, nema pravila. Neprestano stomačni virisi, kijavice, prehlade, grip i sve u krug. Ovog meseca, mislim da je bilo više dece sa  stomačnim virusuom nego sa temperaturama i infekcijama slične gripu”, konstatuje doktorka Danijela i dodaje da je loša ishrana dece takođe veliki problem.

Kao i svakog lekara koji radi sa bebama ili sa decom, posebno je osetljiva na činjenicu da se i u Hanu smanjuje broj dece i mladih.

„Iz godine u godinu nam se smanjuje broj dece jer mladi  koji odu da studiraju retko se vraćaju. Evo, bliži se kraj godine, a mi imamo samo 120 rođenih beba. Ranije je bilo 250“, komentariše.

Ni Danijela Dimitrijević nije baš bila načisto s tim da li će se vratiti u rodnu varoš posle studija ili ostati u Nišu, ili krenuti dalje. Međutim, mesta je bilo samo u malim sredinama.

„Kada sam završila oktobra 2001. godine, svi su bili na biroima. Jedino je po malim mestima  bilo mesta za lekare. Sećam se da je moja koleginica čekala na radno mesto u Nišu pet godina. Onda ništa drugo nije preostalo nego da se vratim u Han, odkale mi je i pokojni suprug. Tada je nedostajao jedan lekar na pediajtriji i odmah sam počela da radim”.

Kao i većina studenata, i ona je želela da bude internista, međutim, rad sa malim pacijentima je zavolela, pa se odlučila da specijalizira pedijatriju.

“I ne kajem se. Da moram iz početka, ponovo bih isto uradila”, kaže.

Danijela ima dvoje dece, ćerku koja je na farmaciji i sina koji je učenik Gimnazije u Nišu, a u Niš je otišao zbog košarke.

“Pripadam onoj generaciji koja je prošla kroz inflaciju, nestašicu hrane, bombardovanje i svega ostalog, pa se sada trudim da deci budem, nažalost, i majka i otac”, kaže jednog momenta tokom razgovora.

Ipak, dodaje, svaka lična briga mora da se ostavi negde, u nekoj komori, dok se radi sa pacijentima, jer lekari u domovima zdravlja su prvi kod kojih pacijent stigne. Zato dijagnoza mora da bude valjana.

“One sa težim simtomima šaljemo ponajviše u Zdravstveni centar Vranje jer njihova radiologija i laboratorija rade 24 sata dnevno, dok naša laboratorija samo u prvoj smeni”, dodaje.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Leskovcanin
06.01.2025. 15:18

„Kaže da su od četiri lekara i 7 do 8 medicinskih sestara na Odeljenju pediajtrije, jedino ona i jedna sestra ostale zdrave sve vreme, da je primila rusku vakcinu i da ni danas ne oseća nikave posledice. To posebno naglašava, s obzirom da se svaka bolest pripisuje vakcinaciji protiv korona virusa.“

Doktorka samu sebe negira svojim izjavama, jos potencira kako je ona primila rusku vakcinu… Deca koja u vreme korone nisu vakcinisana nikakvim vakcinama u danasnje vreme stalno prehladjuju tako da to povezivanje sa vakcinama su ciste gluposti i davanje tema ovom proatom narodu da prica kako je za sve nama kric ceo svet koji se urotio protiv nas, ali zato nikako da isti taj narod pogleda svoj podrum, ostavu, kucu, dvoriste, ulicu, vec bije belosvetske bitke o teorijama zavere…Glup ovaj narod bio i ostace…