Ministarstvo zdravlja uputilo je inspekciju u privatnu kliniku „Atlas“, kako bi se utvrdilo da li je bilo propusta u njihovom radu prilikom operacije dečaka Andrije S. (14) iz Niša, koji je preminuo u Unverzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj.
U Tiršovoj za Blic je potvrđeno da je dete u tu zdravstvenu ustanovu primljeno juče, 12. januara, u veoma teškom stanju i da pored svih napora lekara dečaku nije bilo pomoći. Andrija S. (14) je sanitetskim vozilom iz privatne klinike prevezen u subotu oko 10.20 radi ukazivanja lekarske pomoći, preminuo je oko 10.55 u Tiršovoj.
“Pokušano je sve u domenu struke, ali je stanje deteta bilo takvo da mu nije bilo pomoći”, rekli su u Tiršovoj.
U Ministarstvu zdravlja kažu da su izdali nalog da se sprovedu sve mere provere rada privatne klinike, a po službenoj dužnosti i stručnog rada Univerzitetske klinike, gde je dečak preminuo.
“Inspekcija će izaći na teren da sprovede unutrašnji i spoljni stručni nadzor u bolnici „Atlas“, kako bi se utvrdilo da li bilo propusta u radu”, rečeno je u Ministarstvu zdravlja.
U saopštenju bolnice „Atlas se navodi da je dečakovo opšte stanje bilo veoma loše i da je zbog toga posle operacije koja je trajala 12 sati došlo do naglog pogoršanja.
Oni u saopštenju navode i da je to bila operacija kojom se pokušava spasti život.
Bolnica „Atlas“ navodi u saopštenju da je pacijent S. A. star 14 godina iz Niša primljen radi hirurškog lečenja urođenog deformiteta kičme koji je posledično doveo do teških poremećaja rada srca, pluća i organa digestivnog sistema.
Oni navode da je pacijent prethodno u više navrata operisan ne samo zbog ispravljanja kičme, već i zbog atrezije anusa, te nedostatka jednog plućnog krila.
„Pre tri godine zbog osnovnog oboljenja detetu je prestao rad srca i pluća, kada je reanimiran, ali sa oštećenjem moždane funkcije. Vremenom se krivina kičme pogoršavala do 125 stepeni, što je dalje remetilo funkcije pluća i srca. Stanje deteta je procenjeno kao kritično jer bi dalje krivljenje kičme neminovno dovelo do smrtnog ishoda. Roditelji su u potpunosti bili svesni težine bolesti, kao i činjenice da po svim okolnostima planirana hirurška procedura spada u kategoriju „life saving surgery“, odnosno da je operacija kojom se pokušava spasiti život, jer bi u suprotnom smrtni ishod bio neizbežan“, navedeno je u saopštenju bolnice.
Oni navode i da su zbog delikatnosti hirurškog zahvata pripreme za operaciju trajale prethodne dve godine. Konsultovani su spinalni hirurzi iz Španije, Švajcarske i Nemačke i zaključeno je da tehničke uslove za ovakvu operaciju u Srbiji ima samo Opšta bolnica Atlas, navodi se u saopštenju.
Kako odlazak u inostranstvo nije bio moguć iz finansijskih razloga, u Beograd pozvan profesor spinalni hirurg iz Nemačke, usko specijalizovan za kompleksne dečije deformitete, navode iz bolnice Atlas. Oni tvrde da je hirurški zahvat urađen po svim savremenim tehničkim zahtevima, uz korišćenje između ostalog i intraoperativnog monitoringa.
„Operacije je protekla bez ikakvih problema, iako je trajala 12 sati. Postignuti su svi planirani korektivni zahvati. Pogoršanja koje je nastupilo posledica je isključivo veoma oštećenog opšteg stanja – iscrpljene funkcije srca, pluća i bubrega i smanjene opšte otpornosti deteta (telesna težina pre operacije samo 26 kg)“, navodi se u saopštenju.
Po nalogu zamenika tužioca Višeg javnog tužilaštvu u Beogradu telo dečaka transportovano je u Institut za sudsku medicinu radi obdukcije, a uviđaj sprovodi Uprava kriminalisticke policije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!