Demostat: Većina sprskih medija nakon dva masakra nije poštovala novinarski kodeks i etiku

Foto: Ilustracija

Većina srpskih medija nakon dva masakra od 3. i 4. maja u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu i u selima pored Mladenovca i Smedereva, nije poštovala novinarski kodeks i etiku, piše Demostat.

„Tokom takvih događaja, mediji imaju veliku odgovornost da izveštavaju u skladu sa novinarskim kodeksom i etikom, poštujući osnovne profesionalne standarde a pre svega je važno da ne objavljuju neproverene informacije. Međutim, mnogi srpski mediji pali su na tom testu, jer su se prepustili senzacionalizmu i paušalnom tumačenju, u želji da prvi jave vesti, da imaju što detaljnije (dez)informacije o događaju, čije objavljivanje nije od suštinskog interesa javnosti, te da dobiju što više klikova“, naveo je Demostat na svom sajtu.

Kako se u tekstu dodaje, širenje dezinformacija i lažnih i neproverenih vesti nakon što se dogodi velika tragedija može da izazove dodatnu konfuziju, pometnju, strah, anksioznost i panikui pretnju po javnu bezbednost.

Demostat je podsetio da su srpski mediji identitet dečaka koji je pucao u školi, uključujući i njegovu fotografiju, objavili nepuna dva sata nakon oružanog napada, dok su srpski zvaničnici istog dana izneli niz informacija, kao što su podaci o njegovoj porodici, visina zarade njegovih roditelja, ali i detalje iz njegovog medicinskog kartona, koje su potom prenosili i mediji.

Na prvoj zvaničnoj konferenciji za novinare Vlade Srbije objavljeno je i ko se nalazio na „spisku za odstrel“ maloletnog K.K, a taj spisak su, kako piše Demostat, „bez razmišljanja“ preneli mnogi mediji.

„Na portalima, u televizijskim emisijama i u novinama možemo pročitati bezbroj detalja o životu K.K., o njegovoj porodici, ponašanju, mogli smo da saznamo u kojoj zgradi živi. Novinari prenose i paušalna tumačenja i teorije o tome zašto se dečak odlučio na užasan čin u svojoj školi i kako je zločin počinjen, zanemarući činjenicu da nema mesta za senzacionalizam u ovakvim slučajevima, jer može dovesti do ponovne traumatizacije učesnika događaja i žrtava, tenzije i straha u javnosti, ali i do inspirisanja drugih da imitiraju zločin“, navodi Demostat.

Na sajtu se dodaje i da su mediji objavljivali i podatke iz istrage koji ne bi trebalo da budu objavljeni i izjave raznih izvora iz istrage za koje se ne može utvrditi da li su navodne ili stvarne, koji objašnjavaju zašto je do zločina došlo, te šta su maloletni K.K. i ubica iz Mladenovca rekli na saslušanju ili tokom razgovora sa nadležnima.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare