Izložbom mladih strip crtača Balkana u galeriji Leskovačkog kulturnog centra i dodelom nagrade za doprinos doprinos srpskog stripu, nagrade „Miodrag Veličković Mivel“ za satiričan strip, počela je sinoć 23. Balkanska smotra mladih strip autora, a ovaj najstariji festival stripa na prostoru bivše SFRJ ove godine je oborio svetski rekord po broju zemalja učesnika. Čak 2.817 izlagača iz 80 zemalja sa šest kontinenata je poslalo svoje radove na festival.
Devetoj umetnosti u Leskovcu pridružile su se države sa svih meridijana kao što su Zambija, Šri Lanka, Uganda, Finska, Ekvador, Novi Zeland, Senegal, Jordan, Belorusija, Zimbabve, Uzbekistan, Južnoafrička Republika, ali posebnu pažnju privukli su učesnici iz Afrike.
Smotru je zvanično otvorenom proglasio gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović rečima da je Leskovac uvek pružao nesebičnu podršku festivalu i poželeo im da obaraju rekorde i u narednim godinama održavanja.
„Leskovac će zahvaljujući ovom festivalu biti svet u malom. Posebno raduje učešće strip autora iz gotovo čitave Afrike, budući da se radi o kontinentu koji je što se stripa tiče još uvek velika nepoznanica u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama, ali i zato što najbolje potvrđuje kakav ugled Balkanska smotra mladih strip autora uživa širom sveta. O globalnoj prirodi smotre koja je počela kao Balkanska svedoči i iskorak koji je ove godine učinjen ka azijskom stripu. Posetioci će imati priliku da pogledaju izložbu „Savremeni korejski strip: Jedna perspektiva“ čime će korejski strip po prvi put biti prezentovan u Istočnoj Evropi“, rekao je gradonačelnik.
Karakteristični segment ovogodišnje smotre biće i jedinstvena izložba – “Balkanski ženski strip: Izbor”.
Jedan od organizatora Marko Stojanović kazao je da je veliki izazov organizovati festival u uslovima koje nameće globalna pandemija korone i da je teško baviti se kulturom kad je glavni cilj osigurati bezbednost svakom gostu i posetiocu festivala.
„Ipak nas nikad veći odaziv autora iz 80 zemalja sveta, želja autora iz deset zemalja da uživo prisustvuju kao i institucionalna podrška internacionalnim programima koja je smotri pružena, obavezuju da damo sve od sebe i priredimo ovaj praznik duha i umetnosti najbolje što možemo te pošaljemo pozitivnu sliku Srbije u svet”, poručio je Stojanović.
Prisutnima se obratila i Isabel Debeker, direktorka Muzeja stripske umetnosti iz Brisela, istakavši da je jako počastovana što prisustvuje otvaranju festivala i da se nada da će ovaj susreti otvoriti nove mogućnosti u budućnosti za strip uopšte.
Ovogodišnja smotra u organizaciji škole stripa „Nikola Mitrović Kokan“ u periodu od 25. do 30. juna, održaće se u prostorijama Leskovačkog kulturnog centra, Narodnog muzeja i Narodne biblioteke „Radoje Domanović“ sa čak 21 aktivnošću.
Ljubitelji devete umetnosti mogu večeras od 20 sati da prisustvuju svečanom otvaranju izložbe „Savremeni korejski strip: Jedna perspektiva“ u Narodnom muzeju, gde će biti dodeljene i nagrade za najboljeg mladog balkanskog crtača, scenaristu, strip teoretičara i ilustratora.
Izložba, koja je pripremljena u saradnji sa Čungkang fakultetom za kulturne industrije, biće otvorena snimkom obraćanja ambasadora Republike Koreje u Srbiji, njegove ekselencije Hjon Ćan-Čea i tom prilikom će korejski strip po prvi put biti prezentovan u Istočnoj Evropi.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Uvek je lepo istaći se u necemu sto drugi ne rade, sto nije stvar trenutne popularnosti, vec podstiče kreativnost i postaje tradicija i vezuje se za nas grad.
Odlicno sto se u nasem gradu odrzavaju razlicite kulturne manifestacije. Nije ni cudo sto smo grad kulture i centar kulturnih i umetnickih desavanja
Larpurlartizam iliti umetnost radi umetnosti! Odlična prilika da se istaknu mladi, talentovani ljudi, u našem tako malom a velikom Leskovcu!