Stanovnici romskih naselja u Nišu proslavljaju Đurdjevdan uz bogatu trpezu, kako to tradicija nalaže, i naravno, glasnu muziku koja se nadaleko čuje.
Pripreme za proslavu jednog od dva za Rome najznačajnija praznika (pored Vasilice) žitelji niških romskih naselja Stočni trg, Crvena zvezda i Beograda mala započeli su još pre nekoliko dana, a jagnjiće, po običaju, kolju neposredno pre samog slavlja.
U četvrtak tokom popodneva, noći i narednog jutra glavni zadatak domaćina bio je upravo klanje jaganjaca i njihova priprema za pečenje.
Đurđevdan ili Svetog Đorđa proslavljaju meštani mnogih sela u okolini Niša kao seosku slavu, a ovaj svetac je i krsna slava velikog broj porodica u samom gradu
Nezobilazni običaj vezan za ovaj praznik je i odlazak po vodu, cveće i vrbove grančice dan uoči Đurdjevdana.
Kapije okićene cvećem i vrbovim grančicama i jagnjad vezana ispred samog ulaza u kuću moglia su se videti skoro u svakom dvorištu u romskim naseljima.
Romi u Nišu, po nepisanom pravilu, utrkuju se ko će uoči Đurdjevdana prvi u zoru otići po vodu i ko će obezbediti kasapina da im u zoru na Djurdjevdan zakolje jagnje.
„Ko ujutru porani i bude prvi na izvor, taj će bude najsrećniji ovu godinu i pokloni dobiva„, objašnjavaju nam u niškom romskom naselju Stočni trg.
Običaj je, kažu meštani, da se u zoru u izvor bace cvena jaja farbana na Uskrs, a da se natoči voda koja se potom čuva čitave godine, „za zdravlje“.
Romi u Nišu Djurdjevdan proslavljaju u krugu porodice, a drugog dana posećuju prijatelje, rodjake i komšije.
„Na stolu svega ima. Jagnjetina obavezno, ali i jagnjeća sarmica, punjene paprike, torta. Muzika i pesma takodje obavezno. Trubači prolaze kroz celo naselje„, priča Ašim Ramadanović iz naselja Beogradmala.
Njegov komšija Ferhat Saiti objašnjava da od među oko 5.000 romskih porodica u Nišu, teško da možete da nađete neku da nije kupila jagnje za Đurdjevdan, a neke su kupile i po dva, tri.
„Ko nema para pozajmi se da bi kupio jagnje, a posle ga otplaćuje po nekoliko meseci„, kaže Saiti.
Jagnjići su i ove godine pred Đurdjevdan poskupeli pa je kilogram žive mere umesto 300 dinara po kilogramu, koštao 350 dinara.
„Grad Niš bi za Đurđevdan trebalo da pomogne siromašnim romskim porodicama novcem ili jagnjićima kao što već godinama Jagodina pomaže svojim Romima„, miščjenja je Saiti.
Proslava Đurđevdana u romskim naseljima potrajajala je do kasno u noć, a mnogi su uz muziku i piće dočekali zoru.
Među onima koji nisu slavili do kasno je biti dvadesetak kasapina iz romskih mahala koji su u proteklog dana i noći bukvalno „pali s nogu“ ne bi li izašli u susret svim mušterijama i pripremili im jagnjad za pečenje.
. B.Ljubisavljević
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!