Dnevni boravak koji će funkcionisati pri Ustanovi za stara i odrasla lica u Leskovcu kompletno je završen ali za njegovo otvaranje se čeka na dozovolu iz resoronog ministarstva, koje će definisati način funkcionisanja ovog boravka.
Kako je rečeno danas, neka pretpostavka ministarstva je da bi u njemu trebalo da radi 7 osoba, te će u budućem periodu dati poslednju reč koliko je zapravo sistematizacijom dozvoljeno da u njemu radi ljudi.
“Nakon toga se obraćamo gradonačelniku, radilo bi se u dve smene i bilo bi smešteno otprilike 16 korisnika i to poluzavisnih, koje bi mi dovozili i odvozili. Osim toga tu se postavlja i veliko pitanje oko cene, jer bi bila dnevna cena, ostali koji su korisnici plaćaju mesečnu ali ovde možda neće biti potreba, tako da će zadnju reč i to posle 24. marta dati ministarstvo, tako da će i to biti regulisano”, kazala je direktorka ove ustanove Gordana Savić.
Prema njenim rečima, ovo bi trebalo da bude prvi dnevni boravak za stare u Srbiji, koji funkcioniše pri jednoj ovakvoj ustanovi.
“Do sada postoje dnevni boravci u Srbiji, ali koji su otvoreni od strane privatnih lica, ovo bi bio prvi koji bi radio pri ustanovi”, objašnjava direktorka.
U izgradnju dnevnog boravka za stare grad Leskovac je do sad uložio 8 miliona dinara, kao i 6 miliona za stolariju, podsetio je danas obilazeći ovu ustanovu gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.
„Ova ustanova je od nekadašnjeg skromnog Doma staraca koji je bio namenjen uglavnom socijalno ugroženim licima, prerasla u jednu ozbiljnu instituciju zdravstvene zaštite i mogu bez lažne skromnosti da kažem, jednu od najopremljenijih u Srbiji. Tokom godina Gerontološki centar se širio i nadograđivao, a najveća investicija ovog objekta je realizovana prošle godine“, istakao je Cvetanović.
U pitanju je projekat sanacije i rekonstrukcije ustanove, koji je Leskovac realizovao u partnerstvu grada Leskovca i Kancelarije za upravljanje javnim resursima Vlade Republike Srbije.
„Kompletno je urađena i zamena zastarelih toplih podova, unapređeno je osvetljenje, ugrađeni su led paneli, postignuta je bolja osvetljenost i dodatna ušteda energije. Moram da naglasim da su radovi završeni 8. novembra 2017. godine, urađeni su u roku, bilo je predviđeno 145 dana, a vrednost radova nije mala, 56 miliona dinara je uloženo“, podsetio je gradonačelnik.
Direktorka Savićeva je zahvalila gradonačelniku na pomoći i dodala da jedino što ovoj Ustanovi za odrasle i starije nedostaje, jeste proširenje koje je neophodno s obzirom da je lista čekanja jako duga, i nada se kao i do sada da će lokalna samouprava pomoći u rešavanju ovog problema.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!