Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković i direktor vranjskog Zdravstvenog centra, obišli su danas radove na izgradnji Hirurškog bloka, gde su u toku unutrašnji radovi u vrednosti od 2,8 miliona evra, a koje finansira Evropski PROGRES.
Izgradnja Hirurškog bloka, prema rečima gradonačelnika, privodi se kraju, i sve ide isplaniranom dinamikom.
„Obaveze lokalne samouprave su parterno uređenje, potporni zid, atmosferska i fekalna kanalizacija i hidrantna mreža, a vrednost tih radova je 300 hiljada evra prema projektnim ugovorom sa Ministarstvom zdravlja i EU progresom. Na kraju se stavlja završni asfaltni sloj i javna rasveta“, rekao je Milenković.
Prema rečima predstavnika nadzornog odbora, dodaje, oko 80 odsto radova na Hirurškom bloku je završeno, a nabavlja se i oprema koja se polako instalira.
„Videli smo danas mašinski deo, centralni kiseonik, centralnu klimatizaciju i ja sam prezadovoljan kako idu radovi. Siguran sam da će naši pacijenti imati najbolje uslove za lečenje, a lekari i zdravstveno osoblje takve uslove za rad“, istakao je Milenković.
Hirurški blok, podseća, kroz projekat „Bolnica pod jednim krovom“, počeo je da se gradi 2005. godine, a onda su 2012. radovi konzervirani.
„Očekujemo da do kraja godine imamo savremeni Hirurški blok koji će da se poveže sa starim paviljonskim delom gde će zaista biti jedna bolnica pod jednim krovom. Imajući u vidu da smo obezbedili projektno-tehničku dokumentaciju za stari paviljonski deo koji je isfinansirao Evropski progres od 50.000 evra“, izjavio je Milenković.
Dodaje da će preko Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjem ući u rekonstrukciju starog dela koji se oslanja na novi Hirurški blok, građani Vranja i celog Pčinjskog okruga imaće u budućnosti najbolje uslove za lečenje.
Direktor Zdravstvenog centra Vranje Dragan Veličković, ističe da će ceo Hirurški blok imati oko 90 kreveta, od toga 12 u intenzivnoj nezi, takozvanoj šok sobi i isto toliko u urgentnom delu, i šest kreveta u poluintenzivnoj nezi.
„Ostatak ležaja biće na hirurgiji, očnom i ušnom odeljenju. Radovi, kako vidimo, odmiču, a produženje od dva meseca zatraženo je od strane izvođača radova jer je, kada su jula ušli u zgradu koja je bila konzervirana 10 godina, moralo dosta da se radi na pripremama, pa su radovi zvanično počeli oktobra. Od oktobra do sada, ogroman je posao završen“, napominje Veličković.
Ministrastvo zdravlja, kako kaže, obezbediće opremu za osam operacionih sala i intenzivnu negu u iznosu od 1,2 miliona evra sa PDV-om.
„Nadamo se da će sve to pratiti dinamiku radova i da će stići na vreme. Kada se i stara paviljonska krila urede, imaćemo bolnicu 21. veka. Osim građana Pčinjskog okruga, i građani Kosovskog Pomoravlja koriste naše usluge u velikom broju. Sve je podređeno pacijentu, kao epicentru događanja u zdravstu“, ističe Veličković i dodaje da ipak ne treba licitirati sa datumom, jer ima zaista mnogo posla.
„Na primer, samo dva meseca treba da se rade tople probe. Ovih dana povezujemo se na toplovod, nova zgrada zahteva nove tehnologije, treba sve efikasno da funkcioniše i u toku zimskih mesec“, napominje Veličković.
U ovoj zgradi buće smeštene operacione sale za odeljenje porodilišta, ortopediju, ORL, očno, urologiju, kao i hirurška sala, a u novu zgradu preseliće se i službe laparoskopije, urgentne medicine, anesteziologije, patologija sa obdukcionom salom, intenzivna i poluintenzivna nega.
Projektom „Bolnica pod jednim krovom“ predviđena je funkcionalna povezanost u jednu celinu nove sa nekoliko postojećih zgrada stare Opšte bolnice.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!