U Bojniku, jednoj od najnerazvijenijih opština na jugu Srbije, malo je žena na rukovodećim položajima i na važnim mestima odlučivanja u lokalnoj samoupravi, ali i tamo gde ih ima to su uglavnom činovnice sa dugogodišnjim iskustvom i karijerom i, ono što je najinteresantnije, nisu politički angažovane niti aktivne članice bilo koje političke partije.
Jedna od njih je Svetlana Nikolić Momčilović, rukovodilac Odeljenja za društvene delatnosti, zajedničke i skupštinske poslove, žena sa bogatim iskustvom koja je na poslovima kao što su ostvarivanja prava na dečiji dodatak, poslova oko matične službe, rada i radnih odnosa, raseljenih i izbeglih lica, studente i studentska prava, boračku zaštitu, angažovana punih 18 godina.
„Jeste jako odgovoran posao. Samo u ovoj službi imam 26 radnika koji se bave svim ovim pitanjima. I svi odlično funkcionišemo. Znate, Bojnik je mala sredina, svi se ovde poznajemo, a u kolektivu smo svi uglavnom jako dugo, navikli smo jedni na druge i odlično funkcionišemo“, ističe Nikolić Momčilović.
Kaže, nikada nije od stane kolega, pa ni koleginica, doživela ili osetila bilo kakvu vrstu neprijatnosti zbog toga što im je baš ona, kao žena, šef.
„To neko međusobno poštovanje, tolerancija, međusobni dogovor, ovde zaista funkcioniše“, ističe Svetlana.
Međutim, zapaža, ranije nije bilo tako, a i u ostvarivanju rodne ravnopravnosti se dosta toga promenilo nabolje u jednom malom Bojniku.
„Eto, ja sam rukovodilac Odeljenja za društvene delatnosti, koleginica iz susedne kancelarije je sekretar Skupštine opštine, javni pravobranilac nam je žena… Velika promena u odnosu na prethodni period gde su uglavnom muškarci obavljali ove poslove. Čini mi se da sve veći broj žena izranja iz senke na te neke funkcije, a ono što je interesantno je da one tu nisu politički postavljene. To su uglavnom vredne, jake, žene sa iskustvom i znanjem u svom poslu“, dodaje ona.
Svetlana smatra da kvalitet uvek ispliva na površinu.
„Nije bitno da li i je to muškarac ili žena. Bitno je da za posao koji radite imate odgovarajuću stručnu spremu i da se trudite da ga obavljate što bolje i najodgovornije moguće“, navodi.
Najviše se ponosi time što ljudima može da izađe u susret u rešavanju mnogih administrativnih problema, jer joj je zapravo takva i priroda posla.
„Ako neki dokument ne mogu da nađu, kako da dođu do njega, kako da im olakšamo da ostvare pravo na neku pomoć, da ih uputim da se snađu u ionako glomaznoj i prenatrpanoj administraciji… Mi i jesmo tu da našim sugrađanima pomognemo i da im omogućimo da svoja prava što lakše ostvare“, dodaje Svetlana.
Ima i zamerki na sistem. Na lokalni, pre svega, zbog loše uređenog autobuskog linijskoj prevoza do Bojnika, pošto svakodnevno na posao putuje iz Leskovca.
„I to je samo jedan sićušni razlog u moru onih koji svakodnevno zatrpavaju pre svega mlade ljude koji se na kraju odlučuju da odu iz ove sredine, iz ove zemlje. Moramo da učinimo sve što je u našoj moći, pa i više od toga, kako bi mlade ljude zadržali ovde. Jer sve što radimo, valjda radimo za njih i zbog njih“, zaključuje Snežana.
Medijski projekat finansijski je podržala opština Bojnik. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Pa da Svetlana je leskovcanka koja zivi u cetru Leskovca, nju oteraliu Bojnik a seljake navukli u grad
A ti „seljaci“, da li i oni pripadaju Gradu Leskovcu ili su mozda neki migranti, placaju li oni porez tom istom gradu i ne troše li možda svoje zarađeno, u tom istom gradu. Zar od tih „seljaka“, vi gradjani ne kupujete polj.proizvode i hranite sebe i svoje porodice. Idete li kod tih „seljaka“ na slave, litija, Uskrs ili Božić. Tada, kada se dobro najedete i napijete, oni su vam dobri, a kad se „ne daj boze“ zaposle u tom istom gradu, te iste „seljake“ pljujete i prozivate. Sram vas bre bilo.
Kako vas nije sramota da prenosite neproverene informacije. Proverite kako je direktor osnovne skole marijana vidojevic dosla do funkcije , da li na osnovu iskustva, znanja, po partijskoj preporuci ili po naredjenju predsednika opstine licno. Po cijem naredjenju je promenila skoro celu upravu i ko odredjuje ko ce gde da bude zaposlen.