TAKO MALI DA BI U SRCE STALI - MALI BORCI ZA VELIKE POBEDE

Do tri puta veća smrtnost prevremeno rođenih beba na jugu Srbije

A mother is holding her new born baby, practicing the contact skin-on-skin, at the Institut of Neonatology, in Novi Sad, Serbia. 18.07.2024. Novi Sad, Serbia UNICEF Serbia/2024/Dojcinovic

Svakog dana u Srbiji deset beba rodi se prevremeno, a za njih sedam je potrebna intenzivna neonatalna podrška. Njihova borba za život započinje odmah po rođenju. Samo podrška lekara i roditelja uz odgovarajuću medicinsku opremu može da im spasi živote. Da bi ove bebe imale šansu za život, neophodno je nastaviti ulaganje u jedinice intenzivne nege za novorođenčad širom zemlje.

Zato UNICEF nastavlja kampanju „Tako mali da bi u srce stali“ da bi se prikupila sredstva za modernizaciju i opremanje neonatalnih jedinica.

Nabavka inkubatora, respiratora, aspiratora i fotelja „koža na kožu“ ključna je za povećanje stope preživljavanja i omogućavanje najboljih uslova za rast i razvoj prevremeno rođenih beba.

Prevremeni porođaji uzrokuju 60% smrti novorođenčadi i 42% smrti dece mlađe od pet godina u Srbiji. Regionalne razlike u dostupnosti i kvalitetu zdravstvene zaštite dodatno ugrožavaju šanse za preživljavanje prevremeno rođenih beba. U južnim i istočnim delovima zemlje smrtnost novorođenčadi je dva do tri puta veća od nacionalnog proseka.

A mother is holding her new born baby, practicing the contact skin-on-skin, at the Institut of Neonatology, in Novi Sad, Serbia.
18.07.2024.
Novi Sad, Serbia
UNICEF Serbia/2024/Dojcinovic

Uz savremeno opremljene jedinice intenzivne nege, bebe dobijaju stabilno okruženje za preživljavanje i razvoj, kao i priliku za bliskost sa roditeljima, koja je presudna za njihov oporavak i emotivni razvoj.

Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, u dugogodišnjoj saradnji sa UNICEF-om, kontinuirano unapređuje kvalitet perinatalne i neonatalne zdravstvene zaštite kroz uvođenje savremenih standarda, nabavku opreme i edukaciju stručnog kadra.

„Svako dete zaslužuje šansu da raste i razvija se u zdravom i sigurnom okruženju. Uz podršku kompanija i građana, možemo da osiguramo nabavku neophodne opreme koja spasava živote i omogućava roditeljima da budu uz svoje bebe od prvog dana,“ izjavila je Vesna Savić Đukić, šefica odseka za saradnju sa privatnim sektorom UNICEF-a u Srbiji.

Donacija od 12.000.000 dinara obezbeđuje mobilni rendgen koji omogućava pristup vrhunskoj dijagnostici. Za 2.030.000 dinara može da se nabavi stacionarni inkubator koji pruža neophodne uslove za život i razvoj bebe. Samo 48.000 dinara omogućava nabavku stolice za kontakt „koža na kožu“ između bebe i roditelja, koji je ključan za njihovu povezanost i napredak bebe.

A mother is holding her new born baby, practicing the contact skin-on-skin with the presence of the father, at the Institut of Neonatology, in Novi Sad, Serbia.
18.07.2024.
Novi Sad, Serbia
UNICEF Serbia/2024/Dojcinovic

Stope smrtnosti novorođenčadi u Srbiji beleže stalni pad, sa 4,63 u 2010. godini na 3,06 u 2023, a značajan pozitivni pomak primetan je i u oblasti grada Niša gde je smrtnost novorođenčadi smanjena sa 7,14, kolika je bila u 2021. godine, na 3,89 u 2023. godini na 1.000 živorođenih beba. Ovaj pomak je bio moguć zahvaljujući dodatnim ulaganjima u opremu i edukacij medicinskog osoblja. Jasno je da ulaganje u neonatalnu negu donosi konkretne rezultate i pruža šansu za opstanak i razvoj prevremeno rođenih beba.

UNICEF poziva građane i kompanije da se uključe u kampanju i pomognu prevremeno rođenim bebama u njihovoj borbi za život. Za više informacija i način doniranja, posetite veb sajt UNICEF-a u Srbiji.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Naše mlade nade
16.12.2024. 17:33

Srećom što nam je genetika dobra, inače bi izumrli odavno sa leskovačkim lekarima.

Milan
17.12.2024. 09:54
Odgovor za  Naše mlade nade

Zalosno ali istinito