Dogovoren minimalac ali se krije iznos, Mali rekao da će to biti najveće povećanje u istoriji

Provobitna vest je glasila da je jučerašnji sastanak predstavnika sindikata, poslodavaca i Vlade završen bez dogovora, a onda da je dogovor ipak postignut. Detalji će biti objavljeni 7. Septembra, a Siniša Mali napisao da će to biti najveće povćanje u istoriji!

Zaposleni u Srbiji moraće da sačekju 7. septembar da čuju kolika će u buduće biti minimalna cena rada. Kako je nezvanično saznaje RTS, predstavnici sindikata, poslodavaca i Vlade postigli su dogovor o povećanju minimalne zarade, ali će konkretni detalji biti saopšteni 7. septembra.

Provobitna vest je glasila da je jučerašnji sastanak predstavnika sindikata, poslodavaca i Vlade završen bez dogovora o minimalcu koji će važiti od januara.

Država je predložila povećanje na 47.000, a sindikati traže 52.000 dinara.

Nakon sastanam, a pre nego što je objavljena nezvanična vest o dogovoru, na svom instagram nalogu oglasio se samo ministar finansija Siniša Mali.

„Očekujemo da početkom septembra bude poznat i tačan iznos minimalne zarade, ali to će svakako biti najveće procentualno povećanje u istoriji. Važno je da to povećanje bude balansirano, kako bismo održali punu zaposlenost. Zahvaljujem se poslodavcima i sindikatima na konstruktivnom dijalogu“, objavio je Mali na svom fejsbuk nalogi.

Trenutno, minimalac je oko 40.000 dinara. Država je predložila povećanje na 47.000, a sindikati traže 52.000 dinara – koliko košta i minimalna potrošačka korpa.

Istovremeno, Vlada je poslodavcima ponudila da se neoporezovani deo zarade poveća sa 21.700 na 25.000 dinara.

I pre nego što su počeli pregovori, već se zna da će predlog Vlade biti da najmanja zarada bude nešto manja od 47. 000 dinara, s obizrom na to da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će minimalac naredne godine iznositi 400 evra.

Sindikati su tražili i da se pre dogovro o minimalcu za sledeću godinu, zbog naglog rasta cena prehrambrenih artikala i inflacije, izvrši korekcija „minimalca“ za ovu, ali za sada nije poznato šta je i da li je nešto dogovoreno povodom ovog zahteva.

Samo pre deset dana sindikati su predložili da se ove godine od septembra poveća minimalac bar za deset odsto, a zatim i za narednu za oko 20 odsto, što je bilo odbijeno.

Tada je predstavnik sindikta Nezavisnost Zoran Ristić izjavio povećanje minimalne cene rada od 14,3 odsto iz januara poništila je inflacija, a minimalna potrošačka korpa poskupela je 18,7 odsto.

Ristić je dodao da sindikati od 2018. godine traže da se minimalna cena rada izjednači sa cenom minimalne potrošačke korpe i da očekuju da vlast to omogući 2024. godine.

Za predlog da minimalna zarada bude oko 47.000 donara, iz Unije poslodavaca Srbije su istakli da se to mora razmotriti.

“Mi smatrmao da je ovaj predlog suviše izašao u susret sindikatima“, rekao je počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković

On je dodao i da je predloženo povećanje, iako sindikati traže da ono bude 30 odsto, čak probilo granicu onoga što privreda može da izdrži, ali je dodao i da su privrednici dobili olakšice jer je Ministarstvo predložilo da neoporezivi deo zarade bude povećan sa 21.000 na 25.000 dinara.

B.G./RTS

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare