Svečanom akademijom, danas je obeležena 144-a godišnjica Gimnazije u Leskovcu, u prisustvu učenika, profesora i predstavnika gradskih vlasti, a u fokusu je ovoga puta bio Miloš Crnjanski i njegopvo bogato stvaralaštvo, uz najprepoznatljiviju rečenicu iz „Seoba“ – „Beskrajni plavi krug“.
Direktorka ove brazovne ustanove Dragana Cvetanović rekla da je Gimnazija „oduvek bila srce grada“.
„Ponosni smo na svoje učenike i nastavnike koji iz godine u godinu postižu izuzetne rezultate. Gimnazija je oduvek bila srce grada i mesto na kojem su ponikli vrsni znalci, pregaoci, lekari, profesori, naučni radnici, akademici kao i sportisti koji dobar glas o našoj školi pronose širom zemlje, ali i van nje“, rekla je između ostalog Cvetanovićeva.
Ona je kazala da je ova „stara dama“ odolevala brojnim izazovima, prilagođavala se reformama i zadržala lični pečat po kome je prepoznatljiva.
„A to su duša i tradicija duga skoro vek i po. Znanje je moć, uvek je u modi i naš prozor u svet. Dobitnici smo Sretenjskog ordena drugog reda za izuzetne zasluge u oblasti obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji i najviših priznanja grada Leskovca“, istakla je.
U ime loklane samouprave govorila je zamenica gradonačelnika u ostavcui Lidija Dimitrijević, podsećajući da je Gimanizija u Leskovcu odlikovana Sretenjskim ordenom drugog reda za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane i postignute rezultate u prosvetnoj delatnosti, te da je nosilac i drugih značajnih priznanja poput Oktobarske nagrade grada Leskovca
Na kraju svečanosti, na kojoj je pevao školski hor, učenicima se podeljene nagrade u vidu knjiga, a za postignute rezultate na konkursima za fotografiju, sport, prezentaciju, izradu murala i likovnu umetnost.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Najbolja skola u okrugu a mozda i u Srbiji….
Ti dalje od Leskovca nisi bio/bila?
Gimnazija je škola u okovima!
Izreka „Porodica, stub svakog društva“, To je najveća istina jer je porodica Cvetanović stub i moralni kompas grada Leskovca.
Prvo nauči šta je MORAL.
Ekonomska škola je oduvek bila srce Leskovca. Iznedrila je brojne advokate, pravnike, direktore, doktore nauka, ekonomiste, menadžere, konsultante, eksperte. U centru grada godinama već na ponos i diku jedna i jedinstvena Ekonomska škola Đuka Dinić Leskovac.
sve neki cvetanovići na glavnim pozicijama
Hahaha…bila nekad!!!!sad je obicna prcija
Baš tako Sasa. Kada sam ja išao u gimnaziju, to je bila elitna škola u kojoj se sticalo znanje iz svih oblasti. Profesori su morali da budu pristojno obučeni (odelo, ili sako i pantalone), učenici takođe, devojčice bez šminke, ndograđenim noktima, daleko od Pink kulture, jer nije ni postojala u to vreme. Učilo se da se poštuju prave vrednosti. Profesori kao Zvonko Momirović, Jonić, Jelisaveta, Merza, Laza (matematičar), Zoki englez, Sneška (srpski), Popović, Sotirka,Pertate, Skolovićka,.. izvinjavam se onima koje nisam spomenuo, jer ništa manje nisu zaostajali za ovima, su bili strogi, pravični, ali puni znanja, ljudskosti, razumevanja za učenike, kojima su prenosili bezrezervno svoja znanja i umeća. Organizovali su dopunske nastave, bez da im neko naredi ili da imaju od toga neku finansijsku korist. Iako je postojala samo jedna partija-komunistička, nisu nas učili jednoumlju već da razmišljamo svojom glavom i odvojimo dobro od zla. Direktor škole Ljubiša, je bio strah i trepet i za profesore i đake, ali pravičan i obrazovan. A sada? Sada je gimnazija dotakla dno. Vodi je jedna od žena seljonačelnika (jer ih ima ko pas buva-jedna je i u medicinskoj školi), bez znanja, morala, jer da ga ima nikada ne bi prihvatila tu funkciju, jer joj je bivši dragi seljonačelnik. Zapošljavaju se profesori po partijskoj liniji, a oni koji neće u sektu se šikaniraju i oduzimaju im se časovi. I moja deca su završila gimnaziju i preponosni su bili na to, i znanje iz nje im je pomoglo umnogome da završe fakultete i da budu pravilno usmereni ljudi. U njihovo vreme je bilo dva profesora informatike, a danas ih ima 8 i to predaju informatiku pojedinci koji nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa njom. Gimnazija je imala 50-60 profesora i to vrhunskih, dok ih danas ima skoro duplo više i od njih ne možeš da napraviš da ih spojiš pa ni 30 kako valjaju. ČAST IZUZECIMA, KOJIH NA NAŠU RADOST IPAK IMA, ALI I O NI ĆE USKORO U PENZIJU. Neka je bog napomoći budućim generacijama i to ne samo gimnazije, već i svih ostalih škola, jer ij uče, vaspitavaju u većini slučajeva uvlakači i podguzne muve, kojima je jedino važan njihov lični položaj i status, dok ih za znajje i decu boli ona stvar.
sve neki cvetanovici…..
zato i cvetamo ko suva trava