Drevna crkva i škola u selu Izvor čekaju svoju restauraciju

Crkva Svete Trojice koja potiče iz drevnih vremena i nalazi u selu Izvor, u Opštini Bosilegrad, osim što pleni svojim izgledom, ona je i danas zaštitni znak ovog kraja.

Dobri poznavoci istorije ove crkve kažu da je njenu izgradnju fermanom odobrio 1835. godine turski sultan. On je i odredio kolika zapravo ona i treba da bude. Graditelji su se, međutim, oglušili o njegovu naredbu i na svetom mestu sagradili je od kamena mnogo veću nego što je to on predvideo.

Svojim unutrašnjim izgledom ona podseća na rimske katedrale, a u njenom sastavu je bila i riznica zlata. Ovaj podatak prema priči ovdašnih meštana znao je i nekadašnji sveštenik ove crkve koji je sa nekim svojim “pajtašima” organizovao kopanje zlata unutar crkve. On je na nedozvoljen način prodao neke ikone iz crkve, ali je bio prinuđen da ih vrati kada mu se sin razboleo od leukemije.

Inače crkvena vrata se i danas otvaraju uz pomoć velikog ključa. Ovaj ključ, prema kazivanjima meštana, ima i čudotvornu moć i ako se desi da neko ko je neoženjen njime prvi put ovori vrata onda vrlo vrzo staje na ludi kamen.

Odmah preko puta ove crkve nalazi se najstarija škola u ovom kraju iz 1832. godine sačinjena od drveta. I danas na njoj vise dva livena zvona. Na manjem zvonu se označavao kraj časa, a na većem najavljivalo crkveno bogosluženje.

Ljudi iz ovog kraja koji znaju o kakvom kulturom blagu je reč ne odustaju od zahteva da se i škola i crkva restauriraju i otrgnu od propadanja. Nažalost, novac koji je u ovu opštinu uputila bugarska vlada za restauraciju same crkve neki su zloupotrebili na taj način što su angažovali nestručne radnike koji su ovom predivnom zdanju naneli više štete.

Nažalost, mnogo je crkva u bosilegradskom kraju koje se nalaze u fazi propadanja, a kojima je neophodna hitna restauracija. U sličnoj situaciji je i crkva Svetog Haralampija  iz 1412. Godine u selu Brankovci kao i prastara zgrada koja je nekada služila za potrebe mesne zajednice.

Iskreno se nadamo da će neko u državi Srbiji smoći snage da ove kulturne  svetinje sačuvaju od propasti.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare