U prošloj godini, u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, inspekcija rada za Jablanički okrug obavila je ukupno 940 nadzora, što je u odnosu na ranije, povećan broj kontrola za oko 10 posto. U ovom periodu, dve osobe su smrtno stradale i dogodilo se 27 teških povreda na radu.
“ U ovoj oblasti, inspekcija je nakon kontrola donela 212 rešenja izrekla 19 opomena i pokrenula više od 30 prekršajnih postupaka. U 2020. godini, ipak nije bilo podnetih krivičnih prijava, jer su dve stradale osobe bili sami poslodavci i to u oblasti šumarstva“, rekla je za juGmediu Milica Ljujić šef Odeljenja inspekcije rada za Jablanički okrug.
Ona naglašava da se najveći broj povreda na radu desio u proizvođačkoj delatnosti, dok se u građevinarstvu, koje je tradicionalno karakteristično po tome, ovaj put beleži samo jedna.
„U ovoj godini nam sledi mnogo veći savetodavni rad sa poslodavcima baš na temu povreda na radu, odnosno bezbednosti i zdravlja na radu. I ne samo sa poslodavcima već i sa zaposlenima. Jer u slučajevima povreda ili smrtnih slučajeva na radu ispituju se sve okolnosti i odgovornost svih“, objašnjava Ljujićeva.
U ovom kontekstu uloga inspekcije rada je i kada su najmlađi učesnici u radnom odnosu, odnosno u sistemu dualnog obrazovanja. U prošloj godini inspektori rada su imali 10 zahteva za vršenje nadzora u firmama koje su uključene u ovaj projekat i s tim u vezi i dali saglasnost o tome da su ta radna mesta za učenike bezbedna.
„Kazne koje, nakon što inspekcija rada pokrene prekršajni postupak, izriče Prekršajni sud i kreću se do 2 miliona dinara i nikada nisu manje od 500 hiljada dinara“, kazala nam je naša sagovornica.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!