U poslednjih nekoliko dana veliki broj građana Srbije dobio je ugovore o otuđivanju svojih strujomera od strane EPS-a pod izgovorom da, ukoliko ih daju besplatno u vlasništvo EPS-u, neće morati da plaćaju održavanje niti popravku eventualnih kvarova. Pod uslovom da ne potpišu ovakav ugovor, građani će sami snositi sve potencijalne troškove, kažu u leskovačkom ogranku Pokreta “Dveri”.
Kako je istakao na današnjoj konferenciji za novinare član predsedništva ovog pokreta Predrag Mitrović, vakav ultimativni ugovor izaziva sumnju da se „iza brda nešto valja“.
“Jer su sve češće priče u javnosti da je u planu prodaja Elektroprivrede Srbije. S toga, postavljamo jednostavno pitanje aktuelnoj vlasti: da li je otuđivanje strujomera priprema za privatizaciju EPS-a? Jer ako jeste, to bi značilo da sva elektroenergetska efikasnost i bezbednost više neće biti u rukama Republike Srbije, već najverovatnije u rukama stranaca, što je nedopustivo. To što EPS nije efikasno preduzeće u ovom trenutku, ne znači da ne može biti i sve je stvar sposobnosti menadžmenta, ali i prestanka krađe i nameštenih tendera između nosilaca aktuelne vlasti i njima bliskih privatnih preduzetnika”, navodi Mitrović.
Iz “Dveri” podsećaju rukovodstvo EPS-a da su građani sami plaćali strujomere, i to od 200 do 1.000 evra po komadu, u zavisnosti od jačine struje.
“A sada se od njih traži da ih besplatno daju u vlasništvo EPS-a. Zato postavljamo još jedno vrlo bitno pitanje: da li se ovim otuđivanjem strujomera želi stvoriti „čist teren“ za buduću privatizaciju EPS-a eventualnom kupcu kako on ne bi imao imovinskih problema? Jer većina strujomera je i dalje u vlasništvu građana, a ako ih otuđe od njih, automatski postaju EPS-ovi. Na taj način nekoliko stotina miliona evra ostavljaju se eventualnom kupcu EPS-a u džepu jer bi on bar toliko morao da isplati građanima za strujomere”, dodaje Mitrović.
Kako ističe, ništa više građane Srbije od ove vlasti ne može iznenaditi, pa ni eventualna prodaja EPS-a u bescenje.
“Ako su mogli da prodaju Komercijalnu banku, koja vredi 2 milijarde evra, i to za 395 miliona evra, ako su mogli da prodaju PKB-ovo zemljište za 4700 evra po hektaru, a onda da ga otkupljuju, zbog izgradnje autoputa, za 38700 evra po hektaru, sigurno je da im ni eventualna prodaja EPS-a, i to po jako niskoj ceni, neće teško pasti”, zaključuje.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Jos EPS je ostao za poklanjanje. Dali su vodu, vazduh, zemljiste i sve ostalo. Narod nikako da shvati da nam je drzava bankrotirala.