Dveri Niš: Preusmeriti sredstva iz lokalnog budžeta na obnovu porodilišta

U Srbiji se svake godine rodi samo 63 hiljade dece, dok umre 110.000 ljudi. Od 2011. godine Srbija je izgubila više od pola miliona stanovnika. Do 2050. godine biće nas za 2 miliona manje, a jug Srbije, ako se nešto ne promeni, ostaće bez 50 posto stanovništva, saopštili su danas Dveri Niš.

Dodaju da je istovremeno, stanje u našim porodilištima, mestima gde otpočinje novi život, jalarmantno, počevši od higijenskih uslova, preko ishrane do odnosa prema trudnicama i porodiljama, a 11 posto majki je reklo da neće više rađati zbog lošeg iskustva u porodilištu i ovaj podatak je poražavajuć.

“Niška Klinika za ginekologiju i akušerstvo otvorena je 1971. godine i od tada do danas je površno renovirana jednom ili dva puta. Iako o njenoj kompletnoj rekonstrukciji slušamo često do toga nije došlo. Nije preterano reći da je ova klinika u stanju raspadanja o čemu svedoče brojne mame”, kažu.

U okviru kampanje „Jedna je majka“ gradska organizacija Dveri Niš predala je predsedkinu Skupštine Preporuku o rebalansu lokalnog budžeta i preusmeravanju budžetskih sredstava na unapređenje stanja u porodilištu. Iako smo svesni činjenice da zdravstvo potpada pod republički, a ne lokalni nivo, lokalna vlast mora više voditi računa o stanju porodilišta u kome se porađaju naše sugrađanke, pišu.

“U tekstu preporuke se, između ostalog, navodi da lokalna samouprava treba da sprovodi mere za unapređenje populacione politike i finansira projekte u cilju podsticanja nataliteta i afirmacije roditeljstva. Zato tražimo da se rebalansom budžeta izdvoje sredstva za unapređenje stanja u porodilištu u kome se porađaju naše sugrađanke, a pre svega uslova (epiduralna anestezija, nega pre i posle porođaja, obuka u dojenju, kvalitetnija ishrana, higijena, odeća i posteljina). Posebno apelujemo na dostojanstven odnos lekara, medicinskog i nemedicinskog osoblja prema trudnicama, porodiljama i bebama”, nalazi se u saopštenju.

Najviše žalbi budućih majki dolazi na zdravstvenu negu u toku trudnoće gde su praktično prinuđene da trudnoće vode u privatnoj zdravstvenoj praksi uz ogromne, često i nepotrebne troškove, dok se dispanzeri za žene ukidaju, a bazični medicinski aparati kvare, pišu.

“U samim porodilištima porodilje se žale pre svega na nehuman tretman, lošu higijenu i ishranu, vređanje i izostanak podrške nakon porođaja uključujući i patronažu koja opet, na štetu roditelja, završava u privatnoj praksi. Ugrožena su osnovna prava žena u ovom, najosetljivijem periodu života za žene”, kažu Dveri Niš.

“Zaključak preporuke je da lokalna samouprava nema preče investicije od ulaganja u zdravlje svojih stanovnika, a posebno trudnica majki i dece”, zaključuju.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare