Dvodnevni stručni skup o zaštiti stare čaršije Vlasotinca

Zavod za zaštitu spomenika kulture u Nišu, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije, realizovao je 2023. godine projekat istraživanja i zaštite stare čaršije Vlasotinca. U cilju predstavljanja rezultata istraživanja i graditeljskog nasleđa varoši na Vlasini, organizovana je promocija studije zaštite, priređene su izložbe i održan je okrugli sto.

Prvog dana u Narodnoj biblioteci „Desanka Maksimović“ u Vlasotincu bila je promocija „Studije zaštite graditeljskog nasleđa Vlasotinca, Zaštita i očuvanje stare čaršije“.

Pozdravni govor održao je Srba Takić, direktor Narodne biblioteke, koji je istakao odličnu saradnju sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture u Nišu i najavio štampano izdanje pomenute studije.

Recenzent dr Darko Polić, arhitekta Zavoda za urbanizam grada Novog Sada, rekao je da je studija budući plan aktivnosti i poziv na rad kako bi se sačuvalo graditeljsko nasleđe Vlasotinca.

„Ovo nije samo studija o arhitekturi već ima i nematerijalne elemente preko kojih se oseti duh starog Vlasotinca. Predložen je način kako da se očuva nasleđe, ali i pomogne današnjim Vlasotinčanima da shvate šta imaju od predaka, da su iz grada snalažljivih trgovaca“, istakla je Estela Radonjić Živkov, zamenik direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Beogradu.

Zatim su se obratili arhitekta Ivana Cvetković i istoričar Đorđe Stošić, koji su autori studije, a rade u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Nišu.

„Studija je pokazala da je Vlasotince i pored toga što je doživelo razne devastacije sačuvalo i neke mnogo značajne građevine s kraja 19. i početka 20. veka. Projektom smo zaštitili čitavo gradsko jezgro, negde skoro 60 građevina u Vlasotincu koje mogu biti proglašene kao spomenik kulture“, naglašava Ivana Cvetković.

Đorđe Stošić je rekao da stara čaršija jeste ugrožena novim gradnjama, ali i da je dosta ostalo toga što se može sačuvati kako Vlasotince ne bi izgubilo identitet.

Ana Momčilović Petronijević i Mirko Stanimirović, profesori Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu, objasnili su koji je doprinos 24 studenta u izradi pomenute studije.

Drugog dana u dvorištu Kulturnog centra otvorene su izložbe „Graditeljsko nasleđe Vlasotinca“ i „Očuvanje graditeljskog nasleđa: Stara čaršija Vlasotinca“, studentski radovi nastali u okviru istoimene arhitektonske radionice.

Pozdravne govore održali su Maja Marković, direktorka Kulturnog centra, Bratislav Valčić, većnik za kulturu opštine Vlasotince, Dušan Andrejević, direktor ZZSK Niš i Ivana Cvetković.

Izložbe je otvorio profesor doktor Dejan Antić, državni sekretar Ministarstva kulture Pepublike Srbije.

„Uvek volim da dođem u Vlasotince u kojem žive veliki i hrabri ljudi, jer Vlasitinčani kao borci za slobodu nisu dozvolili Turcima da podignu svoju versku bogomolju u varoši. Ovo je jedan herojski kraj, koji je negovao evropsko graditeljsko nasleđe. Zato je Ministarstvo dalo skoro milion dinara za ovaj projekat. U ime ministra Nikole Selakovića prenosim vam pozdrave“, izjavio je Dejan Antić.

Na kraju je u Narodnoj biblioteci „Desanka Maksimović“ održan okrugli sto sa temom „Nestajanje malih gradova: izazovi očuvanja identiteta i kulturnog nasleđa“.

Panelisti su: Darko Polić, Tanja Obradović, Danijela Mladenović, Marinko Đorđević, Žaklina Stefanović i Ivana Cvetković.

Inače, učesnici stručnog skupa došli su iz Beograda, Banja Luke, Novog Sada, Niša, Kraljeva, Leskovca, Smedereva…

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare