Zavod za zaštitu spomenika kulture u Nišu, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije, realizovao je 2023. godine projekat istraživanja i zaštite stare čaršije Vlasotinca. U cilju predstavljanja rezultata istraživanja i graditeljskog nasleđa varoši na Vlasini, organizovana je promocija studije zaštite, priređene su izložbe i održan je okrugli sto.
Prvog dana u Narodnoj biblioteci „Desanka Maksimović“ u Vlasotincu bila je promocija „Studije zaštite graditeljskog nasleđa Vlasotinca, Zaštita i očuvanje stare čaršije“.
Pozdravni govor održao je Srba Takić, direktor Narodne biblioteke, koji je istakao odličnu saradnju sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture u Nišu i najavio štampano izdanje pomenute studije.
Recenzent dr Darko Polić, arhitekta Zavoda za urbanizam grada Novog Sada, rekao je da je studija budući plan aktivnosti i poziv na rad kako bi se sačuvalo graditeljsko nasleđe Vlasotinca.
„Ovo nije samo studija o arhitekturi već ima i nematerijalne elemente preko kojih se oseti duh starog Vlasotinca. Predložen je način kako da se očuva nasleđe, ali i pomogne današnjim Vlasotinčanima da shvate šta imaju od predaka, da su iz grada snalažljivih trgovaca“, istakla je Estela Radonjić Živkov, zamenik direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Beogradu.
Zatim su se obratili arhitekta Ivana Cvetković i istoričar Đorđe Stošić, koji su autori studije, a rade u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Nišu.
„Studija je pokazala da je Vlasotince i pored toga što je doživelo razne devastacije sačuvalo i neke mnogo značajne građevine s kraja 19. i početka 20. veka. Projektom smo zaštitili čitavo gradsko jezgro, negde skoro 60 građevina u Vlasotincu koje mogu biti proglašene kao spomenik kulture“, naglašava Ivana Cvetković.
Đorđe Stošić je rekao da stara čaršija jeste ugrožena novim gradnjama, ali i da je dosta ostalo toga što se može sačuvati kako Vlasotince ne bi izgubilo identitet.
Ana Momčilović Petronijević i Mirko Stanimirović, profesori Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu, objasnili su koji je doprinos 24 studenta u izradi pomenute studije.
Drugog dana u dvorištu Kulturnog centra otvorene su izložbe „Graditeljsko nasleđe Vlasotinca“ i „Očuvanje graditeljskog nasleđa: Stara čaršija Vlasotinca“, studentski radovi nastali u okviru istoimene arhitektonske radionice.
Pozdravne govore održali su Maja Marković, direktorka Kulturnog centra, Bratislav Valčić, većnik za kulturu opštine Vlasotince, Dušan Andrejević, direktor ZZSK Niš i Ivana Cvetković.
Izložbe je otvorio profesor doktor Dejan Antić, državni sekretar Ministarstva kulture Pepublike Srbije.
„Uvek volim da dođem u Vlasotince u kojem žive veliki i hrabri ljudi, jer Vlasitinčani kao borci za slobodu nisu dozvolili Turcima da podignu svoju versku bogomolju u varoši. Ovo je jedan herojski kraj, koji je negovao evropsko graditeljsko nasleđe. Zato je Ministarstvo dalo skoro milion dinara za ovaj projekat. U ime ministra Nikole Selakovića prenosim vam pozdrave“, izjavio je Dejan Antić.
Na kraju je u Narodnoj biblioteci „Desanka Maksimović“ održan okrugli sto sa temom „Nestajanje malih gradova: izazovi očuvanja identiteta i kulturnog nasleđa“.
Panelisti su: Darko Polić, Tanja Obradović, Danijela Mladenović, Marinko Đorđević, Žaklina Stefanović i Ivana Cvetković.
Inače, učesnici stručnog skupa došli su iz Beograda, Banja Luke, Novog Sada, Niša, Kraljeva, Leskovca, Smedereva…
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!