„E-reciklaža“ reciklirala 8.000 tona elektronskih uredjaja

NIŠ – U prvih sedam mesci ove godine preduzeće „E-reciklaža“ iz Niša recikliralo je 8.000 tona elektronskog i električnog otpada, što je za oko 15 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, rekao direktor te firme Ninoslav Milenković.

„Ove godine trebalo bi da recikliramo  oko 14.000 tona elektronskog i električnog otpada, dok smo 2015. godine recikllirali 13.000 tona“, kazao je Milenković za Jugmedia.

On je istakao da je rast obima reciklaže praćen i rastem broja zaposlenih i širenjem sakupljačke mreže.
„E-reciklaža“  je nedavno zaposlila 50 novih radnika, tako da sada ima u pogonu u Nišu 200 zaposlenih. Skladišni punktovi otvoreni su u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu“, izjavio je Milenković.

Kako je istakao Milenković stalni apeli na gradjane da ne bacaju elektronski i električni otpad već da ga predaju na reciklažu daju rezultate, ali su odlični rezultati postignuti i akcijom podele vaučera koju je „E-reciklaža“ pokrenula u Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu.

Milenković je rekao da gradjani iz pomenuta tri grada prilikom predaje na reciklažu veš mašine dobijaju vaučer od 500 dinara, a prilikom predaje frižidera vaučer od 1.000 dinara.

„Stare uredjaje „E-recklaža“ preuzima na „kućnom pragu“, a gradjani vaučere mogu da potroše u objektima jednog poznatog domaćeg trgovačkog lanca“, objasnio je Milenković.

Prema njegovim rečima „E-reciklaža“ namerava da uskoro ovakvu saradnju upostavi sa još nekim trgovačkim lancima i akciju podele vaučera proširi i na druge gradove u Srbiji.

Milenković je dodao da je plan ovog preduzeća da sakupljanje elektronskog i električnog otpada proširi i na zemlje u okruženju jer ni u jenoj od zemalja u našem susedstvu ne postoji postrojenje za reciklažu električnog i opasnog otpada poput ovog u Nišu.
On je podsetio da je postrojenje „E-reciklaže“ jedinstveno u ovom delu Balkana pošto jedino prilikom reciklaže „izvlači“ freon iz rashladnih uredjaja.

„Ovaj otpadni freon ide u Nemačku u specijalizovano postrojenje za spaljivanje, jer po direktivama EU njegovo ponovno korišćenje nije dozvoljeno ni u koje svrhe“, naglasio je Mileković.

„E-reciklaža“, dodao je Milenković, izvezla je u Nemačku od početka godine 25 tona freona, a poznato je da freon koji iscuri iz samo jednog frižidera bačenog na deponiju zagadi atmosferu kao jedan automobil za godinu dana.

Milenković je podsetio da se trenutno sav opasan otpad dobijen reciklažom električnih uredjaja poput olovnog stakla, kondenzatora i baterija, izvozi na dalji tretman u inostranstvo.

„Otvaranje domaćih firmi za tretman opasnog otrova predstavlja šansu za otvaranje velikog broja novih radnih mesta“, rekao je Milenković.

U „E-reciklaži“ podvlače da reciklaža nikada neće moći da bude profitablna delatnost, ali da je od izuzetnog značaja za očuvanje  životne sredine i zdravlja stanovništva.

Odnos inputa i autputa u reciklažnoj sirovini, podsećaju, iznosi 100 prema 40, što znači da se ulaganjem 100 dinara rada i sirovina dobija nova vrednost od 40 dinara.

Biljana Ljubisavljević

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare