U okviru projekta „Unapređenje međuetničke saradnje Vranja i Tutina osnaživanjem žena i devojčica pripadnica etničkih manjina i umrežavanje relevantnih aktera iz lokalnih sredina“ u Vranju su održane edukacije.
Projekat finansira Evropska unija u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije preko programa EUPRO, a predavanja su održana u Centru za prevenciju sa polivalentnom patronažom vranjskog Zdravstvenog centra, u saradnji sa Neksus-om za dvadeset Romkinja i migrantkinja na temu „Zaštita reproduktivnog zdravlja i prevencija polno prenosivih bolesti“.
Cilj edukacije, prema rečima doktora Dragana Pešića načelnika Centra za prevenciju sa polivalentnom patronažom, bio je obogaćivanje znanja žena iz manjinskih grupa, kao i migrantkinja u Vranju o značaju očuvanja reproduktivnog zdravlja.
Otuda je poseban akcent stavljen na primenu metoda kontracepcije i savet kako da same obave samopregled dojki.
„Svim ženama su urađeni preventivni ginekološki pregledi koji su podrazumevali PAP-a testove, kolposkopske preglede i kliničke preglede dojki, a podeljen im je i zdravstveno edukativni matrijal“, kaže doktor Pešić.
Osvrćući se na značaj reproduktivnog zdravlja u životu ljudi on je naglasio da briga o reproduktivnom zdravlju počinje od rođenja, a naročito je važna u periodu mladalaštva, kada se dešavaju krupne promene u telesnom izgledu i funkcionisanju organizma, doživljavnju spoljašnjeg sveta, načinu razmišljnja i ostvarivanju kontakata sa drugim ludima.
Ispunjenje reproduktivne funkcije na zdrav i željen način omogućava ljudima da se osećaju dobro, da vole i budu voljeni i da ostvare jednu od najlepših uloga u životu, a to je roditeljstvo i zdravo potomstvo.
“Romkinje u Srbiji žive u proseku 48 godina, što znači da je njihov životni vek oko 25 godina kraći od proseka opšte ženske populacije. Kratak životni vek posledica je loših uslova života, a pre svega nedovoljne brige za sopstveno zdravlje što podrazumeva brigu o reproduktivnom zdravlju. Prerana udaja kao jedan od najozbiljnijih ataka na reproduktivno zdravlje dovela je do toga da je u Srbiji najmanje jedna trećina Romkinja starosti od 15 do 19 godina već imala porođaj, dok je oko četiri posto mlađih od 15 godina rodilo živorođeno dete. Rana udaja i rađanje dece za posledicu imaju prekid školovanja”, kaže doktor Pešić.
Milena Dimitrijević Tomić mendžerka projekta iz organizacije Neksus, pojašnjava da je ova edukacija zasnovana na identifikaciji problema koje su našli u lokalnoj zajednici.
“Veoma smo zadovoljni sprovedenom edukacijom i njenim efektima. Interesovanje žena iz ciljne grupe je bilo veliko, što ukazuje na potrebu za njihovim daljim edukovanjem. Neksus već duži niz godina na terenu organizuje edukativne radionice koje vode edukovane aktivistkinje Romkinje uz podršku lekara iz vranjskog Zdravstvenog centra i verujemo da ćemo i ubuduće nastaviti sa ovakvim aktivnostima. Ovim projektom obuhvaćene su i žene iz Prihvatnog centra za migrante u Vranju, uz podršku KIRS-a”, kaže Dimitrijević Tomić.
Ona takođe naglašava da su u praksi realizovane i radionice o reproduktivnom zdravlju za devojčice iz romske i većinske populacije u tri osnovne škole u Vranju “Jovan Jovanović Zmaj”, “Vuk Karadžić” i “Dositej Obradović” , a kojima je obuhvaćeno šezdeset devojčica.
Foto: Dušan Pešić
Projekat „Da ne bude prkasno“ realizuje se uz pomoć grada Vranja. Stavovi izneti u medijskim sadržajima nužno ne odražavaju stavove donatora.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!