Ekranizacija detinjstva i zašto deci treba zabraniti korišćenje mobilnih telefona

Preterana izloženost tehnološkim uređajima (telefoni, internet, Ajpedi, televizija) negativno utiče na funkcionisanje mozga i izaziva nedostatak pažnje, usporen razvoj kognitivnih sposobnosti, otežano učenje, povećanu impulsivnost i smanjenu sposobnost samokontrole (napade besa)

Sigurno se svakome desilo da malom detetu, da bi bilo mirno neko vreme, da tablet ili mobilni telefon da se zanima. A onda to polako počinje da prelazi u naviku… Stručnjaci upozoravju da tako nešto kod male dece može drastično da uspori razvoj govora.

Upotreba tehnologije ograničava kretanje i vodi usporenom razvitku, a  svako treće dete danas polazi u školu sa zaostatkom u razvitku, što se loše odražava na opismenjavanje i akademsko postignuće

Stručnjaci preporučuju da se deca do druge godine uopšte ne izlažu tehnologiji, da od 3. do 5. godine to bude najviše 1 sat dnevno, a od 6 do 18 godina ne preko dva sata dnevno.

Dete ne treba da komunicira sa mobilnim telefonom ili tabletom. Ono mora da se druži sa svojim vršnjacima i svojim okruženjem. To je ono što roditelji često ne prepoznaju nego se diče time kako im je dete jako pametno jer zna da u drugoj godini života koristi telefon ili tablet“, kaže psiholog Razvojnog savetovališta Dečjeg dispanzera u Leskovcu Snežana Stojanović Plavšić.

Na globalnom nivou je jako veliki porast sa razvojnim poremećajima tog tipa i kreće se u porastu od 10 do 17 posto na godišnjem nivou.

Niko ne ume da objasni zašto se to tačno dešava, ali je veoma zabrinjavajuće“, ističe ona.

Ovakvi problemi se često dešavaju jer roditelji u današnje vreme nemaju dovoljno vremena i ne posvećuju dovoljno pažnje svom detetu, ali i nemaju dovoljno informacija o tome kako treba da teče normalan razvoj.

Dete vam je progovorilo engleski pre maternjeg jezika? Evo zbog čega treba da se zabrinete

Već smo pričali o tome… Misle kako im je dete pametnije ako prvo progovara na engleskom jeziku a ne na maternjem, ili ako dobro koristi tehnologiju. Pri tom, oni zanemaruju jako važne komunikacione aspekte razvoja koji su od suštinskog značaja za prepoznavanje problema koji postoji“, dodaje Stojanović Plavšić.

UNICEF sada vodi jaku kampanju o ranom razvoju kako bi podigao svest o tome kako je jako važno prepoznati na vreme probleme u komunikaciji.

Pametni mobilni telefoni i tableti koji se daju sasvim maloj deci jedan su od razloga zbog čega ona sve kasnije počinju da pričaju, postaju sve više lenja i nezainteresovana za okolinu. Tako smo došli u situaciju da imamo armiju dece koja sa dve ili tri godine ne izgovaraju ni mama ni tata ili se čak toliko povlače u svoj svet da mogu da deluju kao da su autistična“, upozoravaju stručnjaci.

NAJMLAĐI SAMO NEKOLIKO MINUTA DNEVNO

Moderan način života osudio je porodicu da detetu od osam meseca starosti, kao stimulativno i zabavno sredstvo nudi telefon ili tablet, svakodnevno i po više sati.

Ipak, moderna tehnologija je realnost, sveprisutana je i neizbežna, zaot iz toga treba izvući korist.

Postoje sadržaji koji su korisni i koji mogu blagodetno da utiču na razvoj govora i jezika, ali naravno u odgovarajućoj meri i isključivo na jeziku okruženja. Takve sadžaje ne treba nuditi više od nekoliko minuta dnevno i naravno birati one koji su kvalitetni i prilagođeni uzrastu. Za stariju decu korišćenje tableta i mobilnih telefona treba ograničiti na pola sata dnevno“, zaključuju stručnjaci.

Dragan Marinković

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
vale
18.05.2017. 23:31

Bravo za clanak veoma bitna tema. Mislim da bi trebalo vise o ovome da se prica u javnosti na svim mogucim medijama pa i skolama kako bi neki roditelji svatili da grese..

Krajincanin
19.05.2017. 10:37

Ja sam na decu dozvolio da koriste mobilni i kompljuteri a na ženu zabranio da se ne švaleriše i čita od feminizmi

rade
19.05.2017. 21:32
Odgovor za  Krajincanin

ha ha ha