Pomoćnik gradonačelnika Pirota za poljoprivredu i selo Goran Popović izjavio je da do kraja aprila očekuje da se elaborat o zaštiti geografskog pokrela peglane kobasice završi kako bi u ovoj godini ovaj pirotski proizvod dobio oznaku geografskog porekla.
“Elaborat radi Institut za tehnologiju i higijenu mesa u Beogradu. Gradska uprava prošle godine započela je proces zaštite ovog brenda. Do sada su sa registrovanim i negeristrovanim proizvodjačima peglane stručnjaci ovog Instituta održali dva sastanka kako bi im pojasnili značaj brendiranja proizvoda i značaj bezbednosti proizvoda”, rekao je Popović.
Prema njegovim rečima, Iz Fonda za poljoprivredu Grada biće izdvojeno 3 miliona dinara za kupovinu opreme za one proizvodjače koji se opredele za proizvodnju peglane u svom gazdinstvu.
Podsećamo da se peglana kobasica pravi jedino u Pirotu.Pravi se tokom zime i to od kozjeg, junećeg i ovčijeg mesa sa dosta belog luka i paprike, ali bez ikakvih aditiva, konzervansa i dodatnih masnoća. Suše se na promaji na tavanu i svaki dan peglaju flašom, zbog čega su i dobile naziv peglane kobasice. Peglaju se flašom kako bi se isterao sav kiseonik i sprečilo kvarenje mesa.
Osmi Sajam pirostke peglane kobasice je narednig vikenda u hali Kej u Pirotu.
Posle zaštite geografskog porekla pirotskog ćilima 2002. i kačkavalja 2013. godine, ovo će biti treći pirotski brend sa oznakom geografskog porekla.
Ćilim i kačkavalj po kojima je Pirot poznat i van granice zemlje, su upisana i na listu nematerijalnog kulturnog nasledja Srbije kojima su dodeljeni serifikati, što je još jedno priznanje za njihovo očuvanje od izumiranja.
Mlekarska škola ‘’Dr Obren Pejić’’ u Pirotu 2017. godine postala je prvi ovlašćeni korisnik oznake geografskog porekla pirotskog kačkavalja od kravljeg mleka.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!