VRANJE- Nakon službe “Komrada” i Komunalna policija u Vranju dobila je elektronske čitače mikročipova u cilju poboljšanja komunalnih aktivnosti koje će pre svega biti usmerene na napuštene ljubimce.
Elektronski čitač se već našao u upotrebi vranjskog komunalnog preduzeća „Komrad“ za potrebe Službe zoohigijene i koristi se radi utvrđivanja vlasništva nad psom, tačnije da li pas ima vlasnika ili je napušten.
Svaki napušteni pas koji je čipovan znači da je prošao postupak „uhvati, steriliši, pusti“ iliti “CNR program”. Pre nabavke čitače vrlo često se dešavalo da se hvataju jedni te isti psi, koji se zatim podvrgavaju istom postupku što je dovodilo do negativnih posledica
Što se tiče vlasničkih pasa uhvaćenih na ulici, oni će poput napuštenih biti voženi u prihvatilište, a vlasniku se određuje kazna zbog napuštanja životinje.
Do sada se po rečima nadležnih, samo u jednom slučaju ispostavilo da je zahvaljujući očitavanju utvrđeno da pas ima vlasnika.
Dragana Miladinović, inspektorka zoo higijene kaže da je pokrenut prekršajni nalog po tom osnovu ali da još uvek nemaju povratne informacije od suda po pitanju sankcija.
Komunalna policija će se kao i do sada pridržavati Odluke o držanju pasa i mačaka na teritoriji grada, ali će po rečima načelnika komunalne policije Srđana Stošiča moći da deluje samostalno.
“U slučaju da naša patrola zatekne vlasnika psa da šeta svog psa bez povodca ili bez zaštitne korpe najpre izriče usmeno upozorenje, a zatim može da vlasnika sankcioniše kaznom. Tom prilikom vlasniku izričemo prekršajni nalog i kazna je 5.000 dinara, a ukoliko se plati u roku od 8 dana, kazna je 2.500 dinara” kaže Stošić i apeluje na građane da poštuju odredbe vezano za pse ljubimce, jer sada postoji mogućnost identifikacije.
Prema podacima Komrada od početka godine do kraja septembra uhvaćeno je 547 pasa lutalica. Ovih dana je šinterska služba imala pojačanu akciju tako da je za nepunih sedam dana uhvaćeno 25 pasa.
“Tokom vikenda je uhvaćeno 16 pasa, danas 7, tako da svakodnenvo radimo na hvatanju pasa lutalica. Nedavno smo nabavili čitač mikročipova tako da možemo da utvrdimo da li je pas lutalica ili je vlasnički pas nakon čega deluje služba zoo higijene u skladu sa svojim ingerencijama” kaže Nela Dimitrijević, portparolka Komrada.
Strategija rešavanja problema pasa lutalica na teritoriji grada još uvek se nalazi u nacrtnoj fazi Radne grupe lokalne samouprave, ali neki od članova navode da se ovom problemu pristupilo izuzetno ozbiljno i da su tom prilikom sagledavane sve kritike od strane Udruženja za zaštitu životinja koja su do sada isticala nehumano postupanje prema životinjama u toku hvatanja.
Milna Zdravković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
A zasto se u Vranju ubijaju psi koje pokupite sa ulice??? Kada ce se tome stati na put???
Ej nabavili citac mikrocipova a ovamo ubiju svakog psa koga sklone sa ulice! Vranjanci, probudite se vec jednom, ubijaju nam neduzne zivotinje! Medju njima se nalaze i te stenci od par meseci!