Pola godine nakon otvaranja Etno-sela, Svođe privlači sve više gostiju. Posetioci dolaze iz svih delova Srbije, susedne Bugarske, ali ima i dosta naših ljudi iz inostranstva. Ono što je priroda podarila konačno je uređeno po meri savremenog čoveka.
Selo Svođe se razvilo na ušću Lužnice u Vlasinu i na raskrsnici puteva od Vlasotinca prema Vlasinskom jezeru, odnosno prema Pirotu.
Dve još čiste planinske reke, pogodne za kupanje, okružne zelenilom okolnih brda, idealne su za odmor, za bekstvo od gradske buke i vrelog asfalta.
Na objektima dominiraju drvo i kamen, pa se skladno uklapaju u prirodno okruženje. Restoran je u centru kompleksa, a oko njega je šest bungalova i nedavno otvoren bazen.
Cene su pristupačne i za nas na jugu Srbije, naročito cene hrane. Samo se jedan meštanin požalio da je skupo piće, ali očigledno da on nije skoro putovao.
Primetili smo da imaju dobru domaću rakiju, solidan izbor vina, sir sa Stare planine, kolače iz Pirota… O specijalitetima sa roštilja ne treba trošiti reči.
Mi smo dvaput posetili Etno-selo Svođe, u rano proleće i pre nekoliko dana. Leti je priroda mnogo lepša, a svež planinski vazduh je melem za dušu.
Kad smo bili u martu, jedva smo našli slobodno mesto. Bilo je automobila raznih registracija Vlasotince, Leskovac, Niš, Beograd, Novi Sad, Pirot, ali i nekoliko vozila iz Bugarske i Austrije. Sada smo bili u sred sedmice, dok je bio kolektivni odmor, pa nije bilo gužve. Inače, nekoliko dana ranije bilo je krcato.
Pitali smo nastavnicu Jadranku Đokić, rodom iz Svođa i radi u lokalnoj školi, šta misli o etno-selu.
„Na mestu gde smo kao deca brali kukuruz i krompir, pa sve to zajedno pekli stotinak metara nizvodno, podignuta je za okolinu nova nada da će doći bolji dani za Svođe, tu gde se Lužnica uliva u Vlasinu“, rekla je Jadranka, koja je i administrator stranice o Svođu na Fejsbuku.
I pre izgradnje etno-sela, naročito u vremene korone, mnogi su se setili da obnove dedovinu. Placevi oko Lužnice su na ceni, a retko ko hoće da ih proda. Rano je prognozirati da li dolaze nešto bolji dani za Svođe, ali svakako postoji nada. Niko nema iluzuja da će selo biti kakvo je bilo pre 60 godina, ali možda se bar delimično ublaži loša demografska slika.
S obzirom da je nekad 8. avgusta bio čuveni vašar Trnovica, nadamo se da će neko od bivših Svođanaca navratiti u rodno selo, ove godine imaju dodatni razlog za dolazak u zavičaj. A realno Svođe nije daleko, 15 km od Vlasotinca, 30 km od Leskovca, 75 km od Niša, 50 km od Pirota, 45 km od Vlasinskog jezera… Put od Vlasotinca renoviran je pre dve godine, a u toku su radovi od Svođa do Babušnice.
Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Vlasotince. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Samo ako su zaposlili još osoblja. Bili smo proletos, čekali 40 minuta na konobara i otišli gladni, sa decom.
Pa on digao cene kao da je hotel sa 10 zvezdice a pitaj ga sto nema konobari jer daje im 40000 dinara i niko nece da radi.
Koliko je ovo ljubomoran, podmuko i pokvaren narod vidi se sa komentara sa profila. Covek napravio privrednu aktivnost na nekoj livadi i vi ne mozete da ga smislite zbog toga. Sram vas bilo bre sve koji ovo pljujete, klosari i propalice.