Da li ste znali da je spoljašnjost vašeg mobilnog telefona prepuna prljavštine i bakterija koje svakodnevno dolaze u kontakt sa vašim uhom i nežnom kožom lica? To je sasvim očekivano, s obzirom da telefone držimo u džepovima, torbama, odlažemo na stolove kafića ili na razna druga prljava mesta. Zato stručnjaci savetuju da svakog dana fizički (spolja) očistite vaš pametni telefon.
Međutim, pri čišćenju morate biti jako oprezni da ne biste oštetili uređaj. Pojedini delovi, poput objektiva kamere ili ekrana su jako osetljivi, pa nepažljivim održavanjem možete uzrokovati oštećenje i kvar. Tada ćete morati da plaćate popravku ili ako je ona skupa i neisplativa da čak prodate vaš mobilni firmama koje rade otkup telefona. Zato je veoma važno da pažljivo i na pravilan način čistite vaš uređaj. Evo šta stručnjaci predlažu kada je u pitanju spoljašnje čišćenje pametnih telefona.
Najsigurnija opcija su dezinfekcione maramice
Kao što savetuju kompanije Apple i Google, najbolja i najsigurnija opcija za spoljašnje čišćenje telefona su dezinfekcione maramice na bazi 70% alkohola. Njima možete prebrisati i dezifinkovati sve spoljašnje površine vašeg pametnog uređaja, kao što su ekran, zadnja strana i naravno maska ako je imate.
Takođe možete koristiti i sredstvo na bazi alkohola kojim ćete naprskati krpicu od mikrofibera. Međutim, morate biti oprezni, jer previše sredstva za čišćenje povećava rizik da tečnost dospe u sitne otvore uređaja poput priključka za slušalice, zvučnika ili mikrofona, i na taj način ih oštetiti. Ovo se posebno odnosi na pametne telefone koji nisu vodootporni.
Pre nego što počnete sa čišćenjem isključite telefon kako biste ga dodatno zaštitili u slučaju da tečnost uđe unutar uređaja. Takođe, sa telefona skinete masku ili držač ako ga imate, da biste oslobodili sve površine i detaljno očistili čitavu spoljašnjost telefona.
Oslobodite se masnih otisaka prstiju pomoću krpe od mikrovlakana
Masnoću na ekranima je nemoguće sprečiti jer je naša koža uvek masna. To znači da svaki put kada uzmete telefon u ruke, na njemu će ostati otisci vaših prstiju.
Najsigurniji i najefikasniji način čišćenja ekrana je uz pomoć mikrofiber krpe. Ako je ekran jako zamašćen, navlažite krpu vodom (nabolje bi bilo destilovanom) i zatim prebrišite ekran. Izbegavajte da direktno prskate ekran vodom, jer možete oštetiti uređaj. Ovo se posebno odnosi na starije modele telefona koji nisu vodootporni. Kapljice vode mogu prodreti u prostor između ekrana i zadnje maske ili u portove i uništiti elektroniku na uređaju Ako nakon toga telefon ne radi a popravka uređaja vam se ne isplati, ostaje vam da u internet pretraživaču ukucate otkup telefona Beograd, Novi Sad ili Niš, zavisno koja vam je lokacija najbliža, i potražite kontakt radnje koja će vam ponuditi naknadu za vaš neispravan uređaj.
Još jedan savet, različita hemijska sredstva koja koristite za čišćenje kuhinje i prozora nikako ne treba koristiti za čišćenje mobilnog telefona. Tu spada i sirće koje ljudi često razblažuju sa vodom kako bi “dezinfikovali” površine. Osim što može nagristi delove vašeg telefona sirće nije sredstvo koje će ubiti bakterije. Neki telefoni na svojim ekranima imaju zaštitni premaz koji ih štiti od vode i masnoće pa se neadekvatnim čišćenjem zaštita može vremenom istrošiti, odnosno sprati.
Uklonite sitne čestice prljavštine i dlačice lepljivom trakom
Dlake, prašina, pa i pesak mogu da se nađu u malim portovima vašeg pametnog uređaja ili u pukotinama koje imate na ekranu ukoliko vam je oštećen. Najbolji način za uklanjanje mikronečistoća je lepljiva traka za čišćenje ekrana ili ona kojom čistite kapute. Jednostavno prelepite vaš ekran trakom i skinite je nakon par sekundi.
Takođe možete odcepati male delove i lagano ih postaviti preko portova ili namotati i nežno ubaciti u ulaze telefona kako biste iz njih izvukli dlačice, prljavštinu i ostalu nečistoću. Za manje rupice i otvore, gde traka ne može da dospe najbolje je da ih usisate ili izduvate. U tu svrhu možete koristiti male ručne usisivače, ili fen za kosu, s tim što morate podesiti da duva hladno i malo se udaljiti od portova kako se ne bi oštetili kontakti u njima.
Ne zaboravite da očistite masku telefona
Saveti za čišćenje ne odnose se samo na sam uređaj, već i na dodatke koji idu uz njega. Ako posedujete masku za vaš pametni telefon, onda je važno da i nju dobro očistite. Ukoliko je u pitanju plastika, guma ili silikon, skinite je i potopite u rastvor sapuna i tople vode na nekoliko minuta. U obzir dolazi i ribanje starom četkicom za zube ako maska ima neke mrlje koje se teže skidaju. Nakon što očistite zaštitnu masku, prebrišite je, uverite se da je suva i vratite je na telefon koji ste prethodno očistili.
Sa druge strane, ako je vaša futrola za pametni uređaj od kože, morate biti obazriviji prilikom čišćenja da je ne biste oštetili U tom slučaju najbolje će biti da samo navlažite krpu blagim rastvorom sapuna i vode i prebrišete. Zatim suvom krpicom obrišite masku i postavite je na telefon.
Čišćenje spoljašnjosti vašeg pametnog telefona je od izuzetne važnosti pre svega za vaše zdravlje ali i za estetski izgled pa čak i za pravilno funkcionisanje mobilnog uređaja. Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da na pravi način očistite vaš telefon.
Izvor fotografija:
Lisa Fotios, Pexels.com https://www.pexels.com/photo/selective-focus-photography-of-person-holding-turned-on-smartphone-1092644/
Andrea Piacquadio, Pexels.com https://www.pexels.com/photo/woman-sitting-on-sofa-while-looking-at-phone-with-laptop-on-lap-920382/
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!