LESKOVAC – Tekstilna fabrika „Falke“ stipendiraće učenike sa dva smera Škole za tekstil i dizajn u Leskovcu, a slična ponuda stigla je i iz „Benetona“ i „Fiorentina“.
„Sa Falkeom smo potpisali memorandum o saradnji, koji između ostalog predviđa i stipendiranje učenika sa smerova pletač i mehaničar tekstilnih mašina, a u pripremi je sličan memorandum sa Benetonom i Fiorentinom, koji su zainteresovani za konfekcionare, ali i za pletače“, kaže za Jugmediu direktorka škole Mare Karanfilović.
Za sada je neizvesno koliko će stipendija podeliti „Falke“ jer to zavisi od broja upisanih učenika na dva smera i od njihove zainteresovanosti i rezultata sa praktičnog rada.
Smer tekstilni radnik pletač uveden je pre dve godine ali na njemu nije bilo nastave jer se za to vreme prijavio samo jedan učenik.
Učenici sa stipednijama dobiće šansu za zaposlenje u „Falkeu“, proizvođaču ćarapa.
(Kraj) mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Znači da ima nade za mladost Leskovca!
Одлична идеја директора текстилне школе. О перспективи запошљавања својих ученика би требало да размишљају и директори осталих средњих школа.
Поштовани Лесковчани, јако је лепо да се као и у време када су лесковачка предузећа привређивала пуним капацитетима стипендирају ученици и студенти. Подржавамо идеју директора текстилне школе. Оно што свакако треба знати јавност Лесковца да наша деца у поменутим предузећима раде за минорне зараде. Примера ради Фалке, чарапе произведене у лесковачкој фабрици продаје у Немачкој за 50 ЕУР. То значи да сваки производни радник лесковачког Фалкеа ради у просеку за 4 пара чарапа. Оно што забрињава је фалсификовање биланса пословања предузећа Фалке, које и поред невероватне разлике у цени, добијених привилегија од стране локалне самоуправе и 10.000 ЕУР за отварање радног места, исказује губитак у пословању (у 2012. години, чак 99.453.000,00 динара – подаци Агенције за привредне регистре) и на тај начин избегава плаћање пореза на добит предузећа у Србији. Овим Фалке показује да је друштвено неодговорно предузеће и да су мотиви његовог пословања у Лесковцу – експлоатација запослених и експлоатација државе Србије.
Vidim pametan si čovek, od pera što bi se reklo. E pa ovako, ja ću samo da podsetim da sa investitorima pregovaraju od gradonačelnika ovlašćeni stručnjaci. To je svojevremeno bio stručnjak Vlada Kostić, zbog jezika , kažu da je bilo najvažnije znati engleski.Onda je na pregovore odlazio šurak Hans, govorilo se da je od poverenja, kao rođak i kao čovek, a i on zna engleski, lepo piše projekte. Danas je Žicko najangažovaniji za kontakte sa investitorima, on je bio najčešći pratilac na službena putovanja povodom investitora, bar su taj povod nama vraćali kao razlog za odsustva i putovanja po inostranstvu. Žicka su njegove koleginice opremale takođe stručno da ponese podatke kojima će obezbediti investitore.
Tu počinju i završavaju svi naši problemi. Nemam nameru da drobim, jer nikog, ama baš nikog ne zanima, zašto sa investitorima pričaju prijatelji, drugari, rođaci, stručnjaci za engleski jezik. Oni doduše možda samo prave društvo gradonačelniku, a ustvari ne smeju ni da se umešaju. Birani su da prave društvo, kao poslovni dekor, a ne da izjave išta stručno.
Elem, u ozbiljnim zemljama, koje imaju daleko manje ekonomskih problema od naše, pa zatim imaju nebrojeno mnogo investitora, u takvim zemljama bi bio luksuz da se eurocent potroši na nestručnog sagovornika.
Ko bi bio prijemčiv, podoban i pogodan sagovornik. Neko sa iskustvom u privredi, ko zna procesnu proizvodnju zbog problema sa radnom snagom, pa zna finansije, zbog ekonomisanja, pa našu problematiku u Leskovcu, zbog niskog standarda, pa ima pregovaračku harizmu da kad učestvuju u razgovoru-sagovornik želi da ga slušaj er ima konačno šta pametno da čuje. Ali, pre svega mora biti uvažen od gradonačelnika, kako bi se osmelio da kaže išta u njegovom prisustvu, a ne da mu pravi društvo ko ikebana, da služi za zabavu, da popuni stolicu i uzme dnevnicu za ručkove po Safari i Safiri.
Ozbiljan stručan čovek, kao i Vi što ste pisali ovaj tekst, zna šta sme da postavi kao uslov investitoru, do koje granice sme da ide a da ga ne otera, on je i emocionalno inteligentan da prati sam tok razgovora, osposobljen za reakcije u trenutku, a ne da servira dogovorene fraze-po principu-ja ću kažem ovo, pa ti kaži ono.
Naravno da osim potpisivanja ugovora sa investitorom mora da se priča o svemu-da li će menjati delatnost, koliko će u narednom periodu zaposliti a ne otpustiti radnike, kako će im rasti zarada, koliki je godišnji odmor, odnosno da proverava da li rade po zakonu, da i nad njima postoji kontola redovna finansijska. Pa nije došao investitor da zapuši uši biračima, a oči građanima pa da ne vide eksploataciju radnika na sve strane. Investitori dolaze zbog interesa,a ne dobre priče grada. Ali, kad ima interes, on će i postupati po zakonu. Nego problem su izgleda nahvatani investitori. Oni bi uglavnom da raduckaju mimo zakona po Leskovcu. Ko li im ostavi takav utisak prilikom stručnog razgovora.
Posle svega što se izdešavalo od otvaranja njihovih pogona do danas mogu bez dvoumljenja da zaključim da ih hvale i dižu u nebesa jedino oni čija deca sigurno neće raditi u ovim modernim logorima i dušegupkama.
Davaće stipendije? Mogu samo da zamislim koliko će biti povećan obim posla mučenicima sa fotografije da bi bilo tih stipendija.
Sve to treba najuriti iz Leskovca i Srbije!
Jeanci – исказан губитак у 2012. години – 33.160.000,00 динара
Фалке – исказан губитак у 2012. години – 99.453.000,00 динара,
Zdravlje – Actavis – исказан губитак у 2012. години – 100.683.000,00 динара.
Подаци са сајта АПР-а.
Чудан смо ми народ. Изгледа да оних 500 и кусур година под Турцима још увек има утицаја на наша размишљања. Навикли смо да будемо слуге и радимо за ситниш.
Некад, не тако давно, имали смо Зеле који је своје производе продавао Фалкеу, данас имамо Фалке за кога раде готово исти људи који су некад радили за Зеле.
Upuceno DVERI LESKOVAC… evo vam nekih POUZDANIH cinjenica.
– muske carape koje FALKE proizvodi imaju maloprodajnu cenu u Nemackoj od 12,5 eur-a,
– proizvodni radnik u FALKE leskovac ima NAJNIZU platu od 30000 dinara, plus prekovremeno, plus topli obrok, plus putni troskovi… i sve sto po zakonu sleduje zaposlenom…
– sto se bilansa USPEHA tice, (s obzirom da ocigledno nemate pojma o cemu pricate) ili ti bilans „poslovanja“ po Vasem, u taj obracun ne ulazi 6000 eura po zaposlenom od drzave (nije 10000 hiljada kako ste Vi rekli) i razne „privilegije i benificije“ ali zato ulazi ulaganje sredstava u izgradnju fabrike u vrednosti od (priblizno) 6 000 000 i slovima sest miliona eura, tako da ce kompanija falke verovatno i naredne godine iskazati poslovni gubitak u bilansu USPEHA. jer to JESTE PO ZAKONU i tako se radi godisnji obracun,
– sto se svega ostalog na kraju tice, PITAJTE ZAPOSLENE U FALKE-U da li se osecaju eksploatisanim ili su misljenja da je to jedna od najbolje organizovanih i worker friendly kompanija na jugu Srbije .
srdacan pozdrav
nikolic
U laži su kratke noge Ivnane Nikoliću. Evo i dokaza: cena čarapa na tržištu Nemačke, koja se proizvodi u Leskovcu iz luxuri line, košta čak 80 i 130 EUR. http://www.falke.com/de/luxury-line/damen.html Dobro su Dveri rekle, u proseku 50 EUR imajući u vidu i „jeftinije“ modele.
Worker Friendly Ivane, ne širi laži po portalu