Postavka „15 godina Vekovnika“ izložena je trenutno u tri balkanske zemlje, u Bosni i Herecegovini, Rumuniji i Srboji, odnosno, u Pozorišnom muzeju u Zaječaru, i to je fenomen koji se retko dešava, pa je Škola stripa „Nikola Mitrović Kokan“ iz Leskovca, autor “Vekovnika”, i po tome ušla u strip istoriju.
„Nikada do sada se nije desilo na Balkanu, a možda i šire. U pitanju je naime činjenica da je ista izložba u istom trenutku postavljena u tri različite zemlje Balkana, što je nešto što se po prvi put dešava, kako su mi domaćini iz Rumunije predočili, ne samo na polju stripa već i mnogo, mnogo šire. I sad, suočen sa svim ovim dešavanjima, iako i dalje nisam sasvim siguran da se u potpunosti slažem, počinjem da bar delimično razumem zašto su organizatori prvog festivala stripa u Skoplju ‘Vekovnike’ proglasili – fenomenom Balkana“, kaže Marko Stojanović koji vodi ovu popularnu školu.
Ova postavka ovekovečena je i u stranoj štampi jer su je prethodno videli ljubitelji stripa iz Niša, Raške i Beogradu, u dva različita izložbena prostora, a onda je usledio poziv iz inostranstva.
„Tako je 5. Bratunački festival stripa, jedan od svega nekoliko u Bosni i Hercegovini, svoj jubilej od pet godina postojanja rešio da obeleži postavivši izložbu “15 godina Vekovnika” kao centralni deo festivala. Festival je stoga otvoren 4. avgusta u novoizgrađenoj zgradi Opštinske uprave Bratunac upravo ovom izložbom”, objašnjava Stojanović.
Posle jedinog Masterklasa u Rumuniji, u Brašovu, na kome je predavač u Leskovačkoj školi stripa Marko Stojanović uz rumunske kolege Oktava Unugreanua i Viktora Družinija obučavao 12 mladih crtača sa svih umetničkih akdemija u Rumuniji od 7. do 13. avgusta, usledilo je otvranje iste postavke u tom gradu.
„Naime, 11. avgusta Festival istorijskog stripa koji je ove godine trajao paralelno sa Masterklasom 11-13. avgusta u Regionalnom istorijskom muzeju u Brašovu takođe je, kao i Bratunački festival stripa pre njega, učinio posebnu čast “Vekovnicima” i njihovom tvorcu otvorivši festival izložbom “15 godina Vekovnika”. Direktor muzeja Nikolaj Pepene je na otvaranju rekao da je prostor u kome se nalazi izložba u Muzeju inače mesto stalne postavka koja se po prvi put u istoriji muzeja pomera zbog neke druge izložbe i da je to urađeno zbog važnosti koju Brašov, leskovački grad pobratim po stripu, pridaje ovoj izložbi”, podvlači Stojanović.
Zbog velikog interesovanja rumunske publike izložba če biti postavljena tokom čitavog avgusta.
„Treća po redu, ali nikako najmanje značajna postavka ove izložbe otvarena je sinoć u Pozorišnom muzeju u Zaječaru, u organizaciji Narodnog pozorišta Timočke krajine – Centra za kulturu “Zoran Radmilović” Zaječar.
Ova izložba se razlikuje od ostalih jer je imala i stručno vođenje Marka Stojanovića, tvorca i scenariste festivala. Znači, sinoć se desilo nešto krajnje neubičajno i jedinstveno za umetnost na Balaknu – ista izložba istovremeno ima tri postavke u tri različite zemlje.
“Kada sam sredinom juna pozvan da na prvom Strip trip festival u Skoplju u Makedoniji gostujem povodom serijala ‘Vekovnici’, našao sam se pomalo zatečen kad sam video da je organizator festivala tribinu naslovio ‘Balkanski fenomen: Vekovnici’. Jednostavno, nisam nikada o ‘Vekovnicima’ tako razmišljao, iako je na serijalu radilo više od 200 crtača sa prostora čitavog Balkana i iako je širom Balkana i objavljen. Onda je jedini hrvatski strip mesečnik ‘Strip Revija Večernjeg lista’ jula objavio novi album ‘Vekovnika’, legendarni bugarski časopis ‘Duga’ zatražio nove epizode za objavljivanje za svoj sledeći broj, a onda su usledili pozivi iz Bratunca, Brašova i Zaječara”, objašnjava Stojanović.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!