LESKOVAC – Na pitanje iz naslova nema odgovora jer klasičan topli vuneni džemper, sa ili bez rol kragne, ne može se naći u Leskovcu, nekadašnjem gradu tekstila i Srpskom mančesteru, ni posle dva dana hoda po trgovinama.
Ono što trgovci nazivaju džemperima sa minimalnim primesama prirodnih materijala, jesu u stvari pončoi, kardigani i tunike, primerene jesenjim i prolećnim temperaturama, ali nepogodne za nošenje ispod jakni i kaputa.
„I ovo što možemo da ponudimo je iz kolekcije od pre nekoliko godina, a klasičnih programa nema više“, kaže nam prodavačica koja razočarano vraća na rafove brdo pletenine što naziva džemperima.
U Leskovcu ni nema specijalizovanih prodavnica sa odevnim trikotažnim predmetima, osim zabačene prodavnice „Sent Džorž“ u Ulici Svetozara Markovića, ali i tu dominiraju „apa-drapa“ modeli.
„Samo ćete ovde naći trikotažu od najfinije vune“, ubeđuje nas ljubazna prodavačica, ali njena ponuda klasičnih džempera svodi se na dva do tri.
U kineskim prodavnicama, razume se, izbor je daleko veći. „Da znaš da će se ućebati posle tri nošenja jer je sto posto sintetika i to ona najgora“, šapuće nam radnica, poznato i drago lice.
Potraga se, neminovno, završava u prodavnicama takozvane druge ruke. Izbor je i ovde sužen, a ono što naizgled i liči na klasičan džemper već je neko drugi ućebao.
Leskovac, doduše, nije nikada imao veliku trikotažnu industriju, ali su se u dvema fabrikama, u leskovačkoj „Srbijanki“ i vučjanskoj „Vučjanki“ proizvodili kvalitetni moderni i klasični džemperi, more garderobe na čijem su dizajniranju radili brojni kreatori i tesktilni stručnjaci.
A onda je Srbija uvela ekonomske sankcije Sloveniji, pa se zaratilo, pa je svet zajedno sa SSSR-om takođe ekonomski zabetonirao Srbiju, pa je donet loš Zakon o privatitaciji, i fabrike su – nestale.
Tako se danas u nekadašnjem gradu tekstila više ne proizvodi ni predivo za ručni rad ni trikotažni odevni predmeti, a ono što dolazi iz drugih srpskih gradova nije ni do kolena maštovitosti i kvalitetu kakav se gajio u Leskovcu.
(Kraj)mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
U Leskovcu je sve za djubre, a sve je „brend“. Kakvi ljudi takva roba!
Kakva roba takvi komentatori!
piši vo svoje imja i ime svojih partijskih drugova
I ja sam prošle zime imala isti problem, pa sam u pomoć pozvala majku i isplela mi je džemper. Rešen problem!
Ne zameram za komentar o „apa drapa“ modelima, jer o ukusima ne vredi raspravljati, zar ne? Samo hoću da Vas ispravim da se baš u Vučju proizvodi konac za ručni rad već nekoliko godina, da ga možete naći ne samo u Srbiji već i u mnogim zemljama Evrope. Prošetajte još jednom do ul. Svetozara Markovića i uverite se u ponudu vunice proizvedene nadomak Leskovca. A ta jednostavna a nedostižna rolka od superwash vune je klasičan model, koja je u okviru zimske kolekcije „St. George“ redovno u ponudi.
Gospodjo, ja decenijama u jednu istu radnju nalazim džempere za muža. oca, moje studente i mene ali posle ovog samouverenog napada bez poznavanja svih radnji u Leskovcu, nemam šta da dodam. I to šetland, moher, sirova vuna, pamučna radinost i mešavine. Ima ranglan rukava, spušteni rukavi, sa kragnom, bez, u ,,V“ izrez, okrugli, sa kopčanje i bez, duplo pletenih za hladne dane.Puloveri, prsluci. Kupuje ko oće da nosi, jer izašli moderniji materijali za pranje u veš mašinu.
@ima,ima
Draga gospodjo, molim Vas, i jos jedanput, molim Vas kazite mi u kojoj prodavnici u Leskovcu ima pulover ili djemper od šetlanda? Bila bih Vam do neba zahvalna.
Bojana
Doticna gospodja, Vama draga, to kupuje u prodavnici „Moji Horizonti“.
@Zagorka Golubovic
Mnogo Vam hvala za obavestenje Zago Golubović. Evo, upravo stojim ispred radnje i kupicu divan pulover od šetlanda u škotsko karo. Osnova crvena!
Vidim da su odeljci prodavnice: Mislim, Delam, Postojim i da je nastala u kao “ Život u burnim i prelomnim vremenima.
Mojoj ljubavi Brani
Mama Zaga
PS Nebojša Popov i Lino Veljak mi šapuću: Šetland je od vune predvodnice škotskih ovaca.
@bojana &zagorka(ponekad su moguće dve u jenoj ličnosti kao u romanu leskovačkog pisca)
Sad vidim Vi čitate komentare metrički. Otud Vaša zamena komentara. To mogu muzički i književno nadareni istovremeno. Dakle, da ne svirate gitaru ili neki drugi instrument, dok pišete?
Lino Veljak vole mlijeko+ovsene (zobene) pahuljice.
@Bojana
Poštovana Bojana, izuzetno mi je zadovoljstvo što sam mogla nekako da Vam pomognem. Ja ranije nisam ni gledala u etikete, sve je bilo merino. tek poneki krosbred, ali vam to prodavačica odmah napomene.Od šetlanda samo jedan tepih, izbacila ga deca u potkrovlje.
Danas se sve promenilo, niko nikoga ne ceni, ponajmanje nas što volimo dobru vunu.
Na kom delu Veternice perete stvari, mogle bi nekada zajedno?
.
.
Draga Zago, šetland pulovere sam nosila, a nosim ih sa kostimima od tvida. Predprosle NG bila sam u Londonu, pa sam tvid „Harison“ kupila u jednom malom diskretnom ducanu na Holbornu, Haj strit, odmah iza coska kod paba Folklands Arms. Kako sako ot tvida, Harison je zakon, nose muskarci koje Nemci zovu Feinschmecker, to je i moj suprug tu kupio tvid, a Čeda – Gluvi mu je sasio sako.
B.
Draga Zago,
Vunicu perem u Veternici, iznad fab. lek. Zdravlje. Tu je voda najmanje zagadjena. Kada dodju Lino, Popov, Staša i Vesna Pešić mozemo da zajedno peremo.
Pozdrav Bojana
PS. Vidim da ovi sa Jugm. misle da smo jedna ista licnost.
Koliko jadnog i psi. bolesnog sveta ima u L.
poz. Bojana
Ne znam, Boko, meni je draze kada voda prodje kroz Leskovac, ja moju perem da drugoj strani. Nekako vuna kada se osusi dobije neki smek, neumem da objasnim, ovo drustvo koje si pobrojala, oni bi bolje znali reci o tome.
Bas se radujem susretu.
@Zagorka Golubovic
Gospodjo Golubovic, kao dugogodisnjoj brilijantnoj profesorici na Univerzitetu u Beogradu, predmet antropologija, autorki knjige „Moji horizonti“, potkrlla Vam se je sitna, nenamerna greska.
neumem = NE
ne umem = DA
Inače, Vesna Pešić, Staša Zajović, Lino Veljak i Nebojša Popov su veliki znalci u propiranju, ne ispiranju, vune! Pogotovu na Veternici!?
B.
Boko,nije se greska potkrala, ja sam ti od onih sto odu za Beograd, pa zaborave odakle su dosle, ali u obrnutom smeru, samo neumem odmah da se uklopim, ili sto bi rekli ne umem.Mogle bi i mi do njih. Stasi je isla ne samo na Zetu, nego i na akumulacije.Nesa na Begeju,malo naTamisu.Ili na Rijecinu, da raspravimo sve oko stare granice.Najgore mi kad pomislim na Vesnu, Dunav i vuna, ne ide, neznam znate li kad su Zlatni kotlici, pa da ukuvamo tada!? Sta kazete, ne u vrucu vodu?
@Bojana
(uznemireno) – Jel istina, Boko moja, da si vunu pocela da uzimas kod Ljilje snajderke? Ja kada sam zadnji put tamo nosila robu na reklamaciju, nisu mi je uvazili. Progutase one moje reci ko da ih nisam ni rekla. Stalo mi je da saznas za ovo, znam da si dobra zena. Javi mi se obavezno, ziva nisam dok ovo ne procitas.