U programu mera Vlade Srbije za pomoć privredi pogođenoj posledicama epidemije korona virusa vrednom 5,1 milijardu evra, poljoprivreda se našla na začelju liste prioriteta. Program je potpuno zapostavio potrebe poljoprivrede. Za pomoć poljoprivredi izdvojeno je 250 puta manji iznos odnosno 20 miliona evra, što iznosi 0,4 % ukupnog iznosa pomoći, piše u današnjem saopštenju GG Za Leskovac – zajedno u kome se konsttauje da taj iznos najjasnije odslikava nezainteresovanost vlasti za poljoprivredu i seljaka, osim kada je izborna kampanja.
“Pomoć je poljoprivrednim proizvođačima Vlada Srbije pružila kroz dve uredbe – o novčanoj pomoći poljoprivrednim gazdinstvima i o finansijskoj podršci gazdinstvima kroz olakšan pristup korišćenju kredita. Direktna pomoć proizvođačima ranog povrća, pčelarima i stočarima, je dobra mera, ali ona je tebala da obuhvati i sva ostala poljoprivredna gazdinstava, voćare, ratare, cvećare, pri čemu je kredite sa jedan odsto kamate trebalo omogućiti za sva poljoprivredna gazdinstva, a ne samo ženama koje su nosioci gazdinstva, i nosiocima gazdinstva mlađim od 40 godina. Ministar poljoprivrede je to i obećao, ali je to ostalo još jedno neispunjeno obećanje”, analizira se.
Ocenjuje se da se “dvoličnost države i njeno shvatanje da su seljaci ‘ovce za šišanje’ “ jer država otplatu hartija od vrednosti počinje posle 7 godina, a poljoprivrednicima daje na rok od 3 do 5 godine.
“Pri čemu se zadužuju po stopi većoj od 3%, a većina kredita će biti odobrena poljoprivrednicima po istoj kamatnoj stopi, uz dodatak od 1,5% na ime obrade kredita”, tvrdi se.
GG Za Leskovac zajedno traži od vlasti da shvate značaj poljoprivrede u kojoj radi više od milion i po ljudi.
“Pored mere direktne pomoći, potrebno je uvesti i druge mere koje će pomoći poljoprivrednicima, kao što su: sezonske carine na uvoz određenih poljoprivrednih proizvoda, manju cenu dizel goriva, garantovanu cenu i otkup izvoznih i strateški važnih poljoprivrednih proizvoda, isplata u predviđenim rokovima zakonom propisanih subvencija, premija i direktnih davanja. Kako to da je budžet u ogromnom suficitu, ima para za kupovinu glasova odnosno za isplatu 100 eura, za podelu besplatnih paketa, a nema para za isplatu zaostalih dugovanja poljoprivrednicima”, poručuje se, uz kritiku što su pijace tokom vanrednog stanja bile zatvorene.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Drzava I grad ulazu u poljoprivredu kao nikad do sada. Licno sam poljoprivredni proizvodjac i prezadovoljan sam. Sve sto kupim od opreme i sadnog materijala, polovina ili vise mi se vrati kroz subvencije.
..poljoprivrednik ja sam kosmonaut.Očigledno mešaš pojmove poljoprivrednik i „seljak“.E,ovo drugo si ti.
I to gradski,ovaj nema pojma.
Ovaj covek je rekao istinu.
https://youtu.be/4XBSfpGZ43Q
I nemate odgovor.
Poljoprivrednici nemaju radno vreme, rate 330 dana u godini, tezak je to lebac, ali danas bilo koji posao da radis treba ti veliki trud da bi uspeo, prosto, takvo je trziste. Da je lako nije, al drzava daje vise nego ikad pre, i sami kriticari priznaju da su bespovratna sredstva za prevazilazenje krize dobar potez, predlazu cvecare i vocare koji nisu imali gubitke (u martu nije sezona voca) za razliku od povrca iz plastenika ili stocara koji su imali zastoj u prodaji zbog smanjenog rada mesara. Pre pisanja kritika bi trebalo udubiti se!
Ministarstvo je raspisalo javni poziv za sve registrovane proizvođače i svima će isplatiti subvencije za nabavku opreme i mehanizacije a grad Leskovac svake godine isplaćuje subvencije za investicije
Leskovac je jedan od retkih gradova koji iz gradskog budžeta odvaja sredstva i ulaze ih u poljoprivredu, deleci subvencije onima koji se bave poljoprivredom tako podstice mlade ljude da rade i ostanu na svojim imanjima. Svaka cast!
Djuro,nemaš ti pojma šta seljaku treba.Koje bre subvencije?I da su STO puta veće,ništa mu ne znači.On traži sigurnost,a to podrazumeva bar 5 gidina da zna otkupne cene,siguran otkup,da bude upućen u šta da ulaže i penzijsko kako valja.
Ovako zaradjuju samo matrapazi i izvoznici i uvoznici na ledja seljaja.
A ti ces sigurnost da mu obezbedis? Sve sto se uradilo , uradili su naprednjaci. Slazem se da jos mnogo toga treba da se uradi ali i to ce naprednjaci da urade, sigurno nece ovi sto samo pricaju a nista ne rade.
Nemam komentar“.BUMBAR „sve objašnjava
Poljoprivredni proizvođači nisu na marginama, biti se njima nude „mrvice“ kako su naveli predstavnici GG Za Leskovac – zajedno. Iz godine u godinu ulaganja u poljoprivredu su sve veća, što je vrlo lako proveriti.
Ajde kaži koja kultura se više proizvodi u odnosu na 2012god.?Kaži bar PET otkupnih cena koje su više ?
Proizvede se onoliko kolika je potraznja. Prosto je kao pasulj, ko zna i moze, uz tezak trud, zaradi dosta za pristojan zivot, uvek bilo i bice!
..muka mi je od takvih experata za „liberalnu ekonomiju“.Pa još spominješ „državu“.A ta tvoja „država“ je uvoznički-izvoznički lobi.Da,država je direkto povezana sa njime.
Evo uvezli su kupus,naš seljak propada.Pre neku godinu uvezli su paradajs iz Albanoje.Papriku iz S.Makedinije.Krompir uvoze,pa čak i pšenicu,a našu izvoze.Kad je voće u pitanju ovako stoje stvari.Nisu tu „hladnjačari“u nekoj dobroj situaciji ako nisu povezani sa izvoznicima.“Izvoznici“kupuju od hladnjačara po ceni koju oni odrede.Hladnjačari spustaju cenu proizvodjačima.Nastaje proble.Ko zaradjuje?“Izvoznici“ po extra ceni PLUS stimulacija od države za izvoz koja je minimalna 5% na fakturu.Nit luk jeo nit luk mirisao“a zarada na štetu seljaka OGROMNA.
E,sad je tu Krkobabić,obična naskota,da „organixuje“polj.proizvodnju.Cirkus.
I ne bvi se temama koje ne poznaješ..
Ministarstvo poljoprivrede je na pravi način sagledalo proizvodjače koji su bili direktno pogodjeni u toku vanrednog stanja. Odvojena su odredjena sredstva za njih.U 2019 godini je isplaćeno 787 subvencija našim proizvođačima i to u visini kao i kod ministarstva poljoprivrede
Bice isplaceno do 90000 dinara po domacinstvu i vama su to mrvice? A pritom ne smemo da zaboravimo subbencije koje su poljoprivrednici dobili i koje ce dobiti ponovo i ove godine!
Ne bih se slozio sa ovim misljenjima, jer znam da je drzava,tj.Ministarstvo poljoprivrede pomoglo svim poljoprivrednicima koji su bili pogodjeni ovom krizom, kao sto ce i dalje, kako je najavljeno, pomagati subvencionisanjem kupovine poljoprivredne mehanizacije. Takodje, i Grad Leskovac ce pomagati kao i do sad, koliko god je u mogucnosti.
Koliko pratim grad Leskovac izdvaja velika novčana sredstva za subvencije poljoprivrednika. Nikad veća izdvajanja nisu bila u oblasti poljoprivrede nego sad. Ponosan sam što je država stala uz Srpskog seljaka za vreme vanrednog stanja.
Ja stvarno ne znam kako bilo ko moze da kaze da njima nije pruzena pomoc, kad su dobili razne subvencije i pogodnosti za vreme pandemije. Ocigledno navedena GG nema svoje adute da se pohvali njima pa pokusava unizavanjem drugih da se uzdigne.
Haha, ovi poljoprivrednici sa tašnama i mašnama traže od vlasti da shvati značaj poljoprivrede. Da nije smešno bilo bi tužno. Draga gospodo, poljoprivredni dunsteri. Naša vlada i ministarstvo poljoprivrede je subvencijama, podsticajnim sredstvima i merama za poljoprivrednike, u proteklom periodu za našu poljoprivredu i poljoprivredne proizvođače učinilo više nego što ste vi i vaši tajkunski prijatelji ikada mogli da sanjate, a kamo li da uradite. Da li bi se sa vama složil, poljoprivredni proizvođači, koji će za nabavku opreme i mehanizacije u ovoj godini dobiti subvencije od 50%, ili korisnici velikih novčanih podsticajnih sredstava za plasteničku proizvodnju, stočarsku ili pčelarsku proizvodnju, pa naravno da ne. Briga vas za poljoprivredu, naše seljake i poljoprivredne proizvođače. U proteklom periodu vam poljoprivreda nije bila ni u malom mozgu, a kamolli da ste se imalo interesovali za stanje naših seljaka i poljoprivrednih proizvoiđača. Svima je jasno da se sada, vi lekari i pravnici od motike, interesujete za stanje naše poljoprivrede samo kroz neko nebulozno saopštenje, koje će preneti naši mediji kao propagandni pamflet, a sutra u svoje klimatizovane ordinacije i kancelarije, sve četri uvis, sa nekom drugom pričom kojom ćete moliti za šačicu jeftinih političkih poena. Pa gde ste bili „poljoprivredni eksperti“ kada je lokalna samouprava na čelu sa gradonačelnikom dr Cvetanovićem usvojila predlog programa podrške za sprovođenje poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja za grad Leskovac u ovoj godini. Naravno nigde.Tada još niste ušli u predizbornu kampanju, pa vam je stanje poljoprivrede bila deveta rupa na svirali. Ali dragi stručnjaci iz stranke za sve i svašta, odgovorna vlada i lokalalna samouprava brine o stanju sela i poljoprivrede 365 dana u godini, svake godine.Gospodo lažni dušebrižnici, manite se nebuloznih saopštenja o temi, o kojoj svi vi zajedno znate manje od bilo kog našeg prosečnog poljoprivrednog proizvođača. Smislite za sutra neki novi predizborni pamflet kojim ćete trovati ovaj narod, u nadi da ćete nam posle izbora zasesti na grbače.
Aj ne lupaj Južni vetar ! Program subvencionisanja ulaganja u poljoprivrednu proizvodnju je počeo da se realizuje još 2007 godine, preko tadašnjeg Fonda za razvoj grada, a kasnije ALER-a. Kakve veze ima mesko sa tim samo da znam. Osmislili demokrate, a mesko kritikovao kao radikal. Mesko i radikali nikakve veze nemaju sa ovim projektom, a ti navedi jedan kapitalni projekat grada iz Programa razvoja Leskovca sa kojim mesko ima veze. Veruj mi, nema nijedan !
Haha, nema ni jedan. Ma o čemu ti pričaš „ČINJNICA PROTIV BOTISANJA“. Pa sve projekte koje ste započeli za vreme vaše tajkunsko-lopovske vlasti u Leskovcu i okolini ste upropastili, a novac opljačkali . „Započetih“ objekata i kapitalnih projekata ni od korova, projekti izgubljeni u vihoru, a opljačkani novac na privatnim računima. Odlični su vam bili kapitalni projekti solarne elektrane, termalne vode i čuvena banjaska odmarališta i slične nebuloze. Naježim se samo kad pomislim. A svoje pileće pamćenje o tome šta su gardonačelnik dr Cvetanović i lokalna samouprava uradili u proteklom periodu za naš grad možeš da osvežiš ako samo pogledaš vesti iz proteklih nedelju dve, ne moraš više. Više je projekata okončano i zavšeno u tom kratkom periodu, nego za prosečne dve godine vaše lopovsko-tajkunske vlasti.
Napravite anketu medju poljoprivrednicima i bice sve jasnije. Sagledani su i stocari i pcelari kao i nasi ljudi koji drze svoje zasade pod plastenicima. Svakodnevno se izlazi nekom neosnovanom prozivkom drzavne i lokalne vlasti a za to nemaju dokaze.
Vidi se da Ministarstvo poljoprivrede zajedno sa lokalnom samoupravom ulaže u poljoprivredu, sama odgovornost lokalne samouprave je na zavidnom nivou i pohvalno. Stim što pruža svim poljoprivrednicima subvencije koje se redovno isplaćuju!!
Pa liku jedan nepismeni…. polovina ti se vraća od 2007 kada je uvedeno subvencionisanje u državi, a u Leskovcu preko ondašnjeg Fonda za razvoj se subvencionišu poljoprivrednici i to zaslugom…gle koga žutaća !!!
Ministarstvo privrede je u ovoj godini za svako gazdinstvo izdvojilo po 90000 dinara, ako je za vas malo ja sa tim se ne bi složio.
Navedi neko ,,selo“ i ako ti nije tesko bar 1/6 domacinstva jer ja nikog ne znam da je dobio taj novac od ministarsva,ako ne mozes znaci da je to apsolutna laz.Ne zakrvljujte narod takvim neistinama.
Koliko god ulagali u bilo koju oblast, proizvodnu granu, sferu drustvenog zivota uvek treba vise. I nista novo niti revolucinarno nisu rekli u svom saopstenju gospoda iz GG „Za Leakovac zajedno“. Kad su toliko „iskreno“ zabrinuti za poljoprivrednike i njihove interese, pa sto se ne osvrnuse na neki ne tako daleki vremenski period i ne kazase kako je tad bilo poljoprivrednicima i u opste stanje u poljoprivredii. Da objektivno naprave paralelu nekad i sad. Da su to uradili u svom saopstenju sami bi sebe demantovali u konstataciji da je ovoj vlasti poljoprivreda na zadnjem mestu. Posto oni to namerno nisu hteli i posto svaki put pokusavaju da istrgnu iz konteksta sustinu i cinjenice pokusacu vrlo kratko da podsetim telegrafski kako nam je samo poljoprivreda izgledala pre 2012. godine. Napustena polja urasla u korov, zapusteni vocnjaci, vinogradi, prazne stale, torovi, unisteni poljoprivredni kombinati, farme, zadruge, stihija na trzistu poljoprivrednih proizoda, tajkunizacija poljoprivrede, izvoza, uvoza, veliki dugovi za subvencije, premije, zastareli poljoprivredni vozn parkovi, mehanizacija i itd., bili su slika i prilika te i tadasnje poljoprivrede. Pa kad se toga prisetimo i uporedimo sa danasnjom poljoprivredom jasno je da danas poljoprivreda nije drzavi zadnja rupa na svirali. Naprotiv! Selo, poljoprivrednici i poljoprivreda jesu drzavni jedan od prioriteta. Formiranje ministarstva bez portfelja zaduzenog za regionalni razvoj i rad javnih preduzeca i tesna saradnja sa ministarstvom poljoprivrede na pokretanju i rehabilitaciji zadrugarstva i srpskog sela, ogromni milioni ulozeni u nove zadruge, podsticaj intezivne poljoprivredne proizvodnje i afirmaciji ozbiljnih individualnih proizvodjaca odnosno gazdinstava, rekultivacija i rehabilitacija napustenih oranica, plantaza voca, vinograda, eksplozija plastenika i proizvodnje povrca, podizanje novih povrsina pod vocem, povrcem, usevima, sve veci broj farmi krava, tovljenika, zivinarskih farmi, kontinuirane subvencije sa svih nivoa u poljoprivrednu proizvodnju, mehanizaciju, stocni fond, pcelinjake i itd., jasno govore da se drzava nedvosmisleno stavila na stranu poljoprivrednika, poljoprivredne proizvodnje i u opste srpakog sela i seljaka. Ponovno pokretanje, jacanje i dalji razvoj agroinduatrijskih preradjivackih i prehrambenih kapaciteta, sve vece prisustvo i sirenje mreze trgovinskih lanaca domacih i stranih, usvajanje i implemetacija standarda u poljoprivredi, primena savremenih agrotehnickih i agrohemiskih mera, edukacija poljoprivrednih proizvodjaca, lak pristup kvalitetnoj sirovinskoj bazi i semenima otvara velike mogucnosti poljoprivrednim gazdinstvima da razvijaju svoju proizvodnju sto se u stvarnosti i desava a sto sve drzava omogucava i stvara presuslove. I ne samo to, nego se kroz ovakve procese u poljoprivredi istovremeno polako zaustavlja dalja erozija sela i iseljavanje iz njih i procesi okrecu u suprotnom pravcu tj. zapocinje proces tzv. Indireknog povratka u srpska sela sa tendencijom i direknog povratka. Sa izgradnjom kompletne infrastrukture koja ce obezbediti bolje uslove i povezivanje selo – grad i predhodno navedenim trendovima u ppljoprivredi ljudi se nece samo vracati u sela da bi obradjivali svoje poljoprivredne posede vec ce se polako i fizicki vracati na svoja ognjista i tu nastaviti da zive i rade. Kad je rec o afirmaciji zena kao nosioca poljoprivrednih gazdinstava, sve pohvale za ovakve mere drzave. Konacno na ovaj nacin i zene na selu postaju vidljive za drustvo, konacno se stvaraju uslovi da i one budu jednako postovane i uvazene kao i zene u gradu, fabrikama, preduzetnickim radnjama, drzavnim sluzbama i na drugim mestima. I one su zene, majke, cak sta vise stubovi domacinstava ali i neko ko ravnopravno participira u poljoprivrednoj proizvodnji i zato zasluzuju jednak odnos drzve prema njima sto se evidentno ostvaruje. Zato gospodo iz GG „Za Leakovac zajesno“ kad pricate o poljoprivredi pre nego sto izvedete zakljucke predhodno pitajte postene, marljive i vredne poljoprivrednike sta oni misle o tome!!!
Naziv sela,ime poljoprivrednika zar je to tesko,kazete svima,pa kazite javno to i to selo isplaceno tim ljudima a nekim nije,zasto,koji razlog,koje povrsine rade itd.Zasto je neisplativ rad na povrsinama do hektar,ima razlog neki (drzavni nameti,plasiranje robe,ignorisanje i namerno gusenje ljudi koji obradjuju zemlju do hektar.Ne pisi demagogiju vec daj odgovore,zasto isti nameti onom koji obradjuje manje od hektar zemljista i onom koji obradjuje 200 hektara pri tom stimulisete godinama te velike dovodeci do prosjackog stapa sitne.Nemate strategiju,nikad je niste ni imali ubili ste selo.
Aman covece ako boga znas…kraj… Tvoj mesko nema veze sa ovim…kraj…Program zapoceo davne 2007 sa 30-50% subvencionisanja…kraj…radio Fond i ALER …odnosno žutaći … nažalost tvoju…odjava…kraj.
Ministarstvo poljoprivrede je na pravi nacin sagledalo proizvodjace koji su bili pogođenih za vreme vanrednog stanja posebno oni koji se bave plastenicima proizvodnjom, stočari i pcelari. Nije u redu govoriti da se poljoprivrednicima ne pomaze.
Ova konstatacije nije tacna uopste, poljoprivrednici nisu zapostavljeni, prvo onima koji su bili direktno ugrozeni tokom vanrednog stanja a to su oni koji se bave plastenickom proizvodnjom do 90000 se subvencionisu zatim stocarstvo placelari a plus tokom marta i aprila ispacene su svima subvencije po hektaru zatim raspisani konkursi za subvencionisanje mehanizacije i opreme i na drzavnom i lpkalnom nivou tako da se za POLJOPRIVREDU IZDVAJAJU DO SADA NAJVECA SREDSTVA I NA NIVOU GRADA I NA NIVOU REPUBLIKE…
Ako je 90.000 dinara malo po poljoprivrednom gazdinstvu onda ne znam sta je za vas malo. Iste subvencine koristim vec par godina i sve sto sam kupio mi se makar polovina novca vratila.Sve pohvale za zalaganje za polhoprivrednike.
Naš grad je jedan od retkih koji subvencionise poljoprivrednike dok je ministarstvo poljoprivrede izdvojilo značajne šume za poljoprivredne proizvodjace.
Ma jok bre vi ste sa Tadicem na celu mozda pomagali poljoprivredna domacinstva.Kome ste dali subvenciju? Nikome sem sebi. Za sta? Za svoj dzep!!! Preko vase Agencije za privatizaciju rasprodali i upropastili privredu, ostavili ljude bez posla a poljoprivrednike i seljake bez prihoda. A
Aman bre BAJO ! Upravo je bas Tadic bio na celu drzave kada je pocelo znacajno subvencionisanje poljoprivrede, a na nivou grada je 2007 preko ALERA pocelo subvencionisanje sa 50% ulaganja i polj. proizvodnju pa cak i u mehanizaciju … Umalo da zaboravim, to nema veze sa ,eskovim radikalima vec sa demokratama….
Kako mrvice? Poljoprivrednici su dobijali po 90.000 dinara pomoći. Ja stvarno ne razumem potrebu da se više kritikuje nešto pozitivno i da se mrvicama naziva pomoć koju država daje svima, pa i poljoprivrednicima.
Kao običan gradjanin mislim da država i lokalna vlast brinu o poljoprivrednim proizvođačima. Za svakog stočara izdvojena su po 3000 dinara po grlu, a za pčelara po 800 dinara po košnici. I pored navedenog mislim da će lokalna samouprava isplaćivati subvencije za njihove investicije.