Novija politčka istorija Leskovca

Gde su i šta rade funkcioneri prve demokratske vlasti u Leskovcu?

Pojedici su i dalje u politici, a iznenadiće vas u kojim su strankama danas. Neki od njih su ponovo na važnim funkcijama, drugi su se povukli u anonimnost, a ima i onih koji su odgovarali pred zakonom

Posle više od pola veka vladavine komunista, pa potom socijalista, početkom prve decenije ovoga veka vlast je prešla u ruke drugih stranaka okupljenih oko – DOS-a.

Bilo je to 7. novembra 2000. godine a promene u leskovačkoj skupštini izvedene su gotovo na mišice, uz pomoć takozvanih preletača.

Gde su i šta sada rade ti ljudi od kojih je leskovačka javnost imala velika očekivanja?

Prema informacijama do kojih smo došli i prema sopstvenim prisećanjima, mnogi od njih se danas ne bave politikom, neki su prešli u druge stranke i zauzeli važne funkcije, a tek mali bro je ostao veran političkim opcijama koje su tada zastupali.

Jedan od njih je prof. dr Dragoljub Živković, prvi predsednik Skupštine opštine, koji je obavljao i funkciju predsednika opštine. Njegovo imenovanje se tada nije ni dovodilo u pitanje, budući da ga je Demokratska stranka, vodeća u DOS-u, kanididovala još u predizbornoj kampanji.

„Nismo mahali nasleđenim dugom“

Profesor Živković se posle odlaska sa te funkcije povukao i tek pre dve godine aktivirao u SDS, krilo otcepljeno od DS. Sada je odbornik u lokalnoj skupštini.

Sećam se da smo rupu u budžetu zatekli u iznosu od 1,5 miliona dinara, jednaku tadašnjem jednogodišnjem budžetu opštine, ali nismo kukali, nismo to potencirali na sednicima skupštine i nismo time mahali opoziciji. Strpljivo smo radili i u narednih 6 meseci vratili dug, a kada smo otišli sa vlasti ostavili smo prepun budžet. Sada se više ne sećam koliko, ali bila je to pozamašna suma, s kojom smo planirali da krenemo u obnovu infrastrukture“, priseća se Živković

Šesnaest godina kasnije čak se i skupštinski funkcioneri i članovi Izvršnog veća, koje je predstavljalo opštinsku vladu, sećaju maglovito likova i imena svojih kolega.

Izvesno je da je zamenik predsednika Skupštine bio Dražen Ružić, tada lider Građanskog saveza Srbije u Leskovcu. Ružić je danas gradski službenik. Nepoznato je da li je član neke stranke.

Prvi predsednik opštinske vlade bio je Aleksandar Tasić, za koga se tadašnji pripadnici opozicije ne sećaju da su ga viđali na nekom od protesta protiv prethodnog režima, koji su sa prekidima trajali cele decenije i u Leskovcu. Posle smene vratio se advokaturi.

Vlast peruzeli nepoznati ljudi

Među članovima te prve demokratske opštinske vlasti bio je i Božidar Stojiljković, današnji načelnik Jablaničkog okruga i član vladajuće SNS, zatim Milun Miša Dinić iz DSS-a i Moma Jorgaćević, zvani Knez iz leskovačkog sela Žabljane, koji se kao uspešan privrednik nekoliko godina ranije vratio iz Ljubljane s namerom da u rodnom kraju nastavi biznis.

I demokratama evropski sistem vrednosti bio stran

Međutim, Moma Knez nije mogao da se uklopi ni u neuređeni sistem lokalne samouprave, gde je zbog svojih evropskih ideja predstavljao „crnu ovcu“, ali ni u davno demontirani ekonomski sistem gde i danas važi pravilo „ruka ruku mije“, pa se vratio u Ljubljanu i tamo sa svojom mnogobrojnom porodicom obnovio biznis i postao jedan od uglednijih građana Slovenije.

Konstanta u vlasti od 2003. godine je Gordana Savć, sa jednim malim prekidom

Deo opštinske vlade bio je i visoko obrazovani i elokventni Predrag Stajić, koji se posle toga nije bavio politikom, a sada radi u LKC-u urednički posao.

Član Vlade bila je i doktorka Mirjana Dimitrijević iz Zavoda za javno zdravlje, eksponirani član DS i destogodišnji protestant protiv režima Slobodana Miloševića, danas bliska vlastima SNS, a kojoj je DS poverio i mandat direktorke ZZJ.

Na čelu Jablaničkog okruga bio je Milorad  Milićević, profesor matematike u leskovačkoj gimnaziji i lider tadašnje Demokratske alternative Nebojše Čovića. I on se više ne bavi politikom.

Slobodan Kocić Bojta bio je šef  kabineta Dragoljuba Živkovića, a od 2009. do jeseni 2012. godine i gradonačelnik Leskovca kao član DS. On danas nije član ni jedne stranke. Bez posla je. Od svih leskovačkih političara prošao je najgore

Ova vlast trajala je 2,8 godina uz mnogo gloženja i prepirki s obzirom da je u njoj bilo 18 parija i najmanje tri puta toliko interesa

Povratak poraženih

Već 2003. godine odvojene su funkcije predsednika skupštine i predsednika opštine, pa se predsednik opštine birao na neposrednim izborima. Pobedio je Gojko Veličković, kao član stranke Branimira Ivkovića, koji se otcepio od SPS-a, i kao čovek koji je u to vreme predstavljan kao žrtva SPS-a i Slobodana Miloševića, koji je, kako se pričalo, direktno naredio njegovu smenu početkom 1997. godine.

Neki „bukači“ iz DOS su već 6. oktobra 2000. upadali u društvena preduzeća i izbacivali direktore iz kancelarija. Bila je to prva crna mrlja još nepostavljene vlasti DOS u Leskovcu

Vlast sa strankom Gojka Veličkovića činili su još SPO, pa je njegova liderka i dugogodišnji borac za slobodu reči Bojana Ristić, postala predsednica Skupštine opštine, druga žena u istoriji Leskovca na toj funkciji. Smenjena je godinu dana kasnije, a na mesto SPO-a došla je Srpska radikalna stranka dok je lider te partije Goran Cvetanović, najžešći kritičat Ristićeve, zauzeo tek ispražnjenu fotelju predsednika Skupštine. Važio je za jednog od demokratičnijih predsednika koji nije ograničavao vreme diskusija opozicije.

Na okupu partije iz devedesetih godina

Toj koaliciji pidružila se kasnije i SPS, a iz nje je prethodno, samo tri meseca posle formiranja koalicije, izašao Mile Marjanović, advokat, sa svojom grupom građana, koji je ranije kao sudija Opštinskog suda, prvi, zapravo jedini leskovački sudija, digao glas protiv Miloševićevog režima.

Marjanoivć je danas jedan od najuticajnijih advokata, Ristićeva je posle smene postavljena za konzula u Vukovaru, danas radi u Ministarstvu spoljnih poslova. Gojko Veličković je član SNS i direktor Leskovačke autobuske stanice.

Ponovo demokrate

Posle te vlade ponovo su došle na vlast takozvane stranke demokratske opozicije, bilo je tu i privremnih mera, pa ponovo osvajanje pobede, da bi DS i stranke okupljenje oko nje izgubile vlast oktobra 2012. godine, iako je DS osvojila najveći broj odbornika.

Opozicija, šta to beše?

Situacija je danas takva da opozicija u Leskovcu, kao i u Srbiji, postoji samo u tragovima, dok SNS sa malim partijama suverno vlada već petu godinu, a njen lider i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović akumulirao je snagu vlasti kakvu niko pre njega nije imao u Leskovcu

Milica Ivanoivć

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

12 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Sns bez meska
13.03.2017. 18:14

Goran Cvetanovic je uvek bio gubitnik izbora.Uvek se krio iza apsolutista (Seselj,Vucic…) i tako glimio lokalnog lidera.Narod u Leskovcu je birao samo G.Velickovica i Vladana Marinkovica.Cvetanovic je predsednik koga i njegovi clanovi ……..

Mefistofeles
13.03.2017. 18:29

Ko je vas preživeo, ni pakao mu neće biti težak.

Ave ave
13.03.2017. 20:34

Ave Beli! Razmaži ih ko ***na po tarabi!!!

Sima Original
13.03.2017. 20:53

Aj da pricamo malo o ovima sto su u vlasti sada i koji sudski postupci se protiv njih vode?Hocemo li?
Neka vidi narod da su za vreme demokrata krali,pljackali,i jos se vuku po sudovima a sada su na najvecim funkcija u sns-Leskovac..Kako je to moguce? Da lopurde koje su krale 2008-2009-2010 i dalje su na vizokim pozicijama,a nisu jos osudjeni niti im je zaplenjena imovina? Ko koga zajebava ovde?

on_air
14.03.2017. 00:15

cudo da ga nema Jakov Stamenkovic i on je setao …

Citizen
14.03.2017. 07:18

Prof Zivkovic je bio najbolji predsednik opstine i najposteniji koga je Leskovac imao. Odbornicka grupa SDS a u skupstini-respect

Ja - ne
14.03.2017. 10:02

Pamti li neko ns primer gospodina Slobodana Kocića iz vremena protesta 1996/1997, ili barem 2000te?

Jul je cool
14.03.2017. 19:45
Odgovor za  Ja - ne

U JUL-u, tamo je bilo kudikamo bezbednije nego na ulici.

Neposlusni
14.03.2017. 16:38

Gaga je bio najbolji.Imao je lose saradnike.

Hajde...
14.03.2017. 17:21
Odgovor za  Neposlusni

A Bojta imao eksperte

Neposlusni
15.03.2017. 17:40
Odgovor za  Hajde...

Bojta je bio Gagin saradnik.A Bojtini eksperti su sada saradnici.

Зекс
16.03.2017. 12:55

Штета за Ћокија. А тако је волео фотељу. Хтео је да плаче када је добио шут карту.