NIŠ – Učenici Gimnazije „Svetozar Marković“ iz Niša biće 22. juna među drugovima iz 20 škola u svetu učesnici video konferencije na kojoj će se raspravlajti o obimu zemlje i o senkama različitih dužina, odnosno pokušati da odgovori na pitanje – Zašto se u jednom slučaju javlja senka a u drugom ne?
Reč je o međunarodnom projektu „Merenje obima Zemlje“, koji je pokrenut 2000. godine. Hiljade učenika širom sveta određivale su dužinu Zemljinog meridijana, odnosno poluprečnika Zemlje.
Osnovne pretpostavke za rad su bazirane na idejama Eratostena starim više od 2200 godina.
Grčki matematičar, geograf i astronom, direktor Velike biblioteke u Aleksandriji, Eratosten (276. g.p.n.e. – 194.g.p.n.e.), smislio je jednostavan način da odredi obim Zemlje.
Ideju za svoj rad je pronašao proučavajući papirus, koji je sadržao podatak da vertikalno postavljen štap, prvog dana leta (21. juna), u gradu Sieni (danas Asuan), tačno u podne nije bacao nikakvu senku na tlo! Sunce se nalazi vertikalno iznad-u zenitu, tako da njegovi zraci dolaze do dna bunara, a senke vertikalnih predmeta se nalaze potpuno oko njih – vertikalni predmeti nemaju senku. Eratosten je zapazio da u Aleksandriji, 21. juna u isto vreme, vertikalni štap baca vrlo kratku senku.
Postavlja se pitanje: “Zašto su senke različitih dužina, odnosno zašto se u jednom slučaju javlja senka a u drugom ne?“
Polazeći od pretpostavke da je Zemlja sfernog oblika Eratosten je nacrtao sliku koja će mu omogućiti da na jednostavan način izračuna obim Zemlje.
Završne aktivnosti u ovoj školskoj godini počele su 13. i završavaju se 22. juna, kada će u 13 časova i učenici iz Niša uključiti u video konferenciju.
(Kraj)
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!