GIZ: Siromaštvo je glavni uzrok lošeg zdravlja

Na Svetski dan zdravlja, koji se obeležava danas, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH podseća da je siromaštvo glavni uzrok lošeg zdravlja i prepreka pristupu zdravstvenoj zaštiti kada je ona neophodna.

Siromaštvo ograničava pristup pravilnoj ishrani i zdravoj hrani, bezbednim uslovima života, komunalnim uslugama i drugim segmentima koji definišu životni standard pojedinca. GIZ u cilju poboljšanja životnih i zdravstvenih uslova povratnika iz Nemačke i drugih ugroženih kategorija građana podržava niz projekata u okviru globalnog programa „Migracije za razvoj“.

Savetnici Nemačkog informativnog centra za migracije, stručno obrazovanje i karijeru (DIMAK) ističu da se često u radu sa korisnicima koji su ih kontaktirali u potrazi za opštim merama podrške za reintegraciju poput materijalne podrške, podrške pri zaposlenju ili stanovanju, iskristališu i njihove zdravstvene potrebe.

Istraživanje “Društveno-ekonomski položaj povratnika po sporazumu o readmisiji” prof. dr Slobodana Cvejića objavljeno uz podršku GIZ i Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije pokazalo je da je većini povratnika sa ozbiljnim zdravstvenim problemima potrebna na prvom mestu finansijska podrška, pa odmah posle toga lekovi. Isto istraživanje pokazalo je da se povratnici suočavaju sa diskriminacijom u zdravstvenim ustanovama, što dodatno doprinosi njihovom lošem zdravstvenom stanju.

Veliku ulogu u osnaživanju povratnika i drugih ugroženih kategorija ima mentalno zdravlje, te je kroz DIMAK u poslednje tri godine ukupno pruženo 294 ovakvih mera podrške. Ove mere uključuju individualne sesije, kao i savetovanja u manjim grupama na temu mentalnog zdravlja. Mentalno zdravlje u fokusu je i projekta Međunarodna mreža pomoći IAN, koju podržava GIZ.

Pored direktnih mera podrške, GIZ podržava zdravlje i brigu o starijim licima povećavajući broj i jačajući kapacitete gerontodomaćica i gerentodomaćina, deficitarnog zanimanja u Srbiji. Više od 140 osoba iz Šapca, Bečeja, Novog Bečeja, Kikinde, Bačke Topole, Bele Palanke, Raške and Sjenice je prošlo akreditovanu obuku u sistemu socijalne zaštitu za pomoć u kući.

Globalni program Nemačke razvojne saradnje „Migracije za razvoj“, koji u Srbiji sprovodi GIZ pruža kontinuiranu podršku povratnicima iz Nemačke i drugih zemalja Zapadne Evrope kao i lokalnom stanovništvu, u vidu mera za podizanje zapošljivosti, pokretanje sopstvenog posla, stambenih uslova, povratka u obavezni obrazovni sistem, psiho-socijalnu podršku i slično.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare