Godina prođe, obećanja nikad: RADNICI U NIŠU JOŠ BEZ PLATA

Radnici propalih društvenih firmi okupili su se danas ispred Gradske kuće u Nišu i podsetili da tačno godinu dana nakon što je Vlada Srbije zasedala u Nišu a oni dobili obećanje tadašnjeg premijera, a sada predsednika Srbije Aleksandra Vučića, da će do kraja 2016. godine početi isplata njihovih zaostalih plata.

Oni i dalje protestuju, a plata nema


Bivši radnik „Duvanprometa“ Ljubiša Vučić rekao je  da on još ne može da naplati 1,1 milion dinara na ime zaostalih zarada, iako izvršnu sudsku presudu ima još od 2008. godine.

Svakog petka protestujemo ispred Gradske kuće, ali pomaka nema„, rekao je Vučić.

On je kazao da im je od početka godine na protestima barem 20 puta rečeno da će sastanak predstavnika radnika i nadležnih ministara biti održan „naredne nedelje“.

Bivši radnik MIN „Vagonke“ Aleksandar Bogdanović istakao je da su radnici propalih društvenih firmi počeli od prošlog petka da pored protesta organizuju i protestnu šetnju centralnim gradskim ulicama.

Moramo da šetamo, da protestujemo, da blokiramo grad kako bi došli do naših para.  To je sramota za ovu državu„, rekao je Bogdanović i dodao da on od svoje bivše firme potražuje šest miliona dinara.

Bogdanović je izjavio da bivši radnici propalih društvenih firmi traže od predsednika i Vlade Srbije da dodju u Niš i vide kako žive ljudi čije su firme uništene, a koji sada imaju  pedesetak ili više od 60 godina.

Nemamo posao, a nemamo ni penziju. Mi smo „ni na nebu ni na zemlji“. Država je zatvorila fabriku koju smo mi radnici 130 godina gradili, a sad dovodi strane investitore i za to im „debelo“ plaća„, istakao je Bogdanović.

Bivši radnik „Jastrepca“ Radoslav Spajić rekao je da su se radnici propalih društvenih firmi žalili Delegaciji Evropske unije u Srbiji i da tu tamo dobili objašnjenje da će država Srbija morati da isplati plate radnicima i da će to biti jedna od njenih obaveza u postupku pridruživanja Evropskoj uniji.

Spajić je podsetio da slučaj niških radnika nije usamljen i da zaostale plate u Srbiji potražuje oko 82.000 radnika.
Posle protesta, najveći broj od oko 200 okupljenih radnika prošetao je centralnim gradskim ulicama uz zvuke pištaljki. Deo radnika koji zagovara pregovore i mirno rešavanje isplate zaostalih plata, razišao se posle protesta ispred Gradske kuće.

Zaostale zarade potražuje više od 9.000 niških radnika, a procenjuje se da oni od fabrika u kojima su radili poput Elektronske i Mašinske industrije, nisu uspeli da naplate oko 4,5 milijardi dinara.

Biljana Ljubisavljević

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Uča
13.10.2017. 15:44

Ljudi, pa zar vama nije javljeno? Plate su ukinute, odavno već radi se za nadnice.