LESKOVAC- Na današnji dan pre 98 godina izvršen je proboj Solunskoj fronta od 450 kilometara, kojim je, ptaktično, označen početak kraja Prvog svetskog rata.
Pored spomenika palim borcima za slobodu položeni su venci i evocirana sećanja.
„Oko 600 artiljerijskih oruđa je vrlo prezizno delovalo na neprijateljske položaje 14. septembra 1918. godina, a 15. septembra u ranim jutarnjim satima u 5.30 prva je krenula Druga srpska armija u sastavu Šumadijske i Timočke divizije i njoj priključene 17. i 122. kolonijale francuske divizije. Zadatak srpske vojske bio je da razbije prve neprijateljske redove i stvori preduslove da se iključe francuske i britanske trupe. Srpskim ratnicima nije bila potrebna naredba jer su sa odušenljenjem čekali taj trenutak“, ispričao je profesor istorije u leskovačkoj gimnaziji Božidar Stamenković.
Pročitao je i tadašnju naredbu komandanta srpske vojske Vojvoda Mišić: „Treba drsko prodirati, bez počinka, do krajnjih granica ljudske, konjske snage. U srmt! Samo ne stajte. Nepokolebljivom verom i nadom. Junaci napred u otadžbinu!“.
Prvog dana bugarske i nemačke trupe odbačene su 11, drugog 40 kilometara. Već 25. septembra ovladali su Vardarskom dolinom, Bugarska je kapitulirala 4 dana kasnije.
„Srbi su želeli da što pre stignu svojim domovima, da zagrle svoju decu koju su ostavili u kolevkama“, dodao je Stamenković.
Odlučujuća bitka odigrala se kod Niša. „Posle ovoga svima je bilo jasno da je članicama bloka centralnih sila zadat smrtni udarac s juga, sa Solunskog fronta“, ocenio je istoričar i dodao da je konačno oslobođenje stiglo 1. novembra 2018. godine ulsakom srpske vojske u Beograd.
Luj Franše d’ Pare, komandat francuske vojske na jugu Balkana je svojoj vladi napisao je izveštaj, gde je pored ostalog stajalo: „To su seljaci, skoro svi, to su Srbi trvdi na muci, trezveni, skromni, nesalomovi, to su ljudi slobodni, gordi na svoju rasu i gospodari svojih njiva: „Ali došao je rat i eto kako se namah za slobodu svoje zemlje ti seljaci pretovore u vojnike nahrabrije, najistrajnije, od svih. Gord sam što sam ih ja vodio“.
Pijetet i zahvalnost odao je srpskim ratnicam i zamenik predsednika Skupštine Leskovca Milin Dinić, koji je sa pomoćnikom Zoranom Jnakovićem položio venac u ime grada.
Vence su uz pesmu „Tamo daleko“ položile i delegacije Vojske Srbije i SUBNOR sa udruženjem potomaka.
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Pozdrav redakciji