Poljoprivrednici iz leskovačkog kraja ne moraju da strepe od prirodnih nepogoda, jer je svaka od 31 protivgradne stanice obezbeđena za početak sa po 4 raketa, a danas im je uručeno ukupno 120 komada, za koje je iz gradskog budžeta izdvojeno 4,6 miliona dinara.
„Imali smo takvu godinu koja je za nama i koja je jedna u kojoj je od 29. aprila do 6. maja ispaljeno na teritoriji grada Leskovca oko 200 komada protivgradnih raketa , a bilo je nabavljeno 80.Naš cilj je svake godine da svim priotivgradnim stanicama u saradnji sa Republičkim hidrometeorološkim zavodom obezbedimo taj minimum za početak sezone“, izjavio je šef Odeljenja za privredu i poljoprivredu u Gradskoj upravi Boban Sokolović na konferenciji za novinare, održanoj na protivgradnoj stanici u ataru sela Priboj.
Svaka stanica danas je dobila po 4 raketa, a dopunjavanje će se vršiti u toku sezone, u saradnji sa gradom i RHMZ-om, jer je, kako je kazao Sokolović, optimalan broj za svaku stanicu oko desetak raketa.
„Mi već godinama sprovodimo taj proces, pre svega u delu nabavke protivgradnih raketa, a ove godine smo se odlučili da malo jače pomognemo rad ove službe, nabavili smo rakete, izdvojili smo sredstva kao Udruženje koje bavi zaštitom pa ćemo nabaviti i deo HTZ opreme“, dodaje Sokolović.
Naredne godine, najavljuje i rekonstukciju dela protivgradnih stanica koja podrazumeva sređivanje krovova, zidova, baterija za radio uređaje, jer je upravo protivgradna zaštita od velikog značaja i bez nje bi štete bile mnogo obimnije.
Ovu praksu nabavke protivgradnih raketa, lokalna samouprava sprovodi od 2015. godine, a do sada je iz gradske kase za te namene izdvojeno 17, 3 miliona dinara za 480 protivgradnih raketa.
„Pored nabavke protivgradnih raketa kao lokalna samouprava pronašli smo i zakonsku mogućnost da pomognemo i finansiranje protivgradnih strelaca. Prethodno smo izdvojili za Udurženje protivgradnih strelaca 7 miliona dinara, u ovoj godini 4,5 miliona dinara i 300 hiljada dinara za nabaku opreme, obuće i odela, ultravioletnih lampa, u cilju povećanja zaštite poljoprivednih proizvođača u našem gradu“, istakao je gradonačelnik Leskovca i dodao da će grad nastaviti sa ulaganjem u razvoj poljoprivrede i zaštitu, jer u poljoprivrednoj proizvodnji vidi budućnost ovog kraja.
U tridesetjednoj stanici, koliko ih ima na teritoriji grada, zaposleno je 62 čoveka, a predsednik Udruženja protivgradnih strelaca Žikica Marinković kaže da bez podrške grada ne bi mogli da opstanu.
„Ja 41 godinu radim ovaj posao, a zadnjih par godina radim za 4 hiljade mesečne nadoknade, da nije grada i naše Uprave, 99 posto strelaca bi dalo otkaze i niko ne bi prihvatio da radi za taj novac. Ovo je velika pomoć za nas i građani su zadovoljni s tim učinkom, a za ovu godinu videćemo koliko stanica će da radi, jer 10 stanica najavilo je da će dati otkaze zbog nadonakada“, ispričao je Marinković.
Dodaje da u poslednjih 15 godina, kada je reč o poslovanju, njihove protivgradne stanice u celoj Srbiji imaju najmanje šteta, a strelcima poručuje da svoj posao shvate ozbiljno, jer bez odbrane ovih polja štete bi bile ogromne.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Odlična vest za naše poljoprivrednike. Svakako gest za pohvalu, pravi potez lokalne samouprave. S obzirom na to da važimo za povrtarski kraj, a da se pored toga poljoprivrednici u našem kraju bave proizvodnjom poljoprivrednih proizvoda uopšte, ovo je nešto što će im u mnogome pomoći da uberu plodove svog rada.
Jako bitna stvar za sve poljoprivrednike, da se barem od vremenskih nepogoda zastite, i imaju neku sigurnost da im useve i proizvode nece unistiti vremenske neprilike.
Velika je muka kad se neko namuci da proizvede nesto a onda mu grad u trenutku sravni sve sa zemljom.Tako da pohvaljujem nabavku ovih raketa i istovremeno se nadam da nam nece trebati.
Uvek treba ulagati u poljoprivredu! Ljudi sa sela su jako zabrinuti kada je lose vreme upravo zbog grada. Ovo je prava stvar, za svaku pohvalu!
Nano,
Investicija u rakete je svakako korisna, ali nije investicija na duži rok. Dugoročno rešenje jeste subvencioniranje zaštitinih mreža, ili pomoć pri kupovini istih, jer to predstavlja višegodišnje rešenje zaštite.
Polako sa hvalospevima, u takvim stvarima treba biti pametan, ne nužno popularan.
Velika stvar za botove je da sendvič nije stariji od par dana 🙂
Cudo nevidjeno pa zasto nije doneo rakete Risticevic, seljanke bi pale u nesvest od njegove lepote
Zastita poljoprivrednih proizvoda od elementarnih nepogoda je najbitniji faktor.
Odlično, svaka čast. Ja msilim da ćemo ovim raketama moći da se branimo i odbijemo i Vojsku Kosova ako krenu da zauzimaju Preševo, Bujabovac i Medveđu.