LESKOVAC – Direkcija za urbanizam i izgradnju grada Leskovca bila je primorana da plati dug od 3,1 milion dinara, koji je još davne 1954. godine napravio Narodni odbor leskovačke opštine.
Reč je o dugu nastalom prilikom eksproprijacije stare kuće od 80 kvadrata i placa od 8 ari u Sat mali podno Hisara. Prema dostpunim podacima, slučaj je dospeo do suda tek 1994. godine, a presuda je postala pravosnažna 2006. godine.
„O tom dugu niko ništa nije znao u direkciji, a kada je došao na naplatu usledila je blokada“, priča direktor direkcije Milenko Milenković.
Inače, ovo nije i jedina stara zaostavština koja tek sada dolazi na naplatu.
Direkcija za urbanizam i izgradnju moraće da isplati i desetak miliona dinara vlasnicima zemljišta iz šest ulica u Đurinom naselju kod Antituberkoloznog dispanzera za eksproprisanu zemlju krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošloga veka.
„Reč je o nadoknadi za otuđenje imovine kako bi se izvršilo prosecanje za puteve, koji su asfaltirani tek 2012. godine. Ne znam kako je tako nešto moglo da se desi, što sada više ne može zahvaljujući Zakonu o planiranju i izgradnji“, napominje Milenković.
Sa vlasnicima parcela duž Bulevara Nikole Pašiča vođen je postupak eksproprijacije, pa kako nije došlo do sporazuma oko visine nadonknade, poveden je sudski spor, koji traje godinama.
I stanovnici ranije oduzete zemlje na lokaciji Stočne pijace, u Radanskoj ulici i u Predejanu Varoši potražuju nadoknadu za ranije oduzeteo zemljište.
„U ovoj godini smo na ime takvih presuda platili preko 19 miliona dinara. Tim novcem smo mogli da asfaltiramo jednu gradsku ulici sa kompletnim podzmenim isntalacijama ili put u selu od dva kilometra „, žali se Milenković.
U isto vreme, direkcija se sada sreće i sa nerealnim potraživanjima. Tako je vlasnik parcele od 10,2 ari, eksproprisane zemlje za potrebne kružnog toka kod Zelene zone, tražio dva miliona dinara uz obrazloženje da je tu gajio kornišone, iako je Poreska uprava procenila da je zemljište vredno 67.000 dinara.
Zbog ovog spora, bila je zaustavljenja investicija vredna oko 35 miliona dinara.
„Zahvaljući novim zakonskim rešenjima, ovakve stvari ubuduće se neće dešavati, s obzirom da su skarćeni postupci eksproprijacije. Nadoknada se plaća u zakonskom roku od mesec dana po okončanju procesa. Osim toga, uslovi za sve investicije koje se sprovode su rešeni imovinski odnosi bez kojih nije moguće dobiti građevinsku dozvolu“, ističe Milenko Milenković.
(Kraj)mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Je l se ti to žališ na spori rad sudstva?
Cim si poceo da se zalis, ima nesto, ima nesto. Kad stane sezona oparivanja, tad krece kuknjava po narodu.
Gde pa to izmislise da nije nesto drugo u pitanju .Inspekcija treba svaki dinar da proveri gde i kome je uplaceno…….
„Tim novcem smo mogli da asfaltiramo jednu gradsku ulici sa kompletnim podzmenim isntalacijama ili put u selu od dva kilometra „, žali se Milenković.“
Ajde?
Prvo vi vlasnike isplatite pa tada u akciju druze! Lako s tudjom zemljom, tvojim nacinom razmisljanja smo i dosli tu gde smo!