Kao što su na prethodnoj sednici usvojene žalbe SBB-a protiv rešenja Gradske uprave za nadoknadu korišćenja bandera, tako su gradski većnici postupili i danas u slučaju 19 žalbi, od kojih se 8 odnosi na Telekom Srbija a.d. Beograd, 7 na ODS EPS “Distribucija” doo Beograd i na 4 žalbe na Kopernikus tehnology” DOO Beograd, čime su spisi predmeta vraćeni na ponovni postupak i odlučivanje.
To je učinjeno, objasnio je gradski većnik Božidar Vučković, kako bi grad izbego troškove sudskih postupaka.
“Gradska uprava, Odeljenje za komunalno-stambene poslove, saobraćaj i infrastrukturu izdavala je rešenja za korišćenje javnih površina na teritoriji grada Leskovca na osnovu pozitivnih propisa, a svi su oni izjavili žalbu za nepotpuno i netačno utvrđeno činjenično stanje. Komisija je predložila Gradskom veću da prihvati ove prigovore i usvoji žalbe svih”, kazao je Vučković.
Kako je objasnio, zakon obavezuje lokalnu samoupravu da na jasan i transparentan način, po propisanom postupku, utvrdi da li se postojeći objekat nalazi na javnoj površini i ako se nalazi da o tome izda rešenje i naplati korišćenje javne površine.
“Odeljenje za komunalno stambene poslove je koristilo izveštaj Direkcije iz 2016.godine kao osnov za izdavanje rešenja i to je dovoljan razlog da Upravni sud prihvati žalbe, odnosno, tužbe onih na koje se odnosi rešenje. Da ne bismo pravili troškove, mi smo predložili da Gradsko veće usvoji žalbe a da to odeljenje u ostavljenom roku utvrdi, ili izlaskom na teren ili usaglašavanjem sa Telekomom, Elektrodistribucijom, Kopernikusom i SBB-om, tačno koji su objekti na koje se odnose ova rešanja i da na taj način izađemo iz ovog problema”, pojasnio je Vučković.
Taj problem, dodao je, star je godinu i po dana, zbog čega je grad uskraćen za prihode, ali rešenje problema ne zavisi od druge strane već od uprave.
Dragan Nikolić iz Komunalno-stambenog odeljenja je obajsnio da je svojevremeno bila formirana grupa za utvrđivanje faktičnog stanja, ali da se veći broj članova grupe, sastavljena i od gore pomenutih zakupaca javnih površina, nije odazvao.
“Oni su se žalili na broj bandera koji treba da se utvrdi. Drugi deo, koji je odrađen, jeste da, na primer, Telekom koristi bandere EPS-a, pa zapremanje tih javnih površina treba da ide na EPS, a ne, na primer, na Telekom. Obavili smo više razgovora, u međuvremenu se promenio zakon, tako da ćemo doneti novu odluku po kojoj ćemo moći da koristimo to naše pravo”, naveo je Nikolić.
A dok se sve to ne završi, u gradsku kasu neće stizati prihodi od zakupa javnih površina i objekata, koje koriste ove uspešne kompanije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Пракса је неких трговинских радњи по центру и ширем центру Града, да своју робу износе и рекламирају на тротоарима, а неки су буквално узурпирали тротоаре и користе их као неку врсту магацина. Замислите када би буквално сви трговци своју робу избацили испред радњи, на шта би личио Град ? Друго, тротоари (тамо где постоје ), служе као паркинзи, а онда пешаци морају да иду по улици. Један од најбољих примера је ул. Степе Степановића, где се паркира ко где хоће и стигне. Градске службе заиста морају да почну да решавају наведене проблеме.
Alo drugari – citiram „Odeljenje za komunalno stambene poslove je koristilo izveštaj Direkcije iz 2016.godine kao osnov za izdavanje rešenja“.
Kolko vas ima, dal ne mogaste da napravite novi izveštaj za 2,5 godine?
I ne li treba Direkcija da dostavlja godišnji izveštaji, recimo?