„Građevinar“ sve bliži likvidaciji

NIŠ  –  Stečajni upravnik „Građevinara“, koji je 24. spetembra otišao u stečaj, ocenio je da nije moguće sprovesti reorganizaciju preduzeća  jer su njegova dugovanja veća od imovine kojom raspolaže.

Prema podacima dugovanja „Građevinara“ premašuju 1,2 milijarde dinara, dok je vrednost imovine kojom raspolaže 960,9 miliona dinara. Potraživanja je do sada prijavilo 190 poverioca „Građevinara“, ali se očekuje da će njihov broj biti mnogo veći. Poslednji dan za prijavu potraživanja je 1. februar naredne godine.

„Najveća potraživanja su za zaostale plate. Ona iznose nešto više od 500 miliona dinara, što je skoro polovina ukupnih potraživanja. Potraživanja Poreske uprave za narazličitije poreze su 254,8 miliona dinara. Upravo je Poreska uprava i incirala pokretanje stečaja zbog tog poreskog duga“, kažu u niškom Privrednom sudu.

U reorganizaciju „Građevinara“ više ne veruju ni bivši radnici ove firme. Oni međutim traže  da preostala imovina ove firme ne bude rasprodata za „bagatelu“, kao što je to bio slučaj sa građevinskom mehanizacijom.

Nekadašnji upravnik mehanizacije u „Građevinaru“ Sveta Đorđević kaže da je „Građevinar“  do pre par godina  imao građevinsku operativu na kojoj su mogle da mu zavide sve ostale firme u zemlji.

„U protekle tri godine zastupnik kapitala i direktori su rasprodali sve što su mogli, i to ispod cene otpadnog gvožđa. Dizalice, kranovi, mešalice za beton sve je to prodato u bescenje. Ta mehanizacija je vredela oko milion evra, a oni su je „utopili“ za manje od 25.000 evra“, rekao je Đorđević.

Zaposleni ističu da su prodajom građevinske operative mogle da se isplate plate barem polovine radnika, međutim, zaostale zarade dobilo je samo par ljudi.

Sada već bivši radnici „Građevinara“ naveli su da ova firma i dalje ima veoma vrednu nepokretnu imovinu, poput upravne zgrade na uglu Dušanove i Prijezdine ulice, dela „Kalče“ u samom centru Niša i fabrike betona u Medoševcu. Oni navode da je ovlašćeni procenitelj, preostalu imovina „Građevinara“  pre nekog vremena procenio na oko osam miliona evra.

„Očekujemo da prodajom te imovine bude obezbeđen novac za  isplatu zaostalih plata. Nas oko 650 radnika potražuje u proseku 50 zarada. Svi imamo izvršne sudske presude“, podsetila je jedna od bivših radnica „Građevinara“ Violeta Milić.

U „zlatnim vremenima“ 70-tih i 80-tih godina „Građevinar“ je imao nekoliko hiljada radnika i gradilišta širom zemlje i inostranstva. Agencija za privatizaciju prodala je većinski kapital „Građevinara“  juna 2008. godine beogradskoj kompaniji „Irva investicije“, da bi već  jula 2009. godine sa kupcem raskinula kupoprodajni ugovor, zato što nije poštovao preuzete obaveze. Građevinar je od 8. januara 2010. godine do 24. septembra ove godine bio u restrukturiranju.

(Kraj)mia/ena

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare