Građanske inicijative: Zakon o udžbenicima cementira političku kontrolu nad obrazovanjem

Foto: Arhiva juGmedie

Građanske inicijative upozoravaju javnost na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima koji će da zacementira političku kontrolu nad obrazovanjem u Srbiji i poziva Vladu Srbije da ovaj propis povuče iz skupštinske procedure.

Novi zakon uvođenjem “udžbenika od nacionalnog značaja” uspostavlja monopol države nad obrazovnim sadržajem i omogućava ideološko oblikovanje nastavnih sadržaja, naročito u predmetima kao što su istorija, srpski jezik i književnost i geografija.

Novi udžbenici neće biti naučno i pedagoški nezavisni, što se i vidi iz potpunog odsustva bilo kakvih mehanizama stručne kontrole kvaliteta i stručnih recenzija. Učenici i učenice će u školama verovatno biti izloženi svakodnevnoj populističkoj demagogiji kojoj je javnost izložena u medijskom prostoru pod kontrolom vladajuće stranke.

Zakon dodatno predviđa potpunu monopolizaciju izdavaštva jer se javnom izdavaču, Zavodu za udžbenike, daje ekskluzivno pravo da izdaje udžbenike u čak osam predmeta osnovnoškolskog obrazovanja “od nacionalnog značaja”.

Nije jasno definisano ko, kako i po kojim kriterijumima bira autore nacionalnih udžbenika i garantuje da sadržaji budu tačni, naučno zasnovani i u skladu sa savremenim obrazovnih standardima niti je jasno šta se podrazumeva pod “nacionalnim značajem”. Predlog zakona je tako u suprotnosti sa osnovnim evropskim vrednostima pluralizma, transparentnosti i konkurencije na tržištu udžbenika, i predstavlja korak unazad u ispunjavanju obaveza Srbije kao zemlje kandidatkinje za članstvo u EU.

Dodatno, Predlog zakona donesen je uz značajne propuste u domenu principa transparentnosti i participacije. Na internet stranici Ministarstva, kao i na portalu eKonsultacije, nije bilo moguće pronaći Izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi iako je prema članu 41. Poslovnika Vlade izveštaj morao biti objavljen u roku od 15 dana od dana okončanja javne rasprave, što je bio 19. jun 2025. godine.

U Izveštaju o javnoj raspravi koji je deo Predloga zakona ne stoji koji su komentari javnosti prihvaćeni i da li su delimično i u otpunosti prihvaćeni, već se samo konstatuje da je do prihvatanja došlo. U više izjava relevantnih udruženja navedeno je da nikada nisu dobili odgovor na upućene komentare na Predlog zakona. Javnosti je onemogućen uvid u konačan izgled Nacrta zakona pre nego što je došao na dnevni red Vlade na usvajanje.

Ukoliko ovakav Predlog zakona bude usvojen u Narodnoj skupštini, vlast će institucionalizovati političku kontrolu nad obrazovanjem, posebno u kontekstu sve učestalijih pokušaja revizionizma i nacionalističke reintepretacije istorije. Stoga, pozivamo Vladu Srbije da povuče Predlog zakona i time zaustavi instrumentalizaciju obrazovanja u lične i partijske svrhe i kršenje međunarodnih obaveza u ovoj oblasti.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Miloš
22.07.2025. 15:05

Bolje Vlada Srbije nego Hrvati da nam uređuju udžbenike kao do sada sa Kletom, Nova logos i drugi.