NIŠ – Predstavnici lokalne vlasti u Nišu najavili su da će na početku nove grejne sezone varijabilni deo cene daljinskog grejanja biti niži za 20 odsto, dok će fiksni deo ostati nepromenjen.
Prema rečima gradskog većnika Miloša Banđura zvanična odluka o pojeftinjenju trebalo bi da bude doneta na sednici Skupštine grada Niša koja će biti održana krajem septembra.
„Varijabilni deo cene grejanja iznosiće 5,53 dinara po kilovatu utrošene toplotne energije, dok će fiksni deo ostati 28,28 dinara“, izjavio je Banđur na sastanku sa članovima Udruženja predsednika skupština stanara.
Banđur je kazao da će pored niže cene grejanja, grad Niš omogućiti i subvencije za najmanje 5.000 ekonomski ugroženih porodica.
„Iz budžeta grada biće izdvojeno 50 miliona dinara za subvencionisanje računa porodicama koje imaju najniže prihode po članu domaćinstva. Prioritet će imati porodice sa decom i starim ljudima“, rekao je Banđur.
Prema njegovim rečima izmenom gradskih propisa bića omogućena privremena obustava toplotne energije i pojedinačnim stanovima, a ne kao do sada samo kompletnim zgradama.
„Oni koji se privremeno isključe sa toplovoda plaćaće mesečno desetak dinara po kvadratu, odnosno trećinu fiksnog dela cene. Plaćanjem ove naknade obezbeđuje se normalno funkcionisanje čitavog sistema daljinskog grejanja“, objasnio je Banđur.
U Udruženju predsednika skupštine stanara, koje je zbog poskupljenja grejanja ovog leta organizovalo četiri protesta ispred Gradske toplane i Gradske kuće, ističu da su uslovno prihvatili predlog grada za pojeftinjenje od 20 odsto.
„Podržaćemo ovu cenu ukoliko grad ispuni naših 20 ostalih uslova, a većina se odnosi na transparetnost u donošenju odluka koje tiču rada Gradske toplane. Jedan od naših osnovnih zahteva je da imamo svog predstavnika u Nadzornom odboru Toplane“, kazao je član Upravnog odbora Udruženju predsednika skupštine stanara dr Đokica Jovanović.
On je istakao da će predstavnici Udruženja nastaviti da pregovaraju sa gradom o daljem pojeftinjenju grejanja jer postoji mogućnost da Toplana racionalizacijom pojedinih troškova godišnje uštedi najmanje 100 miliona dinara.
(Kraj)Mia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Svako bi morao da zna da svaka roba ima samo jednu konačnu prodajnu cenu a koja se formira sa fiksnim troškovima (troškovi režije koji ne zavise od obima proizvodnje) i Varijabilnim troškovima koji zavise od obima proizvodnje (u slučaju kwh , od potrošnje energenata , električne energije za distribuciju vode, …) i da se prodajna cena NE MOŽE ODVOJENO FAKTURISATI. Ukoliko se plaća akontaciono tokom 12 meseci tada se sa svakom uplatom kupuje određena količina kwh , pa se na kraju sezone izvrši OBRAČUN između kupljenih i isporučenih kwh. Pa zašto se uporno obmanjuju građani primenom 2 cene? Fiksni troškovi u slučaju Niša 0d 28,28 din/m2 mes x 12 meseci = 339,36 din/m2 god. Tako je stan od 60 m2 opterećen sa 339,36 din/m2 god x 60 m2 =20.361,6 din bez obzira da li je isporučen i jedan kwh. Ako se prikaže konačna cena za kwh = varijabilni troškovi od 5,53 din i fiksni troškovi po kwh dobija se STVARNA PRODAJNA CENA kwh.Tako delenjem 339,36 din/m2 god sa 90 kwh/m2 god (prosečna količina kwh koja se godišnje isporuči po m2 zagrevane površine od 10 zadnjih godina) dobija se udeo fiksnih troškova od 3,77 din/kwh (opterećenje cene kwh fiksnim troškovima).Znači stvarna prodajna cena kwh iznosi 5,53 + 3,77= 9,30 din/kwh .Ova cena ce krije jer grejanjem na struju u sezoni 2014/15 , ostvareni kwh je koštao 5,836 din a grejanjem sa gasom 6,25 din.