Grob jednog od najvećih leskovačkih prosvetitelja Sretena Dinića na Špitaljskom groblju izgleda tužno i uraslo u korov, a Biblijska škola Leskovac je odlučila da preuzme brigu o parčetu zemlje na kojem počiva osnivač jednog od pozorišta u ovom gradu.
Članovi Biblijske škole, koja funkcioniše pri leskovačkoj crkvi, odlučili su se da se na ovaj način oduže, kako tvrde, čoveku čiji su rad samo nastavili.
“Sreten Dinić je učinio mnogo više za Leskovac u tom vremenu nego samo sveštenstvo. Prvi je pokrenuo Biblijsku školu, Crkveni hor “Branko” i još mnogo toga…”, navodi otac Miroslav Jovanović koji vodi današnju Biblijsku školu u gradu na Veternici.
Ideja je, kako kaže, da se ubuduće na godišnjicu Dinićeve smrti obavezno održi i pomen na mestu gde je sahranjen pored svoje supruge.
DINIĆEVA ZAOSTAVŠTINA
Dinićev rad u Leskovcu bio je bogat i sadržajan.
Nakon rata (1923. godine) bio je jedan od pokretača inicijative za osnivanje Narodnog univerziteta, čiji je kasnije bio aktivni saradnik. Jedan je od osnivača Narodne knjižnice i čitaonice, prvog profesionalnog pozorišta (1926-1929) u kome je radio kao upravnik. Bio je i prvi upravnik „Akademskog pozorišta u Leskovcu” osnovanog 1934. godine.
Uređivao je časopise Leskovački glasnik i „Narodni prosvetitelj” koga je pokrenuo u periodu 1928-1933.
Dinić se zalagao za otvaranje Muzeja grada, učestvovao je u radu Građanske kasine i Pevačkog društva „Branko” gde je bio član uprave a bio je i na čelu gradske zdravstvene zadruge. Bavio se pisanjem drama a od njegovih šest tekstova najpoznatiji je „Naša rabota”, o leskovačkom životu.
Preminuo je u Leskovcu, avgusta 1949. godine, posle duge i teške bolesti.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!