Ljudi koji su počinili bilo koji oblik nasilja u porodici od ovog meseca mogu, ukoliko to žele, da krenu na terapiju za nasilnike koju je pokrenuo lokalni Centar za socijalni rad u saradnji sa gradom Leskovcem.
Grupne terapije za počinioce nasilja u porodici imaju za cilj je da se spreči ponavljanje nasilja i obezbedi sigurnost žrtve, kao i da nasilnik shvati da je njegovo ponašanje izbor za koji ne postoji opravdanje.
„Statistika onih ustanova u kojima je već sprovedena ovakva procedura govori da oko 70% nasilnika uspešno ili delimično uspešno prođe tretman“, ističe Marjan Janković iz Centra za socijalni rad Leskovac.
Efekte same terapije i način na koji nasilnici mogu da postanu deo terapije, Janković objašnjava u video prilogu:
Dragan Marinković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Mogu ukoliko to žele? Ma takve treba zakonom naterati na tu vrstu terapije.
I oni koji si pocinili neko krivicno delo mogu, ukoliko to zele, da krenu na izdrzavanje zatvorske kazne.
Izvinite molim vas,a ko je to psihoterapeut u Centru za socijalni rad u Leskovcu koji će da vodi grupnu terapiju ! Nema ga znači improvizacija pa čak i sa psihoterapijom.Umalo zaboravih: Srećna nam koalicija sa Haradinajem !
A ti si izgleda skolovan psihoterapeut bez zaposlenja pa mrzis ceo svet
Jesam skolovan i radim privatno.Vi po zakonu ne smete da se bavite psihotetapijom bez kvalifikacija.Obavestite vasrg direktora da ne imrovizuje vec da se drzi zakona.
tamo da se udruze pa da haraju zajedno ha ha ha
Program za počinioce koji je odabran za implementaciju u okviru sistema socijalne zaštite u Srbiji je „Alternativa nasilju“ iz Norveške. Razvio ga je norveški profesionalni centar Alternativa nasilju – ATV. To je jedan od prvih i najpoznatijih centara u Evropi za tretman muškaraca koji vrše nasilje. Na osnovu ATV modela rada sa počiniocima nasilja, stručnjaci ovog programa iz Norveške sproveli su obuku, odnosno trening za trenere, odabranim profesionalacima iz tri Centra za socijalni rad u Srbiji. Na osnovu stečenih znanja i veština formirani su inicijalni timovi profesionalaca koji sprovode tretman sa počiniocima nasilja u porodici. Inicijalni timovi su, takođe, i kreirali i akreditovali model rada sa počiniocima u partnerskim odnosima. Program „Obuka profesionalaca/ki za tretman počinilaca nasilja u partnerskim odnosima“ akreditovan je u Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu u julu 2012. godine (zaveden u Registru akreditovanih programa).
Nimalo ne sumnjam da su strucnjaci iz Norveške sproveli obuku koju ste vi pohadjali nekoliko dana i dobili potvrdu da ste prosli obuku.Program je verovatno akreditovan u Republičkom zavodu, ali sve to ne znaci da ste vi psihoterapeut.Obuka traje najmanje 4 godine (u odeđenom modalitetu),pa obrada teorije u iznosu od 500-800 sati,pa lično iskustvo rada na sebi (ličnu psihoterapiju) individualno ili u grupi, u trajanju od minimalno 250 sati,pa minimalno 150 sati supervizije kod priznatog supervizora i na kraju da ste clan drustva psihoterapeuta ili Evropske asocijacija psihoterapeuta (EAP).Vi ste zavrsili neku drustvenu nauku,sklepali petodnevni kurs,konkurisali kod opstine i sada mislite da ste psihoterapeuti.Moze sa SNS-om, ali cak i u Srbiji je takva aktivnost za vas zabranjena.
3 dana obuke i vi postadoste profesionalci.To sto vam mesko dao pare za projekat ne znaci da ste edukovani za tak posao.Sta onda da rade psiholozi u centru koji danonocno rade sa nasilnicima i to veoma uspesno (vidi statistiku).